Odroczenie terminu płatności składek bez utraty ubezpieczenia chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Koronawirus

W okresie od 16 marca do 9 grudnia 20920 roku do ZUS wpłynęło około 153 tys. wniosków o odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne. Najwięcej złożono ich w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i w Krakowie. Pozytywnie rozpatrzono ponad 150 tys. wniosków – ustalił Prawo.pl. Płatnicy, którym odroczono termin płatności składek zachowują ubezpieczenie chorobowe.

10.12.2020

Wolne dni i ulgowe przejazdy za krew i osocze ozdrowieńców

Prawo pracy Koronawirus

Honorowy dawca krwi i jej składników, który odda ją w trakcie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, będzie miał prawo do dwóch dni wolnych od pracy: w dniu oddania krwi i w dniu następnym. Natomiast ozdrowieniec, który przeszedł COVID-19 i oddał co najmniej 3 donacje krwi pełnej lub osocza, będzie miał prawo w tym czasie do 33-proc. ulgi na przejazdy w komunikacji.

09.12.2020

Europejscy pracodawcy oczekują prostych zasad dotyczących pomocy publicznej

Prawo pracy Finanse Prawo europejskie

Pracodawcy z Niemiec (BDI), Hiszpanii (CEOE), Włoch (CONFIDUSTRIA), Francji (MEDEF) oraz Polski (Konfederacja Lewiatan) w liście do szefów unijnych instytucji zwrócili się z apelem o zapewnienie spójnych i prostych zasad dotyczących pomocy publicznej udzielanej w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

09.12.2020

Nowy model IT w MF - reorganizacja czy redukcja zatrudnienia?

Administracja publiczna Prawo pracy

Ministerstwo finansów chce od 1 stycznia 2021 r. przenieść wszystkich pracowników i funkcjonariuszy komórek informatycznych KAS do Centrum Informatyki Resortu Finansów. W efekcie ok. 1500 pracowników i urzędników korpusu służby cywilnej utraci swój obecny status. Zdaniem związkowców, nie można członków służby cywilnej przenieść jako części zakładu pracy do innego pracodawcy

09.12.2020

W 2021 roku inspekcja pracy stawia na jakość kontroli

Prawo pracy BHP

Ograniczanie zagrożeń zawodowych, poprawa przestrzegania uprawnień pracowniczych, budowanie kultury bezpieczeństwa pracy wspólnie ze związkami zawodowymi, Społeczną Inspekcją Pracy, organizacjami pracodawców i samorządami oraz położenie nacisku na jakość prowadzonych kontroli - to priorytety działań kontrolno-prewencyjnych PIP w 2021 roku.

08.12.2020

ZUS: Firmy oczekujące na pomoc z tarczy mogą wnioskować o odroczenie płatności składek

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad br. i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, bo termin ich zapłaty upływa 10 i 15 grudnia, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli złożą wniosek przed terminem płatności składek, nie poniosą żadnych kosztów związanych z ulgą.

08.12.2020

Przybywa zwolnień pracowników - w małych firmach bez prawa do odpraw

Prawo pracy Koronawirus

Pracownicy ze spółek zależnych i małych firm zatrudniających do 20 osób masowo tracą pracę. Zostają bez prawa do odpraw, podobnie jak pracownicy z dużych firm, zwalniani sukcesywnie, ale bez zwolnień grupowych. Eksperci zalecają dopilnowanie, by w świadectwie pracy były wpisane przyczyny nie dotyczące pracownika. W przeciwnym razie zwalniani nie będą mieli prawa do zasiłku

08.12.2020

RPO krytykuje brak kobiet w senackim zespole doradców gospodarczych

Nieobecność kobiet w Zespole Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP utrwala stereotypowe przekonania na temat ról społecznych pełnionych przez kobiety i mężczyzn – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Według Rzecznika, nie jest trudno znaleźć wybitne ekspertki i znawczynie tematyki zespołu, które mogłyby w nim zająć należne im miejsce.

07.12.2020

Szacunek MRPiT: Szósty miesiąc z rzędu stopa bezrobocia wynosi 6,1 proc.

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że stopa bezrobocia w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc, czyli niezmienionym od czerwca – podał resort we wtorek. Eksperci twierdzą natomiast, że te dane są optymistyczne, ale nie oddają pełnego obrazu sytuacji.

07.12.2020

Wyższa kara dla firm ukrywających dochody alimenciarzy, ale nie pewna

Prawo rodzinne Prawo pracy Poprawmy prawo

Nawet 45 tys. złotych grzywny grozi pracodawcy, który „pod stołem” wypłaca pracownikowi będącemu dłużnikiem alimentacyjnym wynagrodzenie wyższe niż wynikające z zawartej umowy o pracę, bez dokonania potrąceń na zaspokojenie tych świadczeń. Zdaniem ekspertów, to niespotykana kara za wykroczenia pracodawcy. Przepis jest jednak wadliwy i może być stosowany w ograniczonym zakresie.

07.12.2020

Uprawniony może oszczędzać w PPK, choćby jako jedyny w firmie

Prawo pracy PPK

Pracownicy, którzy nie ukończyli 55 roku życia są zapisywani do pracowniczych planów kapitałowych automatycznie. I choć sami mogą z tej możliwości zrezygnować, to pracodawca nie ma prawa zmuszać ich czy zachęcać do rezygnacji z PPK. Grozi mu zresztą za to grzywna - do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń za poprzedni rok obrotowy.

05.12.2020

Polacy po pandemii wrócą do mniejszych biur

Prawo pracy

Z danych Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wynika, że w trzecim kwartale 2020 r. wynajęto o 40 proc. mniej powierzchni biurowych niż rok wcześniej. Zdaniem ekspertów, tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych kwartałach, bo firmy coraz bardziej będą stawiały na pracę hybrydową.

04.12.2020

Migranci zarobkowi mogą zechcieć uregulować swój status podatkowy

PIT Prawo pracy

Nie każdy pracownik delegowany, który wyjeżdża do pracy za granicą, może zmienić rezydencję podatkową. Praca tymczasowa nie daje do tego podstawy, ale kilkuletni kontrakt – już tak, zwłaszcza, gdy wyjeżdżający zabiera ze sobą rodzinę. Wcześniej pracownik powinien to jednak ustalić z pracodawcą, bo podatki trzeba wtedy płacić w państwie przyjmującym już od pierwszego dnia pobytu.

04.12.2020

RPO domaga się kompleksowej polityki równościowej w administracji publicznej

Administracja publiczna Prawo pracy

Program powinien doprowadzić do wprowadzenia kompleksowej polityki równościowej w ministerstwach, organach administracji, urzędach wojewódzkich, a jej trzonem powinien być regulamin antydyskryminacyjny. Należy wypromować to rozwiązanie, jako dobrą praktykę, wśród pracodawców prywatnych oraz organów jednostek samorządu terytorialnego – uważa RPO.

03.12.2020

Emerytura lub renta po zmarłym tylko jedna

Ubezpieczenia społeczne

Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. Po śmierci emeryta lub rencisty jedno jego świadczenie może być wypłacone rodzinie. Członkowie rodziny mają możliwość otrzymania ostatniej emerytury lub renty, jeżeli zmarły był do niej uprawniony przed śmiercią, ale jej nie pobrał – przypomina ZUS.

03.12.2020

Wypadek przy pracy zdalnej poza kontrolą inspektorów pracy

Prawo pracy BHP Poprawmy prawo

W okresie od 1 marca do 19 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono 5 wypadków, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej - ustaliło Prawo.pl. W żadnym z nich PIP nie prowadziła czynności, bo do zdarzeń doszło w mieszkaniach prywatnych, do których dostęp inspektorów pracy jest niemożliwy. Ustawa o PIP nie dopuszcza bowiem prowadzenia czynności kontrolnych w takich lokalizacjach.

03.12.2020

Kontrole trzeźwości pracowników - RPO pyta ministra, kiedy powstaną regulacje prawne

Prawo pracy

Pracodawcy powinni mieć możliwość samodzielnej kontroli pracowników na obecność alkoholu czy substancji psychotropowych – z przestrzeganiem ich prawa do prywatności. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców autobusów, lekarzy, czy obsługi ruchu lotniczego - twierdzi RPO. I pyta wicepremiera Jarosława Gowina o stan prac nad taką ustawową zmianą.

02.12.2020

O nienoszeniu maseczki w zakładzie pracy może zdecydować pracodawca

Prawo pracy BHP Koronawirus

Od środy, 2 grudnia, rząd wprowadził nowe zasady noszenia maseczek zakładach pracy. Utrzymał wprawdzie nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż jedna osoba, ale jednocześnie pozwolił, by o obowiązku tym decydował jednak pracodawca. Dopuszczone będzie też odsłonięcie ust i nosa na czas spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy.

02.12.2020

Zmiany w limicie 30-krotności w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne

W 2021 roku zwiększony zostanie limit ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit 30-krotności. Limit ten wzrośnie z obecnych 156 810 zł do 157 770 zł. Jego przekroczenie będzie równoznaczne z zaprzestaniem pobierania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Nie zwolni to jednak pracodawców od dokonywania wpłat do PPK.

01.12.2020

ZUS: Reforma składkowa nie uderzy w młodych oraz osoby o niskich zarobkach

Ubezpieczenia społeczne

Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne negatywne zjawiska związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych. Fundacja Instrat i eksperci rekomendują ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek.

01.12.2020