Spółki komandytowe będą objęte CIT - od maja 2021

CIT Spółki

Od maja 2021 r. minister finansów zamierza objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym od osób prawnych - CIT. Projekt zmian wzbudził krytykę. Nowe przepisy doprowadzą do bankructwa wiele polskich spółek komandytowych, a przedsiębiorcy będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów - uważają prawnicy.

14.10.2020

Biznes jeszcze apeluje o zablokowanie zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych

CIT Spółki Prawo gospodarcze

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy zakładający opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. - Nie przyjmujcie tej zmiany - zaapelowała do posłów Konfederacja Lewiatan, powołując się na opinie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców.

14.10.2020

Prof. Kidyba: Projektowane przepisy o grupach spółek zburzą system

Spółki Prawo gospodarcze

Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych przepisy o grupach spółek to kuriozum, które burzy obowiązujący porządek prawny dotyczący spółek. To zlepek nieprzemyślanych zmian, który ma ułatwić skok na kilkadziesiąt spółek Skarbu Państwa. Ale jego skutki odczuje ponad 450 tysięcy prywatnych spółek – mówi prof. Andrzej Kidyba

14.10.2020

NSA: Nie tylko sąd rejestrowy musi wiedzieć o zmianie siedziby spółki

Ordynacja VAT Spółki

Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020

Projekt prawa holdingowego w ogniu krytyki - uderzy w spółki finansowe i giełdowe

Spółki Compliance

Przygotowywany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych projekt prawa holdingowego krytykuje Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Krajowa Izba Radców Prawnych, Bank Gospodarstwa Krajowego, spółki skarbu państwa, a także Rządowe Centrum Legislacji. W opiniach podkreślają, że uderzy ono w istniejące grupy, bo ignoruje obowiązujące przepisy polskie i unijne, a także naruszy prawa mniejszościowych udziałowców.

13.10.2020

Postępowanie sanacyjne umożliwia uzdrowienie firmy dłużnika

Spółki Małe i średnie firmy

Postępowanie sanacyjne pozwala na gruntowną restrukturyzację przedsiębiorstwa dłużnika i daje najpełniejszą ochronę przed wierzycielami. Umożliwia bowiem głęboką ingerencję, niemal „chirurgiczną” w substancję przedsiębiorstwa, co w konsekwencji może przynieść efekt uzdrowienia dłużnika – „pacjenta” - pisze sędzia dr Paweł Janda.

12.10.2020

Sejm będzie pracował nad opodatkowaniem spółek komandytowych

CIT Spółki

Sejm zdecydował w środę o skierowaniu projektu, który przewiduje m.in. objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT, do sejmowej komisji finansów. Projekt przewiduje też m.in. obowiązek publikowania przez duże firmy informacji o realizowanej strategii podatkowej, a także podniesienie limitu w ryczałcie.

07.10.2020

Firmom coraz trudniej jest odzyskać VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Doradcy podatkowi zauważają, że ostatnio firmy coraz dłużej muszą czekać na zwrot VAT. Skarbówka wszczyna długie kontrole i opóźnia wydanie decyzji. Rekordziści czekają nawet 1000 dni. Procedurę może przyspieszyć wniosek o przeksięgowanie środków na rachunek VAT. To jednak nie rozwiązuje problemu, bo z tych pieniędzy firmy nie mogą swobodnie korzystać.

05.10.2020

Opodatkowanie spółki nieruchomościowej utrudni transakcje na rynku

CIT Spółki

Projekt dużej nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych, który właśnie trafił do Sejmu, zawiera zmienioną wersję definicji spółki nieruchomościowej. Nie rozwiązuje to jednak wątpliwości, a nawet rodzi kolejne problemy. Tymczasem firmy, których połowę majątku będą stanowiły nieruchomości, już od stycznia 2021 roku będą miały całkowicie nowe obowiązki.

02.10.2020

Neutralność podatkowa możliwa również przy odwrotnym połączeniu spółek

CIT Doradca podatkowy Spółki

W przypadku połączenia odwrotnego, bez podwyższania kapitału zakładowego, dopuszczalne jest obniżenie przychodu spółki przejmującej o wartość emisyjną udziałów własnych przydzielonych wspólnikom spółki przejmowanej. Umożliwia to niedawna zmiana przepisów. Potwierdza to też najnowsza interpretacja skarbówki.

01.10.2020

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – powrót do przyszłości

Spółki Compliance

Po raz kolejny odżył pomysł nowelizacji ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, a raczej napisania jej na nowo. Nowych zasad nie da się w żaden sposób uniknąć, warto jednak aby ich wprowadzenie odbyło się w drodze szeroko zakrojonych konsultacji społecznych z jednoczesnym zagwarantowaniem czasu na przygotowanie się do nowej rzeczywistości

28.09.2020

Otwarcie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego w kolizji z wnioskiem o ogłoszenie upadłości

Spółki Prawo gospodarcze

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest dobrym środkiem do uniknięcia upadłości wielu przedsiębiorców w okresie epidemii COVID-19. Niestety, zestawienie ich z obecnym kształtem przepisów prawa upadłościowego powoduje wątpliwości interpretacyjne, chociażby w kwestii kolizji wniosku o ogłoszenie upadłości i otwarcia uproszczonej restrukturyzacji

25.09.2020

Prof. Andrzej Kidyba świętuje 40-lecie pracy naukowej 

Prawnicy Spółki Prawo gospodarcze

Profesor Andrzej Kidyba z Lublina obchodził w czwartek 40-lecie pracy naukowej. Z tej okazji otrzymał dwutomową Księgę Jubileuszową wydaną przez wydawnictwo Wolters Kluwer z tekstami ponad 200 uczonych. - To autor idealny, którego cechuje jakość, terminowość, zrozumienie potrzeb wydawcy - powiedział Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

24.09.2020

NSA: Wydatki związane z pogrzebem pracownika bez odliczenia VAT

VAT Spółki

Wydatki związane ze śmiercią i pogrzebem pracownika nie uprawniają przedsiębiorcy do odliczenia podatku VAT. Odliczenie przysługuje, gdy wydatek ma związek z działalnością opodatkowaną i wpływa na wysokość osiągniętego obrotu. Okazywanie szacunku i współczucia nie jest działaniem w celu zwiększenia sprzedaży – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.09.2020

Spółka nieruchomościowa zapłaci podatek według nowych zasad

CIT PIT Spółki Podatki międzynarodowe

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowy byt prawny. Będą to tzw. spółki nieruchomościowe, które będą musiały spełnić szereg dodatkowych obowiązków, jeśli więcej niż połowę ich aktywów będą stanowiły nieruchomości. Projekt przepisów jest jednak błędny. Przyjęcie ich w takim kształcie spowoduje wewnętrzną sprzeczność ustaw o CIT i PIT.

21.09.2020

Członek zarządu łatwo od odpowiedzialności się nie uwolni

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Każda osoba, będąca członkiem zarządu spółki, powinna posiadać wiedzę o stanie finansów spółki. Co istotne, rezygnacja czy odwołanie z funkcji nie uwolni jej od odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zarządy odpowiadają solidarnie ze spółką za zobowiązania określone decyzją wymiarową, na którą często nie miały już wpływu – pisze Dorota Borkowska-Chojnacka z Grant Thornton.

16.09.2020

Do końca września spółki muszą podjąć uchwały pod groźbą wysokich kar

Prawo cywilne Spółki

Co prawda rewolucyjne zmiany w zakresie dematerializacji akcji wchodzą w życie dopiero 31 marca 2021 roku, jednakże nowelizacja Kodeksu spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na niepubliczne spółki akcyjne, które zarząd musi podjąć do końca września 2020 roku i to pod rygorem wysokich kar.

14.09.2020

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.

08.09.2020

Trwają prace nad wprowadzeniem nowych technologii do prawa spółek

Nowe technologie Spółki Prawo gospodarcze

Poprawa funkcjonowania polskiej gospodarki oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu - te cele prac zmierzających do wprowadzenia do kodeksu spółek handlowych zmian związanych z nowymi technologiami. Chodzi m.in. o zakładanie online spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz umożliwienie dokonywania obrotu prawami udziałowymi na odległość.

07.09.2020