Pracownicy oczekują uznania od pracodawców - najbardziej przed świętami

Prawo pracy

Grudzień i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to według 93 proc. pracowników w Polsce dobra okazja do podziękowania za ich pracę. Ten czas jest najtrudniejszym okresem w roku pod względem wyzwań finansowych. Pracownicy oczekują też benefitów, które odciążą ich portfele i pomogą uporać się z rosnącymi wydatkami.

22.11.2021

Coraz więcej zwolnień - wypalenie zawodowe wkrótce oficjalną chorobą

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.

20.11.2021

ZUS już dziś może dużo, a dostanie nowe uprawnienia

Ubezpieczenia społeczne RODO

Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zyska prawo do zbierania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru i ich wypłaty. To jeden z tych przepisów, które dają ZUS olbrzymie możliwości. W połączeniu ze zmianami pozwalającymi na wzywanie i przesłuchiwanie świadków, Zakład zyskał narzędzia do kontroli ubezpieczonych.

18.11.2021

Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 – poinformował w środę poseł Czesław Hoc (PiS). Jak wyjaśnił, będzie to projekt grupy posłów PiS, chociaż wcześniej wielokrotnie informowano o pracach nad taką regulacją w ramach rządu. Sejm projektem może się zająć na posiedzeniu w dniach 1-2 grudnia.

17.11.2021

Od 22 listopada ZUS zmienia godziny pracy w poniedziałki

Ubezpieczenia społeczne

Od 22 listopada 2021 roku w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS będą czynne o godzinę krócej. Skrócony czas urzędowania będzie obowiązywał do 31 marca 2022 roku – poinformował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana jest podyktowana m.in. sytuacją epidemiologiczną w kraju.

16.11.2021

Pracodawca musi systematycznie oceniać ryzyko zawodowe

Prawo pracy BHP

Pracodawca powinien wdrażać odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne w celu zapobiegania i ograniczania ryzyka zawodowego. Ocena tego ryzyka polega na systematycznym badaniu wszystkich aspektów pracy w celu stwierdzenia, jakie zagrożenia w środowisku pracy mogą być powodem pogorszenia się stanu zdrowia pracownika i czy mogą one zostać wyeliminowane.

15.11.2021

Chorobowe w 5 minut - w sieci trwa boom na kupowanie L4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania zwolnień lekarskich. Teleporady odciążyły służbę zdrowia w krytycznym momencie, ale wzmocniły też, niestety, bardzo łatwy proceder wyłudzania L4. Jak twierdzą prawnicy, tak krótkie zwolnienia są trudne do sprawdzenia, ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.

15.11.2021

Więcej seniorów pracuje, rząd zapowiada kolejne zachęty

Emerytury i renty Prawo pracy

Przybywa osób aktywnych zawodowo w wieku powyżej 60. roku życia, ale rząd chce jeszcze wzmocnić ten trend i zapowiada kolejne rozwiązania mające zachęcać tę grupę do pozostawania w pracy lub podejmowania nowej. W grudniu 2020 roku pracujących emerytów było o około 35 proc. więcej niż w grudniu 2015 r.

14.11.2021

Nierówność płci wciąż widoczna w różnicy płac. RPO wskazuje, jak temu przeciwdziałać

Prawo pracy Finanse

Luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce zwiększyła się. W 2019 r. mężczyźni zarabiali średnio o blisko 9 proc. więcej niż kobiety, podczas gdy w 2015 r. ta przewaga wynosiła około 7 proc. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, co należy zrobić, aby wyeliminować tę przeszkodę, będącą zarazem wyrazem nierówności płci.

12.11.2021

Wypłata środków z PPK nie musi wiązać się z zapłatą podatku

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK), korzystający z oszczędności zgromadzonych w tym programie, nigdy nie płaci z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych według skali podatkowej. Po spełnieniu warunków określonych w przepisach, nie płaci także podatku od zysków kapitałowych.

12.11.2021

Nowelizacja ustawy o PAŻP - będzie zmiana czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego

Prawo pracy

Maksymalny wymiar operacyjnego czasu pracy kontrolerów ruchu lotniczego wzrośnie z przeciętnych 30 do przeciętnych 36 godzin na tydzień - przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Zyska na tym Agencja, która będzie musiała im płacić mniej za nadgodziny.

10.11.2021

ZUS: Na koniec października było ubezpieczonych ponad 15,7 mln osób

Ubezpieczenia społeczne

Liczba osób ubezpieczonych i zarejestrowanych w ZUS na koniec października 2021 roku wyniosła ponad 15 mln 746 tys. i była większa o 261,8 tys. w stosunku do lutego 2020 r., a o 49,6 tys. w stosunku do września br. - wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

09.11.2021

Składka zdrowotna, tak jak składka na ZUS, z mechanizmem ograniczającym?

Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład

Od 1 stycznia zmienią się zasady płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przede wszystkim jednak nie będzie już można poniesionych na ten cel wydatków odliczyć w rocznym PIT. A skoro tak, to - zdaniem prawników - należy wprowadzić mechanizm ograniczający jej wysokość. Nie brakuje jednak głosów, że chaos, jaki spowodują wprowadzane zmiany, spowoduje konieczność uporządkowania Polskiego Ładu.

09.11.2021

Projekt ustawy ułatwiający zatrudnianie cudzoziemców skierowany do Sejmu

Rynek Prawo pracy

Przewlekłość postępowań oraz skomplikowana procedura wydawania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę to główne czynniki utrudniające zatrudnienie imigrantów spoza Unii Europejskiej w Polsce - twierdzi Rzecznik MŚP. Po ponad dwuletnich jego staraniach rząd przygotował projekt ustawy, który ma ułatwić procedury związane z wydawaniem pozwoleń na zatrudnienie cudzoziemców.

08.11.2021

GUS: W 2020 r. pandemia i lockdown zaburzyły dotychczasowe trendy na rynku pracy

Rynek Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Pandemia COVID–19 wpłynęła negatywnie przede wszystkim na sytuację zawodową osób młodych - twierdzi GUS. W I kwartale 2020 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. ubyło 124 tys. pracujących w wieku 15–34 lata, a w kolejnych kwartałach zmiany r/r były wyraźniejsze, bo w II kwartale ubyło 329 tys. młodych pracujących, w III kwartale - 356 tys., a w IV kwartale populacja ta zmalała r/r o 329 tys.

08.11.2021

Reforma składki zdrowotnej z Polskiego Ładu nie obejmie rolników

PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy: pracownicy, przedsiębiorcy i nawet emeryci odczują zmianę zasad opłacania składki zdrowotnej. Tylko nie rolnicy. Ich nie objęły zmiany wprowadzane w Polskim Ładzie. Zdaniem prawników to, że przedsiębiorcy rolni nie płacą składki zdrowotnej w takiej wysokości jak inni, stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. To jest luka w prawie, którą może „wypełnić” wyłącznie ustawodawca.

08.11.2021

Pracodawcy sięgają po nowe benefity, by chronić pracowników przed depresją i wypaleniem zawodowym

Prawo pracy BHP

Dodatkowe dni wolne, płatne to coraz powszechniejszy benefit w firmach. Są więc dni wolne z okazji urodzin albo przeprowadzki, na „przytulenie milusińskiego” – zwierzaka albo pluszaka, a w niektórych firmach dla kobiet „dni wolne menstruacyjne” albo „menopauzalne”. Prawnicy radzą indywidualizowanie rozwiązań, by pracownik mógł wybrać to najkorzystniejsze dla niego.

06.11.2021

PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Od 18 listopada do końca grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale dotąd tego nie zrobiły - poinformował w piątek PFR. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.

05.11.2021

Już 2,2 mln emerytów otrzymało czternaste emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało już ponad 2,2 mln emerytów i rencistów, w tym blisko 1,9 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła jak dotąd ponad 2,63 mld zł.

05.11.2021

MRiPS: Kolejny spadek stopy bezrobocia w październiku 2021 r.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. wyniosła 5,5 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To spadek zarówno w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jak i do sytuacji w analogicznym okresie ubiegłego roku. W rejestrach urzędów pracy figuruje po ponad 106 tys. osób mniej niż przed rokiem.

05.11.2021