Wojsko zabierze pracowników? Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadzi kontrowersyjne przepisy

Prawo pracy

Zaprezentowane kilka dni temu założenia projektu ustawy o obronie Ojczyzny przewidują zmiany mogące mieć znaczenie dla rynku pracy. M.in. dwuletni okres ochronny w miejscu pracy dla rekrutów czy preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej osób, które przejdą szkolenia wojskowe. Przedsiębiorcy są oburzeni, że kolejny raz dokonuje się regulacji rynku pracy bez jakichkolwiek konsultacji.

05.11.2021

Potrzebne ograniczanie luki płacowej, ale bez ingerencji w swobodę umów

Prawo pracy

Zobowiązanie pracodawców do corocznego raportowania procentowych różnic w wynagrodzeniach brutto kobiet i mężczyzn w danym przedsiębiorstwie bądź instytucji za ubiegły rok kalendarzowy, to jeden z pomysłów na zmniejszanie luki płacowej. Zdaniem prawników, może być to pierwszy krok do ingerowania w umowy zawierane między pracodawcą a pracownikiem.

05.11.2021

ZUS: Ponad 116 tys. klientów skorzystało z e-wizyt w ciągu roku

Ubezpieczenia społeczne

Ponad 116 tysięcy klientów skorzystało z e-wizyt w ZUS w ciągu roku. Najwięcej pytań dotyczy spraw związanych z emeryturami oraz rentami krajowymi – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących. ZUS wprowadził takie rozwiązanie w październiku 2020 r.

04.11.2021

Czternasta emerytura już na kontach prawie 870 tys. świadczeniobiorców

Domowe finanse Emerytury i renty

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, ZUS rozpoczął wypłacać pod koniec października. Według danych na dzień 2 listopada, 14-tkę otrzymało już prawie 870 tys. świadczeniobiorców, w łącznej kwocie ponad 1 mld zł. W tym tygodniu kolejne „czternastki” trafią do świadczeniobiorców, których termin płatności przypada na 5 i 6 dnia miesiąca.

04.11.2021

Polacy idą na emeryturę. Dla 14-tki, wyższego świadczenia albo wyższej kwoty wolnej od podatku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

W rejestrach ZUS przybywa ubezpieczonych – we wrześniu 2021 roku było ich już 16 830,1 tys. osób – o 11,9 tys. więcej niż w sierpniu. Przybyło też emerytów. Ich liczba we wrześniu wzrosła o 32,5 tys. osób. Zdaniem prawników, może mieć to związek z chęcią otrzymania tzw. 14-tki. Większy wzrost liczby osób kończących karierę zawodową spodziewany jest jednak w lipcu 2022 roku.

04.11.2021

Po interwencji Rzecznika MŚP WSA w Szczecinie uchylił decyzję w sprawie kodu PKD

Koronawirus Zwolnienie z ZUS Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Już kolejny wojewódzki sąd administracyjny podzielił opinię rzecznika, że przy przyznawaniu zwolnienia ze składek liczy się wykładnia celowościowa, a nie gramatyczna. Sąd potwierdził, że ustawodawca chciał przyznać tę ulgę faktycznie prowadzącym wymienioną w rozporządzeniu działalność, a nie mającym wymieniony w rozporządzeniu kod PKD wpisany w REGON.

03.11.2021

Badanie - pandemia podniosła status umowy o pracę

Prawo pracy

Co ósmy pracownik przyznaje, że teraz bardziej zależy mu na umowie o pracę. Co drugi zatrudniony cieszy się, że właśnie taki kontrakt ma zapewniony - wynika z badania Personnel Service. Jego autorzy twierdzą, że pandemia podniosła status umowy o pracę. Mimo to Polacy nie zamierzają masowo przechodzić na tę formę zatrudnienia.

03.11.2021

Praca w domu i w biurze - jak zadbać o dobrostan pracowników w systemie hybrydowym?

Prawo pracy BHP

Już ponad 3 na 4 pracowników deklaruje chęć pracy w modelu hybrydowym po zakończeniu pandemii. Pracodawcy stają tym samym przed wyzwaniem dopasowania świadczeń pozapłacowych do nowej formuły pracy i aktualnych potrzeb zespołów. Z badań wynika, że benefity musi dziś charakteryzować elastyczność, dostępność online i pozytywny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

03.11.2021

RPO interweniuje w sprawie służby policjantek z małymi dziećmi w niedziele, święta i w nocy

Prawo pracy

Przepisy zakazują wyznaczania do służby w niedzielę, święto czy w nocy policjantek opiekujących się małymi dziećmi - jeśli z takiego uprawnienia w tym czasie nie korzysta drugie z rodziców lub opiekun. Policjantki skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na praktyczne stosowanie tego przepisu. Marcin Wiącek poprosił o wyjaśnienia komendanta głównego policji.

03.11.2021

Minister znów mówi o dostępie do informacji o szczepieniu pracowników, a ustawy nie ma

Prawo pracy RODO Koronawirus szczepienia

Rząd wciąż zapowiada nowelizację ustawy covidowej, by umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o zaszczepieniu pracowników. Minister zdrowia zapowiada nawet, że ma on trafić do Sejmu na najbliższe posiedzenie, ale nikt go dotąd nie widział. Prawnicy twierdzą, że to działania mające w przyszłości zabezpieczyć szefa resortu przed odpowiedzialnością konstytucyjną.

03.11.2021

Dokumenty marynarskie zachowają ważność przez 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii

Samorząd terytorialny Domowe finanse Małe i średnie firmy Transport

Dokumenty marynarskie zachowają ważność przez 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii – zdecydował we wtorek rząd we wtorek przyjmując projekt nowelizacji ustawy w sprawie COVID-19. Wszystko po to, by umożliwić im powrót do kraju celem odnowienia dyplomu lub świadectw przeszkolenia.

02.11.2021

Niedzielski: Projekt o weryfikacji szczepień pracowników prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Projekt przepisów pozwalających pracodawcy na sprawdzenie tego, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W połowie października minister mówił, że projekt jest gotowy, ale czeka na "cięższe czasy". Wygląda więc na to, że właśnie nadeszły.

02.11.2021

Emerytura stażowa wpędzi wiele osób w ubóstwo, szczególnie kobiety

Domowe finanse Emerytury i renty

Nawet o 10 lat może zostać obniżony powszechny wiek emerytalny, gdy w życie wejdzie emerytura stażowa w kształcie zaproponowanym przez „S”. Nie będzie to jednak przywilej dla osób nisko opłacanych i spracowanych, które wymóg minimalnej emerytury spełnią tuż przed 60. rokiem życia. Będzie to raczej skazanie siebie na niższe świadczenie, a w przypadku kobiet – wręcz na ubóstwo w przyszłości.

02.11.2021

Sądy różnie orzekają w sprawie udzielania informacji o zakażeniach w urzędzie

Administracja publiczna Prawo pracy Koronawirus

Sądy administracyjne nie są zgodne co do charakteru informacji o liczbie osób zakażonych w urzędzie administracji publicznej. Papierkiem lakmusowym okazały się wnioski Przewodniczącego Rady Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" do dyrektorów izb administracji skarbowej. Organy te nie chciałby udostępnić informacji. Przeszkód nie widziała natomiast Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

02.11.2021

Kto poniósł koszty pogrzebu, może dostać z ZUS zasiłek pogrzebowy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Organizacja pogrzebu wiąże się z wieloma wydatkami. Dlatego warto pamiętać o tym, że można dostać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek przysługuje członkowi rodziny, pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, a także osobie obcej, jeżeli pokryli koszty pogrzebu.

01.11.2021

Emerytura po zmarłym tylko jeśli żył w chwili odbioru

Domowe finanse Emerytury i renty

Rodzina nie musi oddawać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury, gdy świadczeniobiorca żył w chwili jej odbioru. Nie należą się jej natomiast te świadczenia, które wpłynęły na konto już po śmierci uprawnionego lub gdy któryś z domowników odebrał je za niego. Natomiast bliscy nie mogą liczyć na 13-te lub 14-te świadczenie zmarłego.

30.10.2021

Sejm uchwalił ustawę podwyższającą tzw. emerytury EWK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Osoby pobierające tzw. emerytury EWK, czyli wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki, będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne – przewiduje ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.

29.10.2021

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą rozliczenia świadczeń przyznanych z FGŚP

Prawo pracy Koronawirus

Uzupełnienie przepisów dotyczących rozliczeń świadczeń przyznanych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na rzecz ochrony miejsc pracy w ramach pomocy państwa w związku z epidemią COVID19 przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy w sprawie COVID-19.

29.10.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Węgierski rząd ogłosił w czwartek, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. A polscy pracodawcy zwrócili się właśnie do premiera Mateusza Morawieckiego o przyznanie im dostępu do informacji o statusie zaszczepienia pracowników. Ale rząd projekt, który to przewidywał, schował głęboko do szuflady. Mimo wzrostu zakażeń COVID-19.

29.10.2021