Prawo.pl

Na wizytę w ZUS można umówić się telefonicznie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił kolejną usługę dla swoich klientów - umawianie wizyt w ZUS przez telefon. Spotkanie z ekspertem Zakładu można zarezerwować w wybranej przez siebie placówce ZUS, terminie, jak też godzinie, oczywiście w dniach i godzinach pracy Zakładu.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Minister finansów podpisał rozporządzenie. Wynika z niego, że przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami, będą mogli później przekazać do urzędu pobrane od pracowników zaliczki i zryczałtowany podatek. Resort przewiduje, że poprawi to płynność finansową przedsiębiorców.
Krzysztof Koślicki
20.11.2020
PIT Rachunkowość
O wstrzymanie podwyżki minimalnej stawki godzinowej i płacy miesięcznej na 2021 rok wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego w imieniu firm branży security Polski Holding Ochrony. Powodem jest brak lub znaczne ograniczenie wpływów, przez co firmy pozbawione są dziś możliwości regulowania zobowiązań w takim kształcie, jak przed pandemią.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Wsparcie dla firm reprezentujących branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej - takie zmiany zawiera uchwalona w czwartek wieczorem tzw. tarcza branżowa, przewidująca rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Z pomocy ma skorzystać ok. 200 tys. firm.
Krzysztof Sobczak
20.11.2020
Małe i średnie firmy
Kasjer, który wbrew wewnętrznym regulacjom wypłacił prezesowi z kasy spółki pieniądze, działał na szkodę spółki. Ta mogła go więc zwolnić dyscyplinarnie, pod warunkiem, że wiedział o ich obowiązywaniu i treści - orzekł Sąd Okręgowy w Koszalinie i przyznał odszkodowanie bezprawnie zwolnionemu pracownikowi.
Marek Sondej
20.11.2020
Prawo pracy Finanse
Resort edukacji planuje ograniczenie obowiązku doskonalenia nauczycieli. Minister Przemysław Czarnek tłumaczy, że pedagodzy są tak dobrze wykwalifikowani, że dokształcanie jest im niepotrzebne, ba, może wręcz zaszkodzić. Według ekspertów pomysł ma na celu ograniczenie wydatków na oświatę.
Monika Sewastianowicz
20.11.2020
Zarządzanie oświatą
Pakiet antykryzysowy, czyli działania z zakresu zdrowia i gospodarki, wprowadzane jeszcze w trakcie pandemii, to pierwszy etap wdrażania Paktu Społecznego – swego rodzaju umowy związków zawodowych i organizacji pracodawców w obrębie Rady Dialogu Społecznego, którą ratyfikuje rząd. W przyszłości pakt ma objąć działania w zakresie prawa pracy, gospodarki, zdrowia i nauki.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

W listopadzie zatrudnienie i płace dostaną zadyszki

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
W październiku 2020 roku w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało 6318,3 tys. osób – podał w czwartek GUS. To nieco więcej niż miesiąc wcześniej, kiedy zatrudnionych było 6312,4 tys. Mimo przyjęć do pracy nowych pracowników i dalszego przywracania wcześniejszych wymiarów etatów sprzed pandemii, zatrudnienie jest nadal niższe niż rok wcześniej o 1 proc.
Grażyna J. Leśniak
19.11.2020
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus a prawo
Z obecnych 60 do 180 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, rząd chce wydłużyć okres, w jakim pracodawcy i pracownicy będą mieli obowiązek uaktualnienia badań okresowych. O 180 dni wydłużona zostanie też ważność badań okresowych i kontrolnych, które przestały być aktualne po 7 marca 2020 r.
Grażyna J. Leśniak
19.11.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Wprowadzenie obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych przez obecnych i przyszłych członków Rady Dialogu Społecznego oraz przywrócenie powoływania członków Rady przez Prezydenta RP - to główne propozycje zmian do projektu nowelizacji ustawy o RDS – ustalił Prawo.pl. W przyszłym tygodniu rząd ma przedstawić Radzie projekt ustawy.
Grażyna J. Leśniak
19.11.2020
W krajowym układzie zbiorowym pracy można zastrzec dodatkowy urlop macierzyński jedynie dla matek. Należy jednak wykazać, że ten dodatkowy urlop ma na celu ochronę pracownic zarówno w odniesieniu do skutków ciąży, jak i w odniesieniu do macierzyństwa – orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2020
Ubezpieczenia społeczne
Korpus służby cywilnej ma zapewnić zawodowe i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej – przypomina Stowarzyszenie Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. I alarmuje, że nadanie premierowi nowych uprawnień doprowadzi do stworzenia konkurencyjnego do służby cywilnej korpusu urzędniczego.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.11.2020
Administracja publiczna Służba cywilna
Uwzględnienie prośby pracownika o zmianę trybu rozwiązania umowy w sposób dorozumiany cofa wcześniejsze oświadczenie pracodawcy. Pracownik wyraża natomiast w ten sposób swoją zgodę na taki skutek - orzekł Sąd Okręgowy w Krośnie. Choćby wprost nie została ona wyrażona.
Marek Sondej
18.11.2020
Prawo pracy
Pandemia przyśpieszyła proces przechodzenia firm na pracę zdalną. O ile wcześniej pracodawcy korzystali z niej w ograniczonym zakresie, to po wybuchu COVID-19 wiele z nich wysłało pracowników do domów i wyposażyło w sprzęt. Firmy zadbały też o szkolenie pracowników i uregulowały świadczenie pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych – wynika z raportu kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.
Grażyna J. Leśniak
18.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Coraz więcej osób w wyborze pracodawcy nie kieruje się już tylko wysokością wynagrodzenia. Rośnie znaczenie tzw. kultury pracy, satysfakcji z wykonywanych obowiązków, dobrej atmosfery w pracy czy wartości, jakie reprezentuje firma. Milenialsi wolą pracować w proekologicznych firmach. Nawet za cenę niższego wynagrodzenia – pisze dr Izabela Różańska-Bińczyk.
Izabela Różańska-Bińczyk
18.11.2020
Prawo pracy
Dopuszczalność lub też zakaz odbierania poczty służbowej na prywatnym komputerze powinna być jednoznacznie uregulowana w przyjętych politykach oraz regulaminach. W przypadku, gdy pracodawca wprowadza zakaz takich praktyk, pracownicy absolutnie nie mogę tego robić – wskazuje Maja Grzegorczyk, ekspert w LEX Ochrona Danych Osobowych.
Maja Grzegorczyk
18.11.2020
Prawo pracy RODO
Cudzoziemcy będący lekarzami, lekarzami dentystami, a także pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz specjaliści z branży IT będą mogli podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia. Projekt rozporządzenia w tej sprawie, autorstwa ministra rozwoju, pracy i technologii, jest obecnie konsultowany.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Jesteśmy na ostatnim etapie prac nad projektem nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w zakresie lustracji – poinformowała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. W tym tygodniu wicepremier Jarosław Gowin ma rekomendować konkretne zapisy nowelizacji ustawy o RDS premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiedzialność ponosi pracodawca. Musi on zorganizować pracę tak, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę, że za naruszenie przepisów dotyczących bhp grozi im odpowiedzialność wykroczeniowa i karna - pisze Kinga Malcher.
Kinga Malcher
17.11.2020
Prawo cywilne Prawo pracy BHP
Wprowadzony w najnowszej ustawie "covidowej" przepis pozwalający na odbieranie przedsiębiorcom pomocy publicznej za nieprzestrzeganie przepisów epidemicznych narusza wszelkie możliwe standardy konstytucyjnych zasad ograniczających swobodę ustawodawcy w stanowieniu prawa, w tym proporcjonalności, zaufania do państwa i przyzwoitej legislacji - pisze Michał Romanowski
Michał Romanowski
17.11.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Komendant policji nie przyznał funkcjonariuszowi dwóch dni na opiekę nad dzieckiem. Został źle zrozumiany i czekał na decyzję, aż wreszcie zwolniono go ze służby. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przekroczenie terminów załatwienia sprawy nie było rażące zważywszy, że skarżący odebrał nadpracowane godziny
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2020
Prawo pracy
Grecja zapowiedziała właśnie, że przez siedem lat zwolni z połowy podatku dochodowego wszystkich, którzy tam zamieszkają i będą pracować zdalnie. Dla wielu takie zachęty mogą być kuszące. Nie wolno jednak zapominać o ewentualnych skutkach podatkowych w Polsce – zwłaszcza, że parlament pracuje właśnie nad ograniczeniem stosowania ulgi abolicyjnej, dzięki której pracujący zagranicą mogli uniknąć wysokiego podatku.
Krzysztof Koślicki
17.11.2020
PIT Koronawirus a prawo

W izolacji domowej praca możliwa, ale dla firmy ryzykowna

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorcy nie wiedzą, czy pracownicy odbywający izolację w warunkach domowych mogą – gdy chorują bezobjawowo – pracować zdalnie. Zwłaszcza, gdy sami mają taką wolę. Eksperci są w ocenie tej sytuacji podzieleni. Problem w tym, że osoba w izolacji jest osobą chorą, chociaż sprawa jej statusu nie jest już tak oczywista, jak w przypadku kwarantanny.
Grażyna J. Leśniak
17.11.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej chce po raz kolejny przedłużyć terminy na wpłatę zaliczek i zryczałtowanego podatku przez płatników. Konfederacja Lewiatan apeluje, aby mogły z tego wsparcia skorzystać także hotele, kina i kluby firmowe, ponieważ zostały szczególnie dotknięte skutkami COVID-19.
Grażyna J. Leśniak
16.11.2020
PIT Prawo pracy Koronawirus a prawo

W samorządach jest więcej danych i większe ryzyko, gdy wyciekną

Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo
Ochrona danych była często stosowana jako zespół swego rodzaju „magicznych zaklęć”, który musi być zgromadzony w każdym podmiocie w postaci polityk, niestety nie w każdym przypadku przystających do rzeczywistości – mówi dr Marlena Sakowska-Baryła, radca prawny. Zaklęcia te nie działają po przekroczeniu progu domu urzędnika, bo nie są adekwatne, a urzędnik często nie został zapoznany z ich treścią.
Katarzyna Kubicka-Żach
16.11.2020
Samorząd terytorialny RODO Koronawirus a prawo
Czas pracy aktora był powiązany z repertuarem teatru w danym miesiącu i w całym sezonie artystycznym. Nie można więc uznać, że pozostawał on w gotowości do pracy także w czasie, w którym nie był obsadzony sztukach. Tym samym nie można wliczać do jego czasu pracy każdej chwili, w której pozostawał w stałej gotowości do świadczenia pracy - orzekł Sąd Najwyższy.
Dorian Lesner
16.11.2020
Prawo pracy
Tegoroczne Akademickie Targi Pracy organizowane przez Politechnikę Opolską odbędą się w tym roku on-line. Na zainteresowanych czeka 150 ofert pracy, ponad 30 firm z branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, budownictwa, finansów, przemysłu spożywczego i logistyki oraz różnorodne webinaria.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2020
Prawo pracy
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki. Zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że bez względu na to, jak długo będzie trwał proces aneksowania umów między szpitalem a NFZ, to i tak zwiększone wynagrodzenie zostanie naliczone od początku listopada.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Nie trzeba dokumentować trzech lat okresów składkowych i nieskładkowych osoby niezdolnej do pracy, gdy niezdolność ta powstała przed ukończeniem 20 lat - orzekł Sąd Najwyższy. Sam fakt złożenia wniosku o przyznanie prawa do renty w 2016 r. czyli przed ukończeniem 24 lat nie powoduje odmowy prawa do renty. Zwłaszcza, że wykryta choroba to wada wrodzona serca.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2020
Ubezpieczenia społeczne
Są firmy, które już wiosną i teraz zdecydowały się skoszarować ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa pracowników. Żyją oni w pełnym odizolowaniu od świata zewnętrznego – swoich rodzin, a nawet pozostałych kolegów z pracy. Wszystko po to, by zapewnić im bezpieczeństwo i ciągłość działania zakładu pracy, który jest strategiczny dla funkcjonowania państwa.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo