- Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Łukaszem Szumowskim, ministrem zdrowia.

Co ruszy po długim weekendzie? Od 4 maja otwarte zostaną otwarte galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, usługi rehabilitacji, częściowe instytucje kultury.  - Robimy to tak, po to, aby nie ruszyć na majówkę tłumnie w różne miejsca - podkreśla premier. I poprosił o rozsądek na majówkę.  - Dystansujmy się, od tego zależy wdrażanie następnych etapów - podkreślił premier.

Czytaj: Rząd otwiera muzea i boiska, można chodzić na rehabilitację>>

W drugiej fazie ruszą żłobki i przedszkola

W drugiej fazie od 6 maja chcemy dopuścić otwarcie żłobków i przedszkoli. Decyzje będą podejmowane każdej placówki organy prowadzące. W kolejnym etapie będą zwalniane kolejne usługi, ale pod warunkiem, że Polacy będą przestrzegać obostrzeń. - Kolejne etapy łagodzenia restrykcji chcielibyśmy jak najszybciej wdrożyć i wszyscy na to czekamy. Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia. I dodał, że w procesie uruchamiania sektorów gospodarczych musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa, który może zabezpieczyć nas i nasze dzieci.

 

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla przedsiębiorców na czas epidemii

Po to, by mogły zostać otwarte kolejne usługi, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Rozwoju wspólnie pracuje nad wytycznymi dla poszczególnych branż dotyczącymi obowiązków sanitarnych i zasad bezpieczeństwa w okresie epidemii. Odpowiedzialna za nie jest wiceminister Olga Semeniuk. Z naszych informacji wynika, że poza wytycznymi dla galerii handlowych, są już dla hoteli, marketów budowlanych, bibliotek i fizjoterapeutów.

Czytaj: Galerie handlowe zaczną działać - pomoże im aplikacja ProteGo Safe>>
Czytaj:
Wytyczne dla hoteli: w czasie epidemii nie ma szwedzkich bufetów >>
Czytaj: Wytyczne dla marketów budowlanych - podłogi będą obklejone taśmami co dwa metry >>
Czytaj: Po majówce zaczną działać biblioteki, są specjalne wytyczne dla bezpieczeństwa >>

Czytaj: Rząd wprowadza nowe zasady korzystania z usług rehabilitacyjnych >>

Wkrótce pojawią się dla gabinetów kosmetycznych, fryzjerskich, taksówek czy kasyn. Jako pierwsi opisaliśmy te dla galerii. Nie są jeszcze publicznie dostępne, a zatem galerie będą miały tylko 4 dni na dostosowanie się do nich. Na szczęście nie muszą kupować kamer termowizyjnych. W nowym reżimie sanitarnym mają być też otwarte żłobki i przedszkola. - Ogromną rolę pełni inspekcja sanitarna - organy założycielskie mogą się poradzić tutaj w sprawie decyzji. Indywidualne oceny ryzyka i organizacji chociażby grup dziecięcych muszą być bezpieczne i ostrożne, w porozumieniu z ekspertami - podkreśla minister Szumowski.

Będzie więcej testów

Łukasz Szumowski zapowiedział, że podejmuje działania by zwiększyć liczbę testów. - Chcemy testować personel w DPS-ach czy ZOL-ach, osoby, które są w kwarantannie. Chcemy tez zaproponować rozwiązanie, które polega na systemie pracy: tydzień w pracy, tydzień w domu - mówił Szumowski. Dodał, że cały czas będą oceniane skutki odmrożenia gospodarki: liczba zakażeń, liczba zajętych łóżek, wskaźnik zakażeń. - Od tego zależą dalsze rekomendacje. Cały czas musimy jednak zachowywać dystans społeczny. - Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm - podkreślał minister. I podał, że obecnie jest ponad 11 tys. łóżek na oddziałach, gotowych do przyjmowania pacjentów z koronawirusem, a wykorzystywanych jest mniej niż 30 proc. - Jesteśmy w  bezpiecznej sytuacji. Chcemy to utrzymać i od tego uzależniamy kolejne etapy otwierania gospodarki - podkreślił Łukasz Szumowski.