Podejście fiskusa do spółek komandytowych trzeba monitorować

Ordynacja CIT Spółki

W 2021 roku spółki komandytowe stały się podatnikami CIT. W efekcie, ich dochody opodatkowane są obecnie także CIT na poziomie spółki, a nie tak, jak wcześniej – wyłącznie na poziomie wspólników. Zmiana zasad opodatkowania przysporzyła podatnikom wielu problemów i wątpliwości – mówi Prawo.pl Daniel Szczepanik, doradca podatkowy w kancelarii Paczuski Taudul.

20.08.2021

Rozmyta odpowiedzialność za szkody spółek w projekcie prawa holdingowego

Rynek Spółki

Czy można źle zarządzać własną spółką, a winą obarczyć zarząd innej spółki? Już niedługo, po wejściu w życie planowanej nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych, takie sytuacje mogą stać się codziennością. Planowana zmiana wprowadzi nadrzędność interesu grupy spółek nad własnym interesem spółki zależnej - pisze radca prawny Magdalena Sobolewska.

20.08.2021

Spółki - wezwania przy jednym progu, ale jego wysokość budzi wątpliwości

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Zakończyły się konsultacje publiczne projektu przepisów związanych z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Zastrzeżenia złożone w ich toku dotyczyły m.in. progu przejęcia, określonego w ustawie o ofercie publicznej, rodzącego obowiązek ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę wszystkich pozostałych akcji.

19.08.2021

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.

11.08.2021

Dr Szmid: Moment wprowadzenia e-KRS niezbyt dobry dla przedsiębiorców

Wymiar sprawiedliwości Spółki

E-KRS już działa, a wątpliwości nadal jest wiele. Główna dotyczy tego, że przedsiębiorcy obligatoryjnie muszą korzystać z tego systemu teleinformatycznego. A to oznacza rewolucyjną zmianę dla około 90 proc. spośród nich i to bez okresu przejściowego. Do tego dochodzi kwestia ochrony danych osobowych, czy choćby problemy techniczne - pisze adwokat dr Kamil Szmid.

28.07.2021

Spółki mogą sprawdzać swoje dane w e-urzędzie skarbowym

Prawo AI Spółki

Ministerstwo Finansów poinformował, że e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.

16.07.2021

Ćwierć miliarda złotych za naruszenie reguł konkurencji

Prawo cywilne Spółki Ochrona konkurencji

Kwotę 163,7 mln złotych wraz z odsetkami, co daje łącznie ponad 263 milionów złotych, ma zapłacić spółka Emitel na rzecz Magna Polonia jako rekompensatę za naruszenie reguł uczciwej konkurencji - zdecydował 2 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie. To prawdopodobnie największa kwota zasądzona w tego typu sprawie w polskiej praktyce sądowej.

14.07.2021

Małe firmy chętnie korzystają z uproszczonej restrukturyzacji

Wymiar sprawiedliwości Spółki Małe i średnie firmy

Statystyki niewypłacalności firm poszybowały w górę w pierwszym półroczu 2021 roku, ale dwie trzecie przypadków to efekt wykorzystania nowej procedury pozasądowej. Spowodowała ona także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych. Możliwość korzystania z tej formy jest czasowa, ale została ostatnio wydłużona do 30 listopada 2021 r.

13.07.2021

Sądy potykają się o e-KRS - działa, ale z problemami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Wprowadzenie e-KRS minister sprawiedliwości ogłosił jako sukces i przejście z ery papierowej do cyfrowej. Trochę inaczej sytuację komentują pełnomocnicy, referendarze i pracownicy sądów. Ci ostatni boją się dużych zaległości, bo przykładowo nie mogą w tej chwili wykreślać z rejestru spółek. Samych wniosków elektronicznych nie jest jeszcze dużo, ale i tak ręcznie wpisywane są do projektów postanowień.

12.07.2021

Departament Stanu USA i KE sygnalizują obronę statusu TVN

Rynek i konsument Spółki

W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - napisał na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price. Nawiązał tym do projektu ustawy, której skutkiem może być odebranie koncesji TVN.

09.07.2021

Nagrody za najlepsze prace magisterskie o prawie handlowym

Spółki Szkolnictwo wyższe

Maciej Magnowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał pierwszą nagrodę za pracę magisterską z dziedziny prawa handlowego w konkursie organizowanym przez Wolters Kluwer Polska i redakcję miesięcznika „Przegląd Prawa Handlowego”. Drugą nagrodą wyróżniona została Aleksandra Fiutowska z UJ, a trzecią Kornelia Kucab z Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodę specjalną otrzymała Agnieszka Jabłońska z UJ.

08.07.2021

Do Sejmu trafił projekt uderzający w TVN

Rynek Spółki

Posłowie PiS chcą wyprowadzić zmiany dotyczące udzielania koncesji stacjom telewizyjnym. Tłumaczą to tym, że chcą zapobiegać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim uderzyć w TVN. Wkrótce bowiem konczy się koncesja dla kanały TVN24.

08.07.2021

PIE: e-KRS to dla przedsiębiorców przede wszystkim oszczędność czasu

Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Cyfryzacja procesu składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego jest kolejnym elementem przenoszenia relacji obywatel-państwo i przedsiębiorca-państwo do sfery cyfrowej. Może to być znaczne ułatwienie dla przedsiębiorców, przede wszystkim jeśli chodzi o oszczędność czasu – ocenia Ignacy Święcicki, kierownik działu gospodarki cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

05.07.2021

Początek lipca pełen zmian w prawie

Prawnicy CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Duża nowelizacja przepisów ustawy o VAT, zmiany w zwrotach podatku dla podróżnych, obowiązek zainstalowania kas online przez kolejne branże, nowelizacja przepisów akcyzowych – to najważniejsze przepisy, które weszły w życie 1 lipca. Wiele nowych regulacji dotknie nie tylko podatników, ale także innych podmiotów – m.in. notariuszy i spółek. Zmiany są istotne i dotyczą wielu gałęzi prawa.

01.07.2021

Prostą spółkę akcyjną nie tak prosto będzie założyć

Rynek Prawo AI Spółki

Od 1 lipca można zakładać proste spółki akcyjne. Nie trzeba będzie mieć dużego kapitału - wystarczy nawet... złotówka. Nowa spółka ma się przydać m.in. startupom. Rządzić nią będzie, tak jak w spółkach amerykańskich, rada dyrektorów. Zdaniem prawników to zbyt eksperymentalna mieszanka przepisów o spółkach kapitałowych i nowych rozwiązań - trudno będzie ją założyć.

01.07.2021

Izba Cywilna SN: Wykreślenie z rejestru spółki i skarga o wznowienie postępowania

Prawo cywilne Spółki

Trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego - Agnieszka Piotrowska, Anna Kozłowska i Krzysztof Pietrzykowski powzięli wątpliwość prawną: Czy w sprawie o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego zakończonej wykreśleniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dopuszczalna skarga o wznowienie postępowania na żądanie zainteresowanego?

01.07.2021

Wpisy do KRS online - sądy i przedsiębiorcy oszczędzą papier i czas

Wymiar sprawiedliwości Spółki Koronawirus

Od lipca wpisy do KRS będą przyjmowane niemal tylko w formie online. Postępowanie powinno znacznie przyśpieszyć, a i możliwość błędu we wniosku będzie zminimalizowana. Informatyzacja to kolejny krok - po wprowadzeniu konieczności składania sprawozdań finansowych online czy zakładaniu w ten sposób samej spółki – w cyfryzacji biurokratycznego życia przedsiębiorcy.

30.06.2021

NIK: Nie wszystkie zakupy spółek Skarbu Państwa zgodnie z przepisami

Finanse publiczne Spółki

Większość kontrolowanych spółek z udziałem Skarbu Państwa opracowała, wdrożyła i stosowała procedury zakupowe uwzględniające specyfikę działalności - stwierdza w swoim raporcie NIK. Część jednak spółek wyłączyła z nich tak istotne obszary jak usługi prawne, finansowe, ubezpieczeniowe, czy też zakup czasu antenowego, choć wydały na ten cel setki milionów złotych

29.06.2021

Ulga badawczo-rozwojowa nie dla spółek komandytowych

CIT Doradca podatkowy Spółki

Po ostatniej zmianie przepisów dotyczących opodatkowania spółek komandytowych, ich wspólnicy nie osiągają już dochodów z działalności gospodarczej. Zamiast tego wykazują dochody z udziału w spółce. Przez niekonsekwencję ustawodawcy i pozostawienie bez zmian przepisów o uldze na badania i rozwój, wspólnicy nie mogą skorzystać z odliczenia.

22.06.2021