BCC: Nowe przepisy mogą przyspieszyć udzielanie cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Rynek Prawo pracy

Zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realną szansę wejść w życie. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce - podkreśla BCC.

07.12.2021

Związkowcy zwalniani z pracy za promowanie związków zawodowych. RPO pyta GIP o kontrole

Prawo pracy

Pracodawcy zwalniają liderów związków zawodowych za czynności związane z ich funkcjami. Działania te mogą wywoływać wśród pracowników lęk przed negatywnymi konsekwencjami wstępowania do związków zawodowych. W piśmie do Głównego Inspektora Pracy RPO przypomina, że prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych jest wolnością konstytucyjną i jednym z podstawowych praw człowieka.

07.12.2021

Ochrona danych sygnalisty kluczowa w pracach nad ustawą

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

Pracodawcy nie powinni czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy o sygnalistach – radzą prawnicy. Mogą wzorować się na dyrektywie unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa. Póki co, jego projekt wciąż budzi wiele kontrowersji.

07.12.2021

Prezes PFR: W dużych firmach partycypacja w PPK przekroczyła 40 proc.

Prawo pracy PPK

Obserwujemy stopniowy wzrost liczby uczestników w pracowniczych planach kapitałowych. W przypadku dużych firm ta partycypacja przekroczyła 40 proc. – poinformował w poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak podał, mamy ponad 7 mld aktywów w funduszach PPK.

06.12.2021

Listopadowy spadek stopy bezrobocia

Rynek Prawo pracy

W końcu listopada stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W rejestrach urzędów pracy figurowało niewiele ponad 900 tys. osób - o ponad 125 tysięcy mniej niż przed rokiem. Jak twierdzi MRiPS, sytuacja na rynku pracy jest lepsza niż przed wybuchem pandemii.

06.12.2021

Grudniowa pensja na święta? Mogą być korzyści dla firmy, ale pracownik może stracić

Domowe finanse PIT Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Pracodawcy, którzy wynagrodzenia za grudzień wypłacają w styczniu, mogą w tym roku wypłacić je wcześniej, już w grudniu. Pracownicy, którzy dostaną zastrzyk gotówki na Święta Bożego Narodzenia się ucieszą, a oni sami i ich zespoły kadrowo-płacowe zyskają więcej czasu na przygotowanie się do zmian, jakie wraz z Polskim Ładem zaczną obowiązywać od stycznia. Jednak pracownicy nie skorzystają z kwoty wolnej w podatku.

06.12.2021

Ucieczki w "chorobowe" to problem, a pozycja zawodowa i zarobki bez znaczenia

Prawo pracy HR

Nie ma prostej zależności między wysokością zarobków a skłonnością do absencji chorobowych. O ile dla pracowników „blue collars” pensja nie wpływa na ich skłonność do wykorzystania zwolnień chorobowych w sposób niewłaściwy, to już „white collars” chętniej chodzą na chorobowe, gdy tracą poczucie bezpieczeństwa. L4 wykorzystują wtedy na szukanie nowej pracy.

04.12.2021

3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. RPO wskazuje główne problemy

Domowe finanse Emerytury i renty

Przygotowanie, w porozumieniu z osobami z niepełnosprawnościami i ich organizacjami, rozwiązań w zakresie orzecznictwa i asystencji osobistej oraz przyjęcie strategii deinstytucjonalizacji systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem zaleceń Komitetu ONZ to niektóre problemy, które wymagają pilnego rozwiązania – wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich przy okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami.

03.12.2021

BCC apeluje o zwiększenie zasobów na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Z apelem o podjęcie natychmiastowych działań związanych ze zwiększeniem podaży osób dostępnych na rynku pracy wystąpili przedsiębiorcy skupieni w BCC. Bezrobocie w Polsce podawane przez Eurostat za lipiec 2021 roku wynosi 3,8 proc., a w dużych miastach utrzymuje się poniżej 2 proc. To znacznie poniżej poziomu fluktuacyjnego. Jednocześnie pracujący i aktywnie poszukujący pracy to niespełna 56 proc. populacji zdolnej do pracy.

03.12.2021

W trzecim kwartale ZUS cofnął zasiłek chorobowy co trzeciej skontrolowanej osobie

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumowuje wyniki kontroli zwolnień chorobowych w lipcu, sierpniu i wrześniu. W całym kraju niemal co trzeci ubezpieczony nie stosował się w tym okresie do zasad wykorzystywania zwolnienia chorobowego. Z tego powodu ZUS cofnął zasiłki chorobowe w wysokości 2 mln zł.

03.12.2021

Jednorazowa 13-tka dla emerytów to PR rządu, zamiast stałej waloryzacji

Domowe finanse Emerytury i renty

Od 2019 r. na dodatkowe świadczenia 13. i 14. emerytury rząd przeznaczył w sumie 46 mld zł – podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort szczyci się, że w porównaniu z rokiem 2015 nastąpił dziesięciokrotny wzrost dodatkowych nakładów na wsparcie seniorów. Tyle tylko, że zdaniem prawników, takie niesystemowe świadczenia, psują logikę systemu.

03.12.2021

Lewiatan: Trzeba zadbać o zdrowie psychiczne pracowników

Prawo pracy

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem. Potwierdzają to zarówno dane międzynarodowe, jak i nasza statystyka dotycząca absencji. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ubiegły rok przyniósł skokowy przyrost liczby dni spędzonych na zwolnieniu z powodu choroby. Wzrósł też średni okres trwania absencji z powodu zaburzeń psychologicznych – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan.

02.12.2021

Lewiatan: Polacy znów częściej myślą o pracy za granicą

Rynek Prawo pracy

Aż 16,1 proc. pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku, dwa razy więcej niż przed pandemią. 79 proc. myślących o wyjeździe chce to zrobić, by lepiej zarabiać. To wyniki najnowszej, X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków”. Systematyczna poprawa na krajowym rynku pracy nie uchroni nas przed kolejną falą migracji zagranicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

02.12.2021

ZUS: W tym roku zawarto już ponad 1,2 mln umów o dzieło

Prawo cywilne Prawo pracy

Od 1 stycznia do 30 września 2021 roku zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło. W tym okresie przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Najwięcej w sierpniu oraz we wrześniu. Największą grupą wykonawców umów o dzieło to osoby w wieku 30–39 lat – podał w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

02.12.2021

Brak kwarantanny dla zaszczepionych utrudnia firmom organizację pracy

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Osoby zaszczepione nie mają kwarantanny, choć w domu mają chorego na COVID-19 domownika. Mogą wszędzie chodzić swobodnie – także do pracy. I z tej możliwości korzystają. Pracodawcy zaś mają problem, bo żeby móc takiego pracownika wysłać na pracę zdalną, muszą o tym wiedzieć, a pracownicy o tym ich nie informują, bo i nie muszą. Zdaniem prawników, potrzebna jest zmiana prawa.

02.12.2021

CBOS: Problem braku możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych narasta

Prawo pracy

Aż 40 proc. uczestników badania ankietowego przeprowadzonego przez CBOS wskazało na brak możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych lub ich zakładania. Odsetek ten wzrósł o 15 punktów w ciągu ostatnich dwóch lat i jest najwyższy z dotychczas rejestrowanych przez Centrum. Na niskim poziomie utrzymuje się natomiast odsetek pracujących w "szarej strefie".

01.12.2021

RPO: Nieuzasadniony próg 35. lat życia dla kandydata do Straży Granicznej. Kryterium zostanie zniesione

Administracja publiczna

RPO nie dostrzega racjonalnego uzasadnienia cenzusu wiekowego przy naborze do Straży Granicznej w porównaniu z innymi służbami mundurowymi. Trybunał Konstytucyjny pozwala w pewnych sytuacjach na zróżnicowanie sytuacji prawnej podmiotów podobnych. Musi to jednak być uzasadnione - inaczej zróżnicowanie nabiera charakteru dyskryminacji - zauważa Rzecznik. Komenda Główna SG zapowiada zniesienie tego kryterium wieku. Odpowiedni projekt skierowano już do rozpatrzenia przez rząd.

01.12.2021

Praca zdalna wkrótce na Komitecie Stałym Rady Ministrów

Prawo pracy BHP

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ma gotowy projekt zmian w Kodeksie pracy, który na stałe ureguluje pracę zdalną oraz kontrolę trzeźwości pracowników i tę na obecność narkotyków w ich organizmach. Praca zdalna ma być np. możliwa na wniosek pracownika także wtedy, gdy nie zostało zawarte porozumienie. Jak ustalił serwis Prawo.pl, projekt ma wkrótce trafić na Komitet Stały rządu.

01.12.2021