To jedna ze zmian zapowiedzianych w tzw. Nowej Piątce rządu. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca – wtedy możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie przez internet, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2019
Pomoc społeczna
Sytuacja demograficzna i rekordowo niskie bezrobocie sprawiają, że pracodawcy muszą dziś dbać o swoją markę, jak nigdy dotąd. Employer branding to już nie tylko moda - to strategia niezbędna każdej firmie. A jeśli po wpisaniu w Google nazwy firmy i słowa "praca" na pierwszym miejscu wyświetlają się komentarze niezadowolonych pracowników na forach internetowych, to alarm dla HR.
Agnieszka Matłacz
30.03.2019
HR
Jak dotychczas nie widzę woli zbliżenia się stron w kwestii płac w oświacie. Rząd podczas spotkania w Radzie Dialogu Społecznego nic nie zaproponował. Dlatego mam nadzieję, że na kolejne spotkanie 1 kwietnia przyjdzie już z konkretną propozycją - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias.
Paweł Żebrowski
30.03.2019
Rynek
Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające „Mama 4 plus” złożyło 44 355 osób - poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Z szacunków ministerstwa wynika, że liczba uprawnionych do świadczenia to 85 tys. osób.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prezydent podpisał ustawę o zasadach pobytu Brytyjczyków w Polsce w razie tzw. bezumownego brexitu. Ustawa reguluje także kwestie zasiłków dla bezrobotnych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce i dla Polaków, którzy pracowali w Wielkiej Brytanii.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Rynek Prawo pracy
Możliwość uznawania w Polsce kwalifikacji zawodowych nabytych w Zjednoczonym Królestwie przez obywateli polskich i obywateli innych państw unijnych w razie tzw. bezumownego brexitu - m.in. zakłada ustawa popisana przez prezydenta.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Najwięcej pracowników delegujemy do Niemiec

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Niemcy, Francja oraz Belgia - to państwa, które były najczęściej wybierane w 2018 r. jako cel delegowania pracowników - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród tzw. państw trzecich zaświadczenia A1 najczęściej wydawane były dla obywateli Ukrainy, Białorusi oraz Rosji.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Szefowa Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias zwróciła się do marszałka Sejmu z propozycją zmian w regulaminie Sejmu. Postuluje, by niektóre poselskie projekty ustaw były obowiązkowo opiniowane przez radę. - Zależy nam, aby trafiały do nas propozycje, które dotyczą spraw społeczno-gospodarczych, czyli pracodawców i pracowników - mówi.
Paweł Żebrowski
29.03.2019
Rynek Prawo pracy
Forum Odpowiedzialnego Biznesu nagrodziło najlepsze teksty prasowe poświęcone społecznej odpowiedzialności biznesu w 2018 roku. Nagrodę główną i wyróżnienie w kategorii "artykuł ekspercki" zdobyły publikacje Marii Ibisz i Marcina Pawłowskiego, które ukazały się w miesięczniku "Personel Plus".
Agnieszka Matłacz
28.03.2019
HR
Wniosek o zasiłek mogą złożyć wyłącznie rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło ośmiu lat. Żeby móc zostać z dzieckiem w domu wystarczy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o wypłatę i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły - przypomina ZUS.
Paweł Żebrowski
28.03.2019
Ubezpieczenia społeczne Zarządzanie oświatą

Ukraińskie dzieci w polskich szkołach bez należytej opieki

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Rodzice na Ukrainie płacą pośrednikom, żeby wysłać swoje dziecko do polskiej szkoły. Często przekazują opiekę nad dzieckiem na podstawie pełnomocnictwa. Legalność takich praktyk budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia prawa rodzinnego. Zjawisko może być problematyczne również dla dyrektorów szkół.
Paweł Żebrowski Monika Sewastianowicz
28.03.2019
Prawo rodzinne Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Pierwsze czytanie projektu ustawy o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku z programu "Emerytura plus" odbędzie się w najbliższy wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny - wynika z informacji opublikowanej na stronie sejmowej.
Paweł Żebrowski
28.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W poprzednim roku zgłoszono do KRUS niewiele ponad 15 tys. wypadków, o blisko 16 proc mniej niż w 2017 r. Wypłacono ponad 11 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej - poinformował KRUS.
Paweł Żebrowski
27.03.2019
Rynek BHP

Trzynastka także dla osób ze świadczeniem "Mama 4 plus"

Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne
Ustawa, która wprowadzi trzynastą emeryturę, czyli jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł, obejmie osoby, które pobierają świadczenie uzupełniające z programu "Mama 4 plus" - tak wynika z projektu ustawy przyjętego przez rząd. - Rozmowy przyniosły skutek i kontrowersyjny przepis został zmieniony - podkreśla Oskar Sobolewski
Paweł Żebrowski
27.03.2019
Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne
Klienci agencji deklarują, że zapotrzebowanie na pracowników jest stale bardzo duże, a forma zatrudnienia, jaką jest praca tymczasowa wciąż jest bardzo popularna. Problem w tym, że na rynku realnie jest dziś mniej osób, które w ogóle są gotowe podjąć pracę - uważa Iwona Szmitkowska, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) i prezes spółki Work Service.
Paweł Żebrowski
27.03.2019
Rynek Prawo pracy

Sądy pracy w małych miejscowościach do likwidacji

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR
Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia zakłada likwidację kilkunastu wydziałów pracy w sądach. Ich sprawy mają być przejęte przez ośrodki w większych miastach. Likwidacja sądów, wbrew zamierzeniom, może nie tylko nie przynieść oszczędności, ale także wydłużyć drogę do sądu i czas rozstrzygania spraw.
Paweł Żebrowski
27.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy HR
Manifestacja, a w końcu strajk generalny to kolejne formy zaostrzenia protestu pracowników pomocy społecznej. Ministerstwo pracy nie zgadza się na realizację podstawowych postulatów protestujących i twierdzi, że za płace pracowników socjalnych odpowiadają samorządy. Resort przygotowuje zmiany w ustawie, ale według środowiska są one fasadowe. 
Paweł Żebrowski Katarzyna Kubicka-Żach
26.03.2019
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Dodatkowa trzynasta emerytura oznacza, że pokolenie pracujące będzie musiało płacić wyższe podatki, co wzmocni motywację do emigracji. Pozasystemowe dodatki do emerytur osłabiają motywację do dłuższej pracy - uważa Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan
Paweł Żebrowski
26.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów przyjęła projekt ws. trzynastej emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Świadczenie "Emerytura plus", czyli plan zakładający wypłatę "trzynastki" dla emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury 1100 zł, ma obowiązywać od 1 maja. Aby dostać dodatkowe pieniądze nie będzie trzeba składać wniosku, ponieważ świadczenie będzie przyznawane z urzędu.
Paweł Żebrowski
26.03.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dziś Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy o tzw. 13-tce dla emerytów i rencistów w 2019 r. Jednorazowo wynosić ona będzie dla każdego seniora 1100 zł brutto, czyli około 888 zł netto. Ekonomiści przestrzegają jednak przed rozsadzeniem budżetu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.03.2019
Emerytury i renty
W obawie przed zwolnieniem ze służby żołnierze mogą ukrywać objawy stresu, nieporozumień i agresji w rodzinach czy trudności w przystosowaniu się do dalszej służby wojskowej - wskazuje rzecznik praw obywatelskich. RPO prosi ministra obrony o zbadanie skuteczności istniejącego systemu pomocy psychologicznej dla żołnierzy uczestniczących w misjach.
Paweł Żebrowski
26.03.2019
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Agencje pracy tymczasowej informują o istotnym spadku liczby osób pracujących w tej formule prawnej. Odczuwają nie tylko konsekwencje utrzymującego się rynku pracownika, ale również zmian regulacji i zaostrzenia limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawców użytkowników.
Paweł Żebrowski
25.03.2019
Rynek Prawo pracy
Twierdzenie, że po kilku gorszych miesiącach statystyki się poprawiły, nie znajduje potwierdzenia w danych – spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych w powiatowych urzędach pracy jest niewielki w stosunku do stycznia - uważa Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.
Paweł Żebrowski
25.03.2019
Rynek
W stosunku do stycznia stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie. W lutym liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1.016,7 tys. wobec 1.023,1 tys. osób w styczniu 2019 roku - podał GUS.
Paweł Żebrowski
25.03.2019
Rynek

Większość Polaków za czasem letnim przez cały rok

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Zdecydowana większość Polaków jest za wprowadzeniem u nas czasu letniego jako stałego przez cały rok - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. To element przygotowań do decyzji w tej sprawie w Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
25.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Nauczycielowi zatrudnionemu przez komitet rodzicielski przysługuje rekompensata

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Praca nauczyciela w szkole zatrudnionego przez komitet rodzicielski jest pracą w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 86 Karty Nauczyciela. Nauczycielce przysługuje prawo do rekompensaty z tytułu pracy w szczególnych warunkach – stwierdził Sąd Okręgowy w Siedlcach.
Robert Horbaczewski
25.03.2019
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Cudzoziemiec, który zmienia stanowisko pracy u jednego pracodawcy lub dostaje podwyżkę, musi ubiegać się o nowe zezwolenie na pracę w Polsce. To absurdalny przepis - wskazują pracodawcy - który powoduje, że osoby przyjeżdżające do naszego kraju decydują się na pracę w szarej strefie.
Paweł Żebrowski
25.03.2019
Rynek Prawo pracy
Gdy ubezpieczony wrócił z wojska, w ciągu 30 dni stawił się na badania lekarskie niezbędne do ustalenia, czy może pracować w szczególnych warunkach. Służba w wojsku miała miejsce bezpośrednio przed, jak i po pracy ubezpieczonego w warunkach szczególnych. Nabył on więc prawo do emerytury - orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.
Aleksandra Partyk
25.03.2019
Emerytury i renty Prawo pracy
Zakup nowoczesnej protezy, skutera elektrycznego, czy dofinansowanie do prawa jazdy, nie tylko kat. B - umożliwi osobom z niepełnosprawnościami program „Aktywny samorząd” Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - To nie wystarczy, żeby na rynku pracowało więcej niepełnosprawnych.
Paweł Żebrowski
23.03.2019
Rynek Prawo pracy
Powstaje nowy program szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników, który może pomóc m.in. niewidomym w podjęciu pracy. Aktywność zawodowa osób z dysfunkcją wzroku jest niższa niż u osób z innymi niepełnosprawnościami, wynosi zaledwie 17 proc.
Paweł Żebrowski
22.03.2019
Rynek Prawo pracy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski