Prawo.pl

Pierwsze wnioski w ramach tzw. tarczy 5 wpłynęły do ZUS

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W czwartek, pierwszego dnia przyjmowania wniosków w ramach tarczy 5, do ZUS wpłynęło ponad 1 tys. wniosków w sprawie branżowego zwolnienia z opłacania składek, 199 wniosków w sprawie pierwszorazowej wypłaty dla agenta i przewodnika oraz 543 wnioski w sprawie dodatkowego świadczenia postojowego branżowego – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Niemcy to kraj, do którego najczęściej delegowani są pracownicy z Polski. Tylko w okresie od stycznia do sierpnia 2020 roku ZUS wystawił 56,92 proc. zaświadczeń dla pracowników delegowanych właśnie do Niemiec. Dla porównania do Francji – 9,70 proc., do Holandii – 8,35 proc., do Belgii – 6,78 proc., zaś do Szwecji – 4,25 proc.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego wyznaczyła na 28 października ogłoszenie wyroku w sprawie byłego radnego z Piotrkowa Trybunalskiego, bezprawnie zwolnionego z pracy. Twierdzi on, że była to decyzja polityczna. Prokurator Generalny podziela pogląd powoda, że doszło do rażącego naruszenia praw człowieka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.10.2020
Prawo pracy
Zamiar opodatkowania adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych 17 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a ludzi bez zweryfikowanych kompetencji, np. usługowo prowadzących księgi podatkowe i doradców prawnych – 15 proc. stawką, to próba dalszego rozmontowywania zawodów zaufania publicznego – mówi doradca podatkowy Przemysław Hinc
Grażyna J. Leśniak
15.10.2020
Prawnicy PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych krytycznie odnosi się do propozycji Ministerstwa Zdrowia w sprawie zmian w ustawie o działalności leczniczej dotyczących dyżurów medycznych w zespołach ratownictwa medycznego. Zdaniem ratowników propozycja ma charakter dyskryminacyjny w porównaniu z innymi zawodami medycznymi.
Katarzyna Redmerska
14.10.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Od czwartku, 15 października, kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
14.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Śmierć pracownika obsługującego niebezpieczną maszynę wymagała nie zmiany obowiązujących instrukcji bhp, ale także utworzenia nowych. Dowód na zgodność z przepisami prawa tych instrukcji nie wymaga wiadomości specjalnych, inspektor pracy ma wystarczające wykształcenie by to ocenić - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.10.2020
BHP
Blisko 90 proc. adwokatów i aplikantów, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie, chce podjęcia działań zmierzających do cofnięcia zakazu zatrudnienia na umowę o pracę. Teraz - jak mówią organizatorzy badania - czas na ruch ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej i szerszą dyskusję nad zmianami w tym zakresie.
Patrycja Rojek-Socha
14.10.2020
Prawnicy Strefa aplikanta Prawo pracy
Głównym wyzwaniem dla działów HR podczas pandemii stało się zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przy jednoczesnej poprawie komunikacji kanałami online. Jednocześnie 71 proc. firm nadal prowadziło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Co czwarta firma podjęła decyzje o zwolnieniach – wynika z badania „Puls rynku pracy”.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2020
Prawo pracy BHP HR Nowe technologie
Pracodawca wskazał, że jedyną przyczyną wypowiedzenia warunków pracy i płacy były zmiany w strukturze organizacyjnej spółki. Okazało się jednak, że nie było to zgodne z prawdą, ponieważ istniały jeszcze inne powody. Sąd uznał więc, że wypowiedzenie zmieniające było nieuzasadnione i zasądził odszkodowanie.
Dorian Lesner
13.10.2020
Prawo pracy
Pracodawcy i działy HR mają problem z monitorowaniem pracy zdalnej. Niektórzy rozbudowują formy kontroli, a tymczasem zdaniem ekspertów, COVID-19 wymusza przejście z modelu nadzoru na model zadaniowy. Ważne jest dbanie o zaangażowanie pracownika, a nie śledzenie każdego jego ruchu, a nadmierna kontrola może przynieść niepożądane efekty.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2020
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo
We wtorek, 13 października, Trybunał Konstytucyjny w pełnym miał ogłosić wyrok w sprawie w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. Ale tak się nie stanie, bo z „przyczyn obiektywnych” - jak twierdzi TK - ogłoszenie orzeczenia zostało przełożone na 20 października.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty
Iwona Michałek będzie odpowiadała za zagadnienia związane z pracą w resorcie rozwoju, pracy i technologii - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii. Michałek odebrała nominację z rąk wicepremiera Jarosława Gowina.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Prawo pracy

Październik miesiącem porad. Masz pytanie - zadzwoń do ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W październiku oddziały ZUS organizują porady telefoniczne dla swoich klientów. Przykładowo oddział w Rybniku w planie ma sześć telefonicznych dyżurów z zakresu świadczeń emerytalnych, zasiłków chorobowych i rozliczania składek ZUS. W najbliższy piątek oddział ZUS w Bielsku-Białej będzie natomiast udzielał porad z zakresu emerytur dla rocznika 1953.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Resort rozwoju, pracy i technologii zamierza w najbliższym czasie gruntownie przeanalizować projekt dotyczący pracy zdalnej, który do Rady Dialogu Społecznego przekazało jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – ustalił serwis Prawo.pl. Może to oznaczać, że nowe ministerstwo zamierza przygotować własny projekt.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2020
Prawo pracy
Jeśli wystąpi podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, okręgowa rada lekarska musi powołać odpowiednią komisję, która to oceni. Nie ma jednak podstaw do tego, aby zawiadomić go o postępowaniu wszczętym w celu powołania tego gremium. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
12.10.2020
Prawo pracy Zawody medyczne

Dodatki covidowe i "zembalowe" zagrożone

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Związki zawodowe pielęgniarek protestują przeciwko planom resortu zdrowia, zgodnie z którymi dodatki do ich wynagrodzeń, przyznane dawniej przez ministra Mariana Zembalę, mają zostać dołożone do ogólnej puli środków, jakie NFZ przekazuje szpitalom na świadczenia medyczne. Personel medyczny nie wie też, czy będzie nadal otrzymywał dodatek covidowy.
Katarzyna Nowosielska Katarzyna Redmerska
10.10.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zasady wyliczania zasiłków macierzyńskich ulegają zmianie

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Podstawa wymiaru świadczenia z ubezpieczenia chorobowego nie będzie uwzględniała zmiany wymiaru czasu pracy – przewiduje ustawa, która w piątek weszła w życie. Nowe przepisy są korzystne dla kobiet pobierających zasiłki macierzyńskie, które ucierpiały na skutek regulacji wprowadzonych tarczami antykryzysowymi.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
W Polsce 2,5 mln osób, czyli 15 proc. wszystkich aktywnych zawodowo, jest zatrudnionych w branżach, które umożliwiają łatwe przejście na pracę poza zakładem. Potencjalnie nawet 36 proc. stanowisk nadaje się do takiego przekształcenia. Jednak 11-20 proc. ludzi nie chce pracować zdalnie, bo dla nich praca to kontakt z innymi. Wyjściem może być system mieszany – twierdzą eksperci.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2020
Prawo pracy BHP
Ocena kandydatów i dokumentów, które prezentują, zamiast procedury - to norma przy rekrutacji na wyższe stanowiska w administracji. Nie ma jednolitych standardów, a ministerstwa dowolnie dokumentują proces zatrudniania dyrektorów – za pomocą wypełnionych formularzy, przedłożonych certyfikatów czy CV.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.10.2020
Administracja publiczna Prawo pracy
W sytuacji, gdy w Polsce padają kolejne rekordy zachorowań na koronawirusa, tematem dnia staje się kwestia, czy pracodawca może wysłać pracownika na test. Zdaniem prawników - tak, bo zrobienie testu jest jednym ze środków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Tymczasem według UODO, nawet zgoda pracownika budzi wątpliwości.
Grażyna J. Leśniak
09.10.2020
Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo

Osoba na kwarantannie ma prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Osoba, która została poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Wypłaca je pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. W zależności od sytuacji można otrzymać wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przedsiębiorca nie może korzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS i dofinansowania do wynagrodzeń jednego i tego samego pracownika. Bo, jak wyjaśnia ministerstwo, oba instrumenty pomocy mają charakter konkurencyjny i to po stronie przedsiębiorcy leży wybór jednego, najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2020
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

W środku pandemii rząd wykluczył cyfrowo obywateli

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
ZUS wprowadził właśnie elektroniczną komunikację jako wyłączną formę ubiegania się o oferowaną pomoc. W ten sposób z dnia na dzień, bez zapowiedzi i szansy na przygotowanie się, wiele osób zostało pozbawionych prawa do złożenia wniosku o zwolnienie ze składek ZUS, skorzystania z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, czy bonu turystycznego.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Praca za granicą już nie tak popularna

Prawo pracy Koronawirus a prawo
Mimo odczuwanych zawirowań na rynku pracy i niepewności dotyczącej dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej, nie jest obserwowana zwiększona gotowość Polaków do wyjazdu za granicę – wynika z badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach - wskazał w środę wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, nieuchronne jest natomiast oskładkowanie umów cywilnoprawnych.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy

Ubywa ubezpieczonych w ZUS - sytuacja na rynku pracy coraz gorsza

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Powiększa się rzesza osób, które wypadły z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sierpniu liczba ubezpieczonych, za których były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejszyła się o kolejne 35,3 tys. osób, a to oznacza, że od grudnia liczba ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się już o 265 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Wymiana kadr - praca w warunkach pandemii sprawdzianem dla pracowników

Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Tarcze antykryzysowe i tarcza finansowa nie uratowały wielu pracowników przed utratą miejsc pracy. Firmy zwalniają osoby niedostatecznie sprawne i wydajne w pracy zdalnej, zastępując je nowymi, posiadającymi umiejętności przydatne w dobie COVID-19. A tym, których z różnych względów nie mogą lub nie chcą zwolnić, wręczają wypowiedzenia zmieniające.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
We wtorek, 13 października, o godz. 12:00 Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie ma ogłosić wyrok w sprawie przepisów, które umożliwiły obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL. We wtorek, 6 października, TK rozpoczął rozprawę z półgodzinnym opóźnieniem, a zakończył - po około 10 minutach.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2020
Emerytury i renty