Od około roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jedną z wiodących instytucji, które realizują szereg działań w ramach tarczy antykryzysowej. Do oddziałów ZUS, oprócz dotychczasowych wniosków i dokumentów, zaczęły spływać setki tysięcy formularzy od klientów starających się o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. Jak twierdzi ZUS, pracownicy Zakładu dokładali wszelkich starań, by wnioski te były jak najsprawniej obsługiwane, mając świadomość, że na wsparcie czekają tysiące firm znajdujące się w trudnej sytuacji w związku z epidemią koronawirusa.

Firmy z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku uzyskały zwolnienie ze składek w wysokości przekraczającej 323 mln zł.

Czytaj również: Tarcza Antykryzysowa. Ponad 187 mld zł wsparcia dla przedsiębiorców>>

Czas na Tarczę 7.0

Obecnie przepisy tarczy antykryzysowej 7.0 przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za grudzień 2020 r. lub za  grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.

- O wsparcie można wystąpić od 1 lutego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Płatnicy mają czas na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień i styczeń do 31 marca. Jeśli przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc składać deklaracje rozliczeniowe, to najpóźniej do końca lutego musi także przesłać do ZUS deklaracje za grudzień i styczeń - przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Prawo do pomocy otrzymali przedsiębiorcy z niemal 50 różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej. O umorzenie składek za styczeń albo za grudzień i styczeń oraz ponowne świadczenie postojowe mogą wystąpić między innymi przedsiębiorcy z branży sprzedaży detalicznej, fitness, gastronomicznej, turystycznej, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, prowadzący różne formy edukacji, obiekty noclegowe, uzdrowiska, pralnie, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki, fizjoterapeuci i paramedycy.

W Oddziale ZUS w Rybniku zwolnienie ze składek w ramach Tarczy 7.0 sięgnęło kwoty 8,3 mln zł. Do placówki wpłynęło ponad 3,6 tys. wniosków.

 

Sprawdź również książkę: Dystrybucja ubezpieczeń. Komentarz >>


Miliony na świadczenia postojowe w województwie śląskim

- Kolejnym istotnym instrumentem w ramach tarczy antykryzysowej jest, również realizowana przez ZUS, wypłata świadczeń postojowych. Łączna wartość postojowego przekroczyła już 5,6 mld złotych. Najwięcej środków w ramach postojowego trafiło do firm z województwa mazowieckiego (ok. 891 mln zł), śląskiego (ok. 678 mln zł) oraz małopolskiego (ok. 611 mln zł) – podkreśla Beata Kopczyńska.

W Oddziale ZUS w Rybniku tylko w ramach Tarczy 7.0 wypłacono około 2,2 mln zł na świadczenia postojowe. Na 23 lutego złożono blisko 1,3 tys. wniosków o taką pomoc finansową.

Łącznie kwota świadczeń postojowych w ramach wszystkich dotychczasowych tarcz antykryzysowych wypłaconych klientom z terenu działalności rybnickiego oddziału przekroczyła 117 mln zł.

O świadczenie postojowe można wystąpić nawet do trzech miesięcy po ustaniu stanu epidemii. Jednak data złożenia wniosku ma wpływ na to, które miesiące należy wziąć pod uwagę przy ocenie spadku przychodu.