Ustawa wprowadza zmiany ułatwiające pracownikom korzystanie z równego traktowania, ochroną uprawnień rodzicielskich, mobbingiem, wydawaniem świadectw pracy i terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.
Czytaj: Sejm za wydłużeniem terminów przy sprostowaniach świadectwa pracy >
Zmiany to m.in.
- objęcie szczególną ochroną przed rozwiązaniem stosunku pracy innych członków rodziny pracownika, korzystających z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego;
- umożliwienie w razie mobbingu dochodzenia od pracodawcy odszkodowania także wówczas, gdy pracownik nie rozwiązał stosunku pracy, ale – na skutek stosowanych wobec niego działań – poniósł konkretną szkodę;
- zaostrzenie przepisów dotyczących odpowiedzialności pracodawcy za niewydanie pracownikowi świadectwa pracy.
Zobacz: Zasady wystawiania świadectwa pracy >
Wydłużono m.in. z 7 do 14 dni termin wystąpienia do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy, a także wystąpienia do sądu pracy z tym żądaniem w przypadku odmowy przez pracodawcę.
Zobacz: Świadectwo pracy – roszczenia pracownika z tytułu błędnego wystawienia >
Nowelizacja w kpc
Ponadto wprowadzono prawo wystąpienia do sądu o zobowiązanie pracodawcy do wydania świadectwa pracy w razie jego niewydania przez pracodawcę. A we wskazanych w ustawie sytuacjach prawo wystąpienia z żądaniem ustalenia uprawnienia do otrzymania świadectwa pracy.
Zobacz: Świadectwo pracy w przypadku umów terminowych >
W związku z tymi uregulowaniami dodano zmianę do Kodeksu postępowania cywilnego, która ma stanowić konsekwencję w przepisach proceduralnych (w postępowaniu procesowym albo nieprocesowym) oraz zmianę w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych o nieponoszeniu kosztów.
Świadectwo pracy może być zastąpione:
- wydanym w postępowaniu procesowym prawomocnym wyrokiem zobowiązującym pracodawcę do wydania świadectwa pracy albo
- wydanym w postępowaniu nieprocesowym – prawomocnym postanowieniem ustalającym uprawnienie do otrzymania świadectwa pracy.
Obawy legislatora
Główny legislator Senatu Bożena Langner zwraca wyraża obawę, jak te uregulowania będą mogły być stosowane w praktyce. Przepisy dodawane do kodeksu postępowania cywilnego stanowią bowiem dość istotne novum wstanie prawnym, umotywowane potrzebą społeczną, jednakże nie jest pewne, czy w praktyce nie przyniosą trudności i spełnią pokładane nadzieje.
POLECAMY: Postępowanie cywilne - wprowadzone i projektowane zmiany 2019 >
Z uwagi na to, że ustawa ma po części charakter porządkujący i dąży do eliminowania wątpliwości, wydaje się, że byłoby korzystne – wobec zmiany przepisu art. 282 § 2 pkt. 3 Kodeksu pracy (odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika), aby w ustawie tej był określony termin, w którym pracodawca ma wydać pracownikowi świadectwo pracy - dodaje legislator.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:
Zmiany w danych osobowych pracowników od 4 maja 2019 r. >
Do końca maja I rata odpisu na ZFŚS >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Tu go uzyskasz >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.
Cena promocyjna: 111.2 zł
|Cena regularna: 139 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł