Prawo.pl
PSL proponuje, żeby pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 15. roku życia, pracowali każdego dnia o godzinę krócej. Podobny projekt PSL już raz trafił do Sejmu w maju 2017 roku. Został wtedy odrzucony w pierwszym czytaniu na wniosek PiS.
Agnieszka Matłacz
23.11.2018
Prawo pracy
Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Agnieszka Matłacz
23.11.2018
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa, która umożliwi wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla...
Agnieszka Matłacz
23.11.2018
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 20 listopada uznał, iż dyscyplinarne zwolnienie z pracy maszynisty za udział w strajku naruszyło wolność stowarzyszania się.
Katarzyna Warecka
23.11.2018
Prawo pracy

Czy ZUS przejmie wypłatę chorobowego w ciąży już od pierwszego dnia?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Posłowie Kukiz'15 proponują, żeby pracodawcy nie płacili za 33 pierwsze dni choroby pracownicy, która jest w ciąży. Sejm zajmie się tym projektem zmian w kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej w piątek.
Agnieszka Matłacz
22.11.2018
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
PSL proponuje wprowadzenie skróconego czasu pracy dla rodziców lub opiekunów dzieci do 15. roku życia. To już druga próba. Poprzedni projekt zmian Sejm odrzucił. Pomysł został skrytykowany przez rząd i ekspertów. Podkreślają, że taka zmiana wcale nie pomoże rodzicom.
Agnieszka Matłacz
22.11.2018
Prawo pracy

Śmierć pracodawcy nie wygasi już natychmiast umów pracowników

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
25 listopada wejdą w życie przepisy, które pozwolą firmom na dalsze działanie, mimo śmierci właściciela. To zmiana bardzo istotna także z punktu widzenia pracowników, bo daje szansę na bezpieczną kontynuację zatrudnienia.
Agnieszka Matłacz
22.11.2018
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Posłowie PiS przygotowali projekt nowelizacji, która uszczelni wyjątki od zakazu handlu. Proponują zmiany w sześciu z nich.
Agnieszka Matłacz
22.11.2018
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Teraz Polki umierają, bo nowotwór jest często za późno wykryty. Zdaniem ekspertów ważną rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy mogłyby odegrać obowiązkowe badania przesiewowe wykonywane w ramach medycyny pracy.
Katarzyna Nowosielska
22.11.2018
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Główny księgowy ponosi odpowiedzialność za wadliwy system księgowania i powstanie karnych odsetek za nieopłacony podatek dochodowy - orzekł Sąd Najwyższy. Nie ma znaczenia, że na co dzień księgowością zajmowali się inni pracownicy, a nieprawidłowości przyniosły spółce zysk.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2018
Rachunkowość Prawo pracy
W czwartek pierwsze umowy terminowe automatycznie przekształciły się w umowy na czas nieokreślony. Dzień wcześniej, 21 listopada 2018 roku upłynęły bowiem pierwsze 33-miesięczne limity zatrudnienia dla umów na czas określony, trwających w dniu 22 lutego 2016 roku.
Agnieszka Matłacz
22.11.2018
Prawo pracy Prawo gospodarcze
Jeśli zgoda na ograniczenie zatrudnienia w szkole była wymuszona strachem przed utratą środków utrzymania, to oznacza, że można ją cofnąć - orzekł Sąd Najwyższy. Sąd musi także badać, czy pozbawienie nauczyciela pełnego etatu spełnia kryteria wymienione w Karcie Nauczyciela.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.11.2018
Kadry w oświacie
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, która doprecyzuje katalog wyłączeń spod zakazu handlu. Chodzi głównie o te sklepy, które otwierają się w dni objęte zakazem jako placówki pocztowe.
Agnieszka Matłacz
21.11.2018
Prawo pracy Małe i średnie firmy
Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Ubezpieczenia społeczne
- Będę zawierał porozumienie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, żeby oczyścić szeregi inspekcji pracy z takich osób, które nie powinny tu pracować - zadeklarował w środę na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy Główny Inspektor Pracy.
Agnieszka Matłacz
20.11.2018
Prawo pracy
Czy można osiągnąć sukces w biznesie będąc skupionym jedynie na sobie, swoich zasobach i wiedzy? Oczywiście, że tak. Jednak wysiłek, jaki taka pojedyncza osoba musi włożyć, może być niewspółmierny do efektów, jakie ma dostarczyć.
Beata Stefańska
20.11.2018
HR
Nie będzie obowiązku przenoszenia matematyki i fizyki na wcześniejsze godziny lekcyjne. MEN wycofało się z pomysłu wprowadzenia takiego przepisu. Nowe rozporządzenie zobowiąże natomiast wszystkich pracowników szkoły do odbycia kursów udzielania pierwszej pomocy.
Monika Sewastianowicz
20.11.2018
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń
Potwierdzenie przez sąd mobbingu ze strony pracownika wymienionego z imienia i nazwiska w wyroku wydanym przeciwko pracodawcy - urzędowi publicznemu - stanowiło naruszenie prawa do dobrego imienia pracownika - tak uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 6 listopada.
Katarzyna Warecka
20.11.2018
Prawo pracy
Przepisy ustawy o samorządzie gminnym chronią radnego przed dyskryminacją z uwagi na jego działalność publiczną i nie pozwalają na jego zwolnienie z tego powodu. Natomiast długotrwała choroba nie jest przyczyną odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy.
Dorian Lesner
20.11.2018
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wprowadza powszechny system oszczędzania z myślą o emeryturze. Kosztem nieco mniejszego wynagrodzenia zatrudnieni mają systematycznie oszczędzać na starość. Do składki pracownika swoją część dołoży też pracodawca i państwo. Pierwsze firmy zostaną objęte obowiązkiem utworzenia PPK już w 2019 roku.
Agnieszka Matłacz
19.11.2018
Prawo pracy
Wynagrodzenia inżynierów są bardzo zróżnicowane w zależności od branży. Natomiast wykształcenie ma mniejsze znaczenie. Doktorat podnosi zarobki jedynie o kilkaset złotych. Znaczącą różnicę odczuje dopiero absolwent studiów MBA.
Agnieszka Matłacz
19.11.2018
HR
Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.
Paulina Zawadzka-Filipczyk
19.11.2018
Emerytury i renty Prawo pracy
Chcemy podnosić poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. To jest bardzo potrzebne - mówi Małgorzata Zachorowska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR
Agnieszka Matłacz
17.11.2018
HR
Bardzo duże wymagania stawiane pracownikom i relatywnie niskie zarobki sprawiają, że wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy rezygnują z pracy przy wdrażaniu funduszy unijnych. – Tymczasem od tych osób zależy, jak dobrze wykorzystamy środki unijne – mówi Małgorzata Lelińska, zastępca dyrektora departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
HR

Emerytury dla matek nie wejdą 1 stycznia 2019 roku

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało opublikowane. Zdecydowana większość rozwiązań zacznie obowiązywać z upływem 3 miesięcy od dnia jego ogłoszenia, czyli tuż po połowie lutego 2019 roku.
Agnieszka Matłacz
16.11.2018
BHP
W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, czyli tzw. pakietem alimentacyjnym. W jego ramach proponowane jest m.in. zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców - pisze Agata Kicińska, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.
Agata Kicińska
16.11.2018
Prawo pracy
Zleceniobiorca podlega innym regulacjom niż pracownik i w przeciwieństwie do niego darmowy nocleg zapewniony mu przez agencję pracy tymczasowej będzie podlegał opodatkowaniu PIT. Wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
15.11.2018
PIT Prawo gospodarcze
Na rynku pracy mamy obecnie kilka bardzo różnych pokoleń. Zarządzanie nimi to prawdziwe wyzwanie. Poza wiekiem i płcią, HR będzie musiał również w najbliższym czasie zmierzyć się z potrzebą dywersyfikacji talentów pod względem przynależności etnicznej czy wykształcenia.
Agnieszka Matłacz
15.11.2018
HR
Rząd ustawowo wyłącza z konsultacji podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych. Tym samym łamie Konwencję Międzynarodowej Organizacji Pracy - uważa Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która postanowiła skierować w tej sprawie skargę do MOP.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.11.2018
Prawo pracy Zawody medyczne