Raport płacowy 2021: Wynagrodzenia menedżerów wysokie

Prawo pracy Koronawirus

Pensje większości menedżerów wysokiego szczebla nie ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Osoby na wielu stanowiskach zarządczych, zwłaszcza związanych z e-handlem i nowoczesnymi technologiami, odnotowały znaczący wzrost wynagrodzeń - wynika z Raportu Płacowego 2021. Liderzy, którzy się sprawdzili, są dziś najbardziej cenionymi i poszukiwanymi managerami w Polsce i Europie.

25.05.2021

Niezaszczepieni pracownicy tracą pracę. Pytanie, co zrobią sądy pracy

Prawo pracy

Pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zdaniem ekspertów, nie można odmówić im do tego prawa, bo szczepienia są obowiązkiem pracowników i przejawem solidarności społecznej.

25.05.2021

Związki zawodowe wiedzą, o ile powinny wzrosnąć płace w 2022 r.

Emerytury i renty Prawo pracy

Wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej powinien w 2022 roku wynosić nie mniej niż 8,5 proc., w państwowej sferze budżetowej - nie mniej niż 12 proc., a minimalnego wynagrodzenia za pracę – nie mniej niż 10,71 proc. Taką propozycję przedstawili Ministerstwu Finansów związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ „S” i OPZZ.

24.05.2021

Gowin: Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane, lecz oskładkowane

Prawo pracy

Umowy cywilnoprawne nie będą zlikwidowane. Chodzi o zlikwidowanie różnicy w oskładkowaniu umów zleceń i umów o pracę - powiedział w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, umowy o dzieło powinny pozostać bez zmian. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniami dla samozatrudnionych, by nie stracili na rozwiązaniach podatkowych z Polskiego Ładu.

24.05.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony. Tym razem do 6 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od poniedziałku, 24 maja 2021 roku, obowiązują dwa rządowe rozporządzenia wydłużające okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że rodzice będą mogli korzystać z tego świadczenia do 6 czerwca 2021 roku. To na wypadek nagłego zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek zapewniających opiekę dziecku.

24.05.2021

Depresja zbiera żniwo wśród pracowników, a firmy i ZUS słabo sobie z tym radzą

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna

W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.

24.05.2021

Można wypłacać pieniądze z PPK, nie rezygnując z uczestnictwa w programie

Domowe finanse PPK

Z możliwości wcześniejszego zwrotu środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych skorzystało do tej pory 17 tys. uczestników. Były to zwroty m.in. na skutek śmierci, rozwodu i zwykłe zwroty z potrąceniem części składek. O zwrot zgromadzonych na swoim koncie PPK środków może wnioskować każdy uczestnik i może to robić nawet co miesiąc.

22.05.2021

Multisport prawem, a nie towarem - będą procesy o benefity

Prawo pracy BHP

Pracodawcy, zwłaszcza w branżach, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika, kuszą potencjalnych kandydatów pakietami sportowymi, abonamentem medycznym lub "owocowymi wtorkami". Firma, która chce wycofać się z dodatków dla pracowników, może jednak mieć z tym problem.

22.05.2021

Praca zdalna na stałe lub okazjonalnie, ale ze zwrotem kosztów

Prawo pracy Polski Ład

Zamknięty katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i możliwość pracy zdalnej okazjonalnie - to niektóre z propozycji najbardziej dyskusyjnych. Eksperci choć z zastrzeżeniami, to pozytywnie oceniają przedstawiony przez rząd projekt.

21.05.2021

Badanie: Prawie połowa Polaków nie jest zadowolona ze swojej sytuacji zawodowej

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Prawie 40 proc. ankietowanych Polaków nie jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Jeszcze więcej badanych, bo aż 49 proc. nie byłoby skłonnych polecić swoim znajomym podjęcia pracy w firmie, w której obecnie pracują - wynika z badań sondażowych, które są częścią raportu Trust@Work, przygotowywanego przez Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania”.

20.05.2021

Przeciętna płaca wzrosła w kwietniu prawie o 10 proc.

Domowe finanse Prawo pracy Koronawirus

W kwietniu 2021 roku liczba pracujących w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 6316,9 tys. osób, co oznacza wzrost w ciągu roku o 58,1 tys. osób, czyli o 0,9 proc. Przeciętna płaca wyniosła zaś 5805,72 zł brutto, co oznacza wzrost w skali roku o 9,9 proc. Zdaniem ekspertów, szybszy wzrost płac w pandemii niż przed jej wybuchem może być efektem wzrostu płacy minimalnej.

20.05.2021

ZUS: Będzie więcej na kontach ubezpieczonych

Ubezpieczenia społeczne

Znamy wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2020 rok. W czerwcu 2021 roku stany kont ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 5,41 proc. Takiej oferty pomnażania oszczędności na rachunkach i lokatach nie ma żaden bank – twierdzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

20.05.2021

Ograniczenie liczby pasażerów w busach zniesione od 15 maja

Koronawirus

Od 15 maja 2021 roku w pojazdach samochodowych przeznaczonych do przewozu powyżej 7. osób i nie więcej niż 9. osób łącznie z kierowcą, można przewozić tylu pasażerów, ile jest miejsc w pojeździe. To efekt interwencji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców u ministra zdrowia.

20.05.2021

Projekt uregulowania pracy zdalnej w Kodeksie pracy - gotowy

Prawo pracy BHP

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. To nowa definicja pracy zdalnej zaproponowana przez MRPiT. Projekt właśnie został opublikowany na stronie RCL.

20.05.2021

Firmy coraz częściej składają kasacje, pracownicy nie mogą wydać zasądzonych pieniędzy

Prawo pracy

Pracodawcy coraz chętniej sięgają po skargi kasacyjne w sprawach zwolnionych pracowników i żądają od nich zabezpieczenia wynagrodzeń, jakie byli zmuszeni wypłacić im wskutek zapadłych wyroków. Dla zatrudnionych oznacza to czekanie dwa lata dłużej na rozstrzygnięcie sprawy, która może przecież znów wrócić do sądu niższej instancji. W tym czasie spada realna wartość świadczeń, o które walczą.

20.05.2021

Bon turystyczny jeszcze do wykorzystania

Domowe finanse Małe i średnie firmy Koronawirus

Dużymi krokami zbliżają się wakacje. To dobry moment, by zaplanować wypoczynek dziecka i wykorzystać bon turystyczny. Od stycznia 2020 roku całym kraju aktywowano 1,4 mln bonów na 4 mln przyznanych, w tym w województwie śląskim - na 466 tys. bonów aktywowano ponad 201 tys. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku – przypomina ZUS.

19.05.2021

Za kilka dni kolejne podejście TK do emerytur i rent b. funkcjonariuszy służb

Emerytury i renty

Trybunał Konstytucyjny 25 maja w pełnym składzie ma rozstrzygnąć, czy obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej b. funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa było zgodne z Konstytucją. Możliwe, że tym wyrokiem TK będzie próbował zamknąć głośną sprawę obniżenia emerytur i rent byłym funkcjonariuszom w ogóle, której do dziś nie rozstrzygnął.

19.05.2021

Blisko co ósmy Europejczyk pracował w 2020 zdalnie, Polak - co jedenasty

Prawo pracy

Ograniczenia związane z pandemią zmieniły sposób świadczenia pracy. Biura opustoszały, miejscem pracy dla wielu osób stał się ich dom. Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2020 roku w UE 12,3 proc. osób pomiędzy 15 a 64 pracowało z domu. Najwięcej w Finlandii, bo ponad 25 proc. Polska jest poniżej unijnej średniej z wynikiem 8,9 proc.,

18.05.2021