Prawo.pl
W życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, na skutek której, jeśli sąd pierwszej instancji uzna zwolnienie pracownika za bezprawne, skutecznie może nakazać jego dalsze zatrudnianie bez czekania na prawomocne orzeczenie. Gdy sąd II instancji nie podtrzyma orzeczenia, pracodawca będzie mógł wystąpić do Skarbu Państwa o odszkodowanie.
Paweł Żebrowski
07.11.2019
Prawo pracy
Zwiększona konkurencja na arenie międzynarodowej sprawia, że już 46 proc. firm zgłasza trudności z rekrutacją kadry ze Wschodu - to aż o 32 punkty procentowe więcej, niż rok temu - wynika z raportu Personnel Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2019”.
Paweł Żebrowski
07.11.2019
Prawo pracy
2 miliony pracowników narażonych jest na kontakt z Bisfenolem, substancją występującą w paragonach. To zwiększa ryzyko raka i niepłodności - alarmuje NSZZ "Solidarność". Związkowcy apelują do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia o interwencję w tej sprawie.
Paweł Żebrowski
07.11.2019
Prawo pracy
W imieniu Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR zapraszamy na debatę, która odbędzie się 7 listopada w godz. 15:00-18:00. Wydarzenie będzie dotyczyć trendów w rekrutacji i selekcji pracowników, a zostanie zorganizowane w Business Link (ul. Przeskok 2, Warszawa).
Prawo.pl
06.11.2019
HR

Pracujący emeryci nie szybko zasypią dziurę w FUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W najgorszym wariancie prognozy ZUS - w 2024 roku Fundusz Ubezpieczeń Społecznych będzie potrzebował aż 85 mld złotych dotacji z budżetu państwa. Polacy muszą pracować dłużej, bo to jedyny sposób, by uniknąć kryzysu finansów publicznych - wskazują eksperci. Problem w tym, że trudno będzie ich do tego przekonać, choć widać i pozytywne zmiany - w ciągu ostatnich 4 lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 30 procent.
Paweł Żebrowski
06.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Powszechny dostęp do sieci internetowej sprawił, że zdobycie wiedzy na większość tematów stało się dostępne na wyciągnięcie ręki. Pytanie o przyszłość kształcenia w branży IT pozostaje jednak otwarte. Czy zbliża się, a może już nastała, era samouków, którzy będą kształcić się samodzielnie lub tylko za pomocą specjalistycznych kursów, omijając ścieżkę akademicką? Czy doprowadzi to do „rewolucji”, a może tylko „ewolucji” w programach kształcenia szkół i uczelni wyższych?
Jarosław Kowalski
05.11.2019
HR
Polscy policjanci wypracowali już ponad 2,6 miliona godzin nadliczbowych - wszystko przez braki kadrowe. Problem przepracowanych funkcjonariuszy nie zostanie jednak szybko rozwiązany. Nie ma bowiem żadnej możliwości, aby przy tej liczbie nadgodzin udzielić policjantom wolnego i „wyzerować licznik”, bo oznaczałoby to zamknięcie komend i komisariatów.
Paweł Żebrowski
05.11.2019
Policja
Rozmawianie o sprawach prywatnych, rodzinnych w pracy nie może być zabronione przez pracodawcę. Takie działanie wkraczałoby zbyt daleko nie tylko w prawa człowieka do ochrony życia prywatnego w kontekście zatrudnienia - podkreśla dr Izabela Florczak z Uniwersytetu Łódzkiego.
Florczak Izabela
05.11.2019
Prawo pracy
Firmy, których przychód w 2019 r. nie przekroczy progu 120 tys. złotych, a miesięczny dochód nie będzie większy, niż 6 tys. złotych -uzyskają możliwość odprowadzania składek do ZUS w wysokości uzależnionej od dochodu - zakłada projekt ustawy. Zmiany chwali BCC - zdaniem organizacji pracodawców każde działanie ustawodawcy liberalizujące dotychczasowe obciążenia, jest pozytywne.
Paweł Żebrowski
04.11.2019
Ubezpieczenia społeczne
Paliwo w służbowym samochodzie, z którego pracownik korzysta do prywatnych celów, nie jest jego dodatkowym przychodem. PIT płaci się od ryczałtu określonego w przepisach, który obejmuje wszystkie koszty pojazdu. Jego wartość zależy od pojemności silnika. Fiskus ciągle chce jednak podatku od benzyny, mimo że sądy zmuszają go potem do zmiany stanowiska.
Krzysztof Koślicki
04.11.2019
PIT
Przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Dlatego też nie było podstaw do przyznania jej ograniczonego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, które udzielane jest na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
03.11.2019
Prawo pracy Zawody medyczne
Projektem ustawy dotyczącej przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne w przyszłym tygodniu zajmie się rząd - zapowiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Ustawa ma przesądzić, że pieniądze zapisane na IKE będą środkami prywatnymi i nie będą traktowane jako środki publiczne, tak jak dotychczas w OFE.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
02.11.2019
Finanse publiczne
Trzem absolwentkom Akademii Marynarki Wojennej wstrzymano nominacje oficerskie. Wszystko dlatego,...
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe
Umowa o pracę powinna być zawarta w formie pisemnej. Wobec tego skan umowy o pracę powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w przeciwnym wypadku jest jedynie kopią oryginału. Najistotniejsze są jednak fakty - jeśli pracodawca dopuścił pracownika do pracy i wypłacił mu za to wynagrodzenie, to uznaje się, że doszło do zawarcia umowy o pracę.
Kamila Milczarek
31.10.2019
Prawo pracy

Premier potwierdza zadania dla rządu na pierwsze 100 dni

Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Ustawa zapewniająca dodatkowe 13 świadczenia emerytalne, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków oraz tzw. mały ZUS dla przedsiębiorców - takie m.in. projekty zostaną przedstawione w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu - zapowiedział w środę w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy

Firmy boją się wzrostu kosztów pracy i niepewnej sytuacji politycznej

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Az 84 proc. przedsiębiorstw obawia się w przyszłym roku wzrostu kosztów zatrudnienia, a 61 proc. jest przekonanych, że w prowadzeniu biznesu będzie przeszkadzała niepewna sytuacja polityczna - wynika z badania nastrojów przedsiębiorców, zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Elastyczne formy czasu pracy to korzyść dla obu stron - firmy mogą dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień, a zatrudnieni łatwiej pogodzić życie rodzinne z pracą. Prawo pracy przewiduje kilka rozwiązań, z których można skorzystać.
Agnieszka Matłacz
30.10.2019
Prawo pracy HR

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

PiS szuka innego pomysłu zamiast zniesienia 30-krotności

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prawo i Sprawiedliwość przyjmuje do wiadomości opór swoich koalicjantów wobec propozycji zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS i zapowiada poszukiwanie innych rozwiązań w tym zakresie. Politycy partii rządzącej nie mówią jednak jeszcze, jakie to miałyby być rozwiązania.
Krzysztof Sobczak
28.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Skoro stroną postępowania dyscyplinarnego strażaka nie może być sam pokrzywdzony, to tym bardziej nie może być nim osoba mu najbliższa. Regulacje ustawy o Państwowej Straży Pożarnej określają kto jest podmiotem takiego postępowania – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Robert Horbaczewski
28.10.2019
Prawo pracy
Blisko 3,9 tys. umów między firmami a instytucjami finansowymi jest już w ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych - poinformował w piątek wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. I dodał, że to 97 proc. spodziewanych umów, ale instytucje mają jeszcze 14 dni na podanie tych danych.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Ubezpieczenia społeczne
Coraz częściej ojcowie zostają z dziećmi w ramach przysługujących im urlopów związanych z narodzinami dziecka - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Od stycznia do września 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 342,4 tys. kobiet. Z dziećmi zostało także 3,4 tys. mężczyzn.
Krzysztof Sobczak
26.10.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy

Nauczycielska emerytura bardziej opłacalna z początkiem września

Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wysokość nauczycielskiej emerytury może różnić się w zależności od tego, kiedy zostanie złożony wniosek. Lepiej złożyć go po wakacjach, bo wtedy przelicznik będzie inny - korzystniejszy dla wnioskodawcy. Wypłacana odprawa zależy natomiast od liczby przepracowanych przez pedagoga lat.
Monika Sewastianowicz
26.10.2019
Kadry w oświacie Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pracodawcy, którzy tworzą w tym roku PPK, będą musieli w listopadzie (albo na początku grudnia w zależności od terminu wypłaty wynagrodzenia) naliczyć, pobrać i przekazać do instytucji finansowej pierwsze wpłaty do PPK. Państwo zasili rachunki uczestników wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, ale dopiero w przyszłym roku - piszą Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.
Antoni Kolek Oskar Sobolewski
25.10.2019
Domowe finanse PPK
Wszechobecny monitoring, w tym umieszczanie kamer w miejscach, o których pracownicy nie wiedzą, a nawet wykorzystywanie nowoczesnych technologii do regulowania wydajności pracowników - to tylko niektóre z zagrożeń, jakie może nieść osiągnięcia w zakresie cyfryzacji w środowisku pracy. 
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Prawo pracy BHP
Piątek 25 października to ostatni dzień, w którym pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób mogą zawarzeć umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi z instytucjami finansowymi. Z informacji Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że do 23 października umowy na zarządzanie PPK podpisało blisko 3100 firm
Krzysztof Sobczak
25.10.2019
Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Problem sieci 5G nie dotyczy tylko pracowników, lecz całej populacji. Jednak nie ma na razie potrzeby modyfikowania obowiązujących przepisów bhp. Temat ten nie jest jeszcze dokładnie przebadany i dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić wpływu 5G na zdrowie ludzi - pisze Maciej Ambroziewicz, specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ambroziewicz Maciej
25.10.2019
Prawo pracy
Managerowie, którzy są nastawieni na wynik i szukają nowych wyzwań, są często podstawą funkcjonowania firmy. Ale to z tymi, którzy mają wysokie umiejętności w obszarach inteligencji emocjonalnej lepiej pracuje się ludziom i są lepszą podstawą rozwoju ludzi i firmy.
Beata Stefańska
25.10.2019
HR
Wizyta w galerii handlowej i papugarni w trakcie zwolnienia lekarskiego nie mogła być podstawą dyscyplinarnego zwolnienia pracownika. Nie wpłynęła bowiem w żaden sposób na przedłużenie procesu leczenia chorej i jej powrót do pracy – stwierdził Sąd Okręgowy w Gliwicach.
Robert Horbaczewski
24.10.2019
Prawo pracy
Dyskusję o zniesieniu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zastrzegła, że decyzję ostateczną w tej sprawie podejmie Sejm, ale jej zdaniem ten limit nie zostanie zniesiony.
Krzysztof Sobczak
23.10.2019
Ubezpieczenia społeczne