Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili w środę kolejny pakiet decycji majacych na celu rezygnację z części ograniczeń związanych z epidemią koronawirusaPremier zapowiedział też, że kolejne etapy luzowania obostrzeń co dwa tygodnie. - Będą zależeć od przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności służby zdrowia - zastrzegł.

Więcej: Morawiecki: 4 maja rusza druga faza "odmrażania" gospodarki>>

- Proszę o dyscyplinę społeczną, to od niej zależy tempo dalszego uwalniania gospodarki – zaapelował  Mateusz Morawiecki. I prosił, by nie łamać zasad dystansu społecznego. - Nie róbmy tego szanowni państwo, bo od tego zależą kolejne etapy, jak szybko będziemy uwalniali usługi czy sport masowy i wiele innych dziedzin życia publicznego – powiedział premier.

 

Galerie czynne, ale bez kin i barów

Zapowiadając otwarcie od 4 maja galerii handlowych premier zastrzegł, że  kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier i wyspy handlowe będą w nich nadal zamknięte. Klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki - wynika z wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Jak podał resort celem wprowadzanych procedur jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pracowników galerii handlowych i ograniczenie liczby kontaktów na terenie tych obiektów. Zaleca się też utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, każda osoba w galerii będzie musiała zasłaniać nos i usta. Klienci będą ponadto mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, które zapewni operator sklepu.

Czytaj także: Galerie handlowe zaczną działać - pomoże im aplikacja ProteGo Safe>>
 

Zabiegi rehabilitacyjne od 4 maja 

Zgodnie z zapowiedzią premiera, od 4 maja będzie można wykonywać zabiegi rehabilitacyjne. Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że nie dotyczy to salonów masażu. Podał, że otwierane będą również muzea i instytucje kultury. - Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja – powiedział. - Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach – tłumaczył premier.

 


Kolejne etapy co dwa tygodnie

Mówiąc o przyszłych etapach dalszego znoszenia obostrzeń szef rządu zapowiedział, że będą one ogłaszane w cyklu 2-tygodniowym, ale zastrzegł, że "niektóre elementy z życia gospodarczego" mogą być przyspieszane. Wskazał, że może tu chodzić o usługi, ale - jak mówił - "takie decyzje jeszcze nie zapadły na dzień dzisiejszy, ponieważ sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o te analizy podjąć decyzje".
Pierwszym warunkiem stopniowego "luzowania" gospodarki będzie wskaźnik przyrostu zachorowań na COVID-19, drugim dystansowanie społeczne, a trzecim wydajność naszej służby zdrowia - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. Zwrócił uwagę, że w Polsce coraz więcej osób zdrowieje.

Rowery miejskie wkrótce

Premier poinformował, że rząd rozważa zgodę na przywrócenie systemów rowerów miejskich. - W bliskim etapie, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni, a raczej wcześniej, chcemy dopuścić taką możliwość – zadeklarował.  - Bardzo gorąco zachęcam do tego, żeby nie tylko służby miejskie, ale też każdy, kto może i kto chciałby korzystać z tego typu dodatkowych sprzętów, nosił przy sobie jakiś środek dezynfekcyjny – dodał premier.