Prawo.pl

Uchwała wyjaśni, co dalej z celnikami po reformie KAS

Doradca podatkowy Administracja publiczna
NSA rozstrzygnie, czy przyjęcie przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej propozycji zatrudnienia i przekształcenie dotychczasowego stosunku służby w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę wymaga wydania decyzji o zakończeniu stosunku służbowego. Zdania na ten temat są podzielone. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 1 lipca br.
Grażyna J. Leśniak
19.06.2019
Doradca podatkowy Administracja publiczna
Dostosowanie podstaw programowych w szkołach do nowoczesnej gospodarki, zmiany w Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, zachowanie górnego limitu składek na ZUS, wydłużenie okresu, na który rejestrowane jest oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi z 6 do 18 miesięcy - to tylko niektóre postulowane przez Konfederację Lewiatan zmiany
Paweł Żebrowski
19.06.2019
Prawo pracy HR
Dodatek ma objąć ok 500 tys. osób. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd chce, aby projekt ustawy w sprawie 500 plus dla niepełnosprawnych był jak najszybciej procedowany.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Pomoc społeczna
Na ten cel przeznaczono w tym roku 20 mln zł. Od przyszłego roku na podwyżki ma trafić 48 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Zapowiedzi o podwyżkach nie kończą jednak protestu - poinformował zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Rynek Prawo pracy

ZUS wysyła ponad 20 mln listów

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by znaleźć się w gronie odbiorców listu z ZUS. Zakład rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego, która trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. W ten sposób będzie można zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.
Paweł Żebrowski
18.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zachowanie funkcjonariusza Straży Granicznej było nieprawidłowe, gdyż jeden funkcjonariusz miał obowiązek patrolować most w Dorohusku, a drugi mógł pozostawać w pomieszczeniu. Przerwę należy zgłosić dowódcy, a nie drzemać na służbie - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.06.2019
Prawo pracy
Co trzeci pracujący w Polsce obywatel Ukrainy już planuje podjęcie zatrudnienia w Niemczech, ale jedynie 2,6 proc. zatrudnionych w Polsce ukraińskich pracowników spełnia główne kryteria stawiane przez rząd w Berlinie. Jednak 45 proc. z nich planuje kontynuację swojej kariery zawodowej w innych państwach - wynika z badania
Paweł Żebrowski
17.06.2019
Rynek Prawo pracy
Śląskie, małopolskie, lubelskie, podkarpackie, pomorskie i mazowieckie – m.in. te województwa odwiedzą w najbliższych dniach ministrowie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Będą wyjaśniać m.in. jak złożyć wniosek o "500 plus" i na czym polegają zmiany w programie.
Paweł Żebrowski
17.06.2019
Pomoc społeczna Rynek

Sprostowanie

Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne
Sprostowanie do artykułu Oskara Sobolewskiego - prawnika kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, eksperta Instytutu emerytalnego, pt. "Kobiety dyskryminowane nowelą ustawy o PPK".
Prawo.pl
17.06.2019
Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne
Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi, a pracownik, który wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. Może wchodzić w rachubę także odpowiedzialność osób, które mobbingowi mają przeciwdziałać - wskazują eksperci z PwC Tytus Niewczyk i Filip Kilanowski.
Filip Kilanowski Tytus Niewczyk
17.06.2019
Prawo pracy HR
Wózki podnośnikowe mogą być używane do podnoszenia osób, jeśli producent opisał taką możliwość w instrukcji obsługi. W przypadku gdy producent wózka nie przewidział takiej możliwości, pracodawca może użytkować wózek do podnoszenia osób, pod pewnym warunkiem
Grzegorz Łyjak
17.06.2019
BHP
Aż 70 proc. pracowników umysłowych przyznało, że nie wahaliby się ani chwili przed wyjazdem z dużych miast i metropolii do mniejszych ośrodków miejskich lub na tereny wiejskie, gdyby tylko mieli możliwość kontynuowania swojej pracy w modelu zdalnym - wynika z badania firmy Citrix.
Paweł Żebrowski
15.06.2019
Rynek Prawo pracy
Wykorzystanie prywatnej korespondencji pracownika, ujawnionej pracodawcy przez samego pracownika i przez organy ścigania, w charakterze podstawy do zwolnienia z pracy, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i poufności korespondencji skarżącego - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
14.06.2019
Prawo pracy RODO
Rozporządzenie, które zakładało profilowanie bezrobotnych utraciło moc. To efekt ustawy o promocji zatrudnienia, która ma dostosować prawo do wyroku TK. W czerwcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uregulowanie w rozporządzeniu zasad przypisywania przez urząd pracy profilu osobie bezrobotnej jest niezgodne z konstytucją.
Paweł Żebrowski
14.06.2019
Rynek Prawo pracy
Pracodawca nie może dokumentacji medycznej pracownika pozyskanej z akt innej sprawy przekazać lekarzowi medycyny pracy badającemu wypadek przy pracy. Za naruszenie prawa do prywatności zapłaci pracownikowi 2 tys. zł zadośćuczynienia – potwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Robert Horbaczewski
14.06.2019

Po waloryzacji na kontach emerytów ponad 200 mld zł więcej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Wynika to z czerwcowej waloryzacji składek. Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 tys. złotych. - Waloryzacja na poziomie 109,2 proc. na koncie, czy 105,01 proc. na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie - podkreśla prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Paweł Żebrowski
14.06.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Cudzoziemcy coraz częściej w Polsce samozatrudnieni

Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Polska jest w czołówce państw, w których cudzoziemcy pracują jako samozatrudnieni. Dotyczy to nie tylko pracowników z UE, ale też tych spoza wspólnoty. - To opłaca się pracodawcom, bo podobnie jak w przypadku pracowników "krajowych", dzięki temu obniżają koszty zatrudnienia - wskazują eksperci. I mówią o niższych z tego powodu wpływach do systemu ubezpieczeń społecznych.
Paweł Żebrowski
14.06.2019
Rynek Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do 2025 roku jedna trzecia samochodów ciężarowych zjeżdżających z linii produkcyjnych będzie wysoce autonomiczna – wskazuje firma doradcza MC Kinsey. w perspektywie kilkunastu lat autonomiczne samochody mogą wyeliminować z rynku kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Kierowcy będą jednak nadal potrzebni - wskazują eksperci.
Paweł Żebrowski
14.06.2019
Rynek i konsument Prawo pracy
Przyjęta w czwartek przez przedstawicieli państw członkowskich dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów ma zapewnić, że ojcowie poprzez urlopy rodzicielskie będą bardziej angażowali się w opiekę nad dziećmi po narodzinach.
Krzysztof Sobczak
13.06.2019
Prawo rodzinne Prawo pracy
Czterech na 10 polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego półrocza. Przed rokiem odsetek ten był identyczny. Zwiększenie liczby etatów częściej przewidują firmy zajmujące się przemysłem i budownictwem - wynika z badania firmy Randstad.
Paweł Żebrowski
13.06.2019
Prawo pracy HR
Praca na czarno, delegowanie pracowników oraz wymiana informacji na temat praw i obowiązków transgranicznych pracowników - m.in. tymi kwestiami będzie zajmował się Europejski Urzędu ds. Pracy. Państwa członkowskie UE zdecydowały, że jego siedzibą będzie Bratysława.
Paweł Żebrowski
13.06.2019
Rynek Prawo pracy
Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o PPK od 1 lipca 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że Pracownicze Plany Kapitałowe będą musiały być zakładane już w tym miesiącu. Pracodawcy mają na to czas do listopada.
Paweł Żebrowski
13.06.2019
Emerytury i renty Rynek

Czekają nas zmiany w opłacaniu składek na ZUS?

Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Organizacje przedsiębiorców proponują, by ZUS wypłacał chorobowe od początku zwolnienia. Twierdzą, że wtedy firmy częściej będą zatrudniać na umowy o pracę. ZUS potrzebowałby na to ok. 7 mld zł. Oprócz pytania, skąd wziąć te pieniądze, jest też drugie - dlaczego przedsiębiorcy mieliby być uprzywilejowani w stosunku do pracowników.
Paweł Żebrowski
13.06.2019
Rynek Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze
Fizjoterapeuta w publicznej placówce zarabia 2 158 zł netto. Pracuje na półtora etatu. - Niepokojące jest, że specjaliści po studiach pracują tylko w komercyjnych ośrodkach. Nie ma chętnych, którzy zastąpią kolegów pracujących w szpitalach i przychodniach, gdy odejdą na emeryturę – zauważa Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.06.2019
Zawody medyczne
Ponad 80 proc. kandydatów skarży się na brak widełek wynagrodzenia w ogłoszeniach pracodawców. W...
Paweł Żebrowski
12.06.2019
Rynek Prawo pracy
Wypalenie zawodowe znalazło się w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, którą przygotowuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wypalenie nie jest jednak klasyfikowane jako stan chorobowy, ale zjawisko zawodowe, które wpływa na stan zdrowia. Oznacza to, że nie będzie mogło stanowić podstawy dla zwolnienia lekarskiego.
Paweł Żebrowski
12.06.2019
Rynek Prawo pracy Opieka zdrowotna
Poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 450 zł będzie miał pozytywny wpływ na sytuację gospodarstw domowych - uważa rząd. Rada Ministrów zaproponowała, aby minimalna stawka godzinowa w 2020 roku wynosiła 16 zł.
Paweł Żebrowski
11.06.2019
Rynek Prawo pracy
Już ok. 2,58 mln osób korzysta z Karty Dużej Rodziny, czyli prawie 3 razy więcej niż w 2015 r. - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej. KDR to system zniżek m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także na zakup żywności, ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa.
Paweł Żebrowski
11.06.2019
Rynek i konsument
W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów zakupu produktów spożywczych. Sądy uznają, że wydatki te powinny być uzasadnione i mieć związek ze zdarzeniem, które wywołało szkodę. Natomiast ich zasądzanie często jest uzależniane wyłącznie od tego, co powie biegły.
Dorian Lesner
11.06.2019
Opieka zdrowotna