Są kary za zatory, ale ukaranie firmy jest bardzo trudne

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Minął już ponad rok od wejścia w życie przepisów, które miały ukrócić zatory płatnicze w biznesie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi wprawdzie 100 postępowań, ale jeszcze nie wydał żadnej decyzji. Problemem okazują się wyliczenia. Wysokość kary zależy bowiem od wysokości niespełnionego świadczenia, a ta jest trudna do ustalenia.

13.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

Rynek kapitałowy - wezwania majoryzacyjne będą zgodne z unijną dyrektywą

Rynek Spółki Finanse

Inwestorów spółek publicznych mogą niebawem czekać zmiany w wezwaniach na sprzedaż lub zamianę akcji - pisze Aneta Serowik, adwokat w kancelarii Kochański i Partnerzy. I wskazuje, że nastąpi uproszczenie przepisów, ale też dostosowanie polskiej ustawy o ofercie publicznej w zakresie, w jakim reguluje wezwania majoryzacyjne, do unijnej dyrektywy w sprawie ofert przejęcia.

31.12.2020

Firmy szukają sposobów na uniknięcie strat, ale muszą uważać na podatki

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Spółki

Z powodu epidemii koronawirusa w tym roku wiele firm notuje straty. Dofinansowanie spółek często więc okazuje się konieczne – zwłaszcza przy znacznych ubytach i przesłankach upadłości. Dokapitalizowanie może być dokonane na kilka sposobów – nie wszystkie jednak metody będą tak samo korzystne. Trzeba też uważać na skutki podatkowe. Szczególną ostrożność powinny zachować spółki komandytowe.

18.12.2020

Rekomendacje w sprawie sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok gotowe

Rachunkowość Spółki

Komitet Standardów Rachunkowości opracował specjalny dokument, który zawiera rekomendacje w zakresie sporządzania sprawozdań finansowych w czasie pandemii COVID-19. Jak podkreśla MF, mogą być one pomocne przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych i sporządzaniu sprawozdań za 2020 rok.

16.12.2020

Rząd ogłosił ostateczną wersję zmian w prawie spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Jest w nim kilkanaście istotnych zmian, m.in. zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym. Projektem ma wkrótce zająć się rząd.

09.12.2020

Prosta spółka akcyjna ruszy dopiero w lipcu 2021 roku

Nowe technologie Spółki

Przedsiębiorczy Polacy nie założą prostej spółki akcyjnej od 1 marca 2021 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przesunąć wejście w życie przepisów powołujących tę nową formę prowadzenia biznesu o cztery miesiące. Wszystko przez przedłużające się prace nad nową platformą eKRS, przez którą będzie można rejestrować nowy rodzaj spółki.

04.12.2020

Nowy eKRS nie ruszy wiosną, ale łatwiej będzie złożyć sprawozdanie finansowe

Spółki Prawo gospodarcze

Mamy dwie wiadomości dla spółek. Jedną dobrą, drugą być może też. W przypadku zarządu wieloosobowego sprawozdanie będzie mógł podpisać tylko jeden członek, a pliki będzie można przeszukiwać. Druga wiadomość dotyczy cyfryzacji KRS - znowu zostanie przesunięta, a co za tym idzie, także przepisy o prostej spółce akcyjnej.

04.12.2020

Spółki komandytowe dobije podatek, a przekształcenie grozi sporem z fiskusem

CIT Spółki Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uderzy w blisko 73 tysiące polskich przedsiębiorców. Ustawodawca w czasie kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią nie dość, że nie daje im czasu na przekształcenie, to jeszcze je utrudnia. Istnieje bowiem ryzyko, że fiskus zarzuci firmom, które zmienią formę prawną, unikanie opodatkowania.

26.11.2020

​W grupie siła? Przepisy o prawie grup spółek niosą korzyści i zagrożenia

Spółki

Projektowanym zmianom w prawie spółek zarzucić można daleko posuniętą jednostronność. Uzasadnione są obawy, że przy braku odpowiednich narzędzi kontrolnych i przy dużym obniżeniu poziomu odpowiedzialności członków zarządu, znacząco może zwiększyć się liczba nieuzasadnionych decyzji, wiążących poleceń, leżących tylko w interesie podmiotów znajdujących się wyżej w strukturze grupy

13.11.2020

SN: Świadome ukrycie dokumentów księgowych przed wspólnikiem podlega karze

Prawo karne Spółki

Oskarżeni w pełni świadomie „odcięli” wspólnika od wszelkiej dokumentacji dotyczącej spółek - uznał Sąd Najwyższy. Nawet, jeżeli przyjąć, że motywem oskarżonych była chęć ochrony interesów spółek przed potencjalnymi działaniami wspólnika, to fakt ten nie wyłącza jeszcze braku umyślności po stronie oskarżonych. SN uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

09.11.2020

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.

04.11.2020

Rząd poprawia projekt ustawy o prawie holdingowym

Spółki

Ministerstwo Aktywów Państwowych wprowadza zmiany do projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych. Prawo.pl ustaliło, jakie nowe rozwiązania pojawią się w części dotyczącej grupy spółek. Najważniejsze dotyczą wyłączenia z grupy zależnych spółek publicznych i dodania prawa do wyjścia ze spółki mniejszościowych udziałowców. Projekt ma być przyjęty przez rząd w połowie listopada.

29.10.2020

Przedsiębiorcy i związkowcy: Solidarność paraliżuje Radę Dialogu

Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy

Sześć organizacji, cztery reprezentujące przedsiębiorców i dwie pracowników, apeluje o nie blokowanie Rady Dialogu Społecznego. Robi to NSZZ "Solidarność" zawieszając udział swoich przedstawicieli w Radzie. Zdaniem pozostałych partnerów społecznych RDS w czasie pandemii, gdy ważą się losy przedsiębiorców i pracowników, nie można paraliżować prac. Głos zabrał też wicepremier Jarosław Gowin.

22.10.2020

Strava, Endomondo i trener pozwalają działać siłowniom

Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus

Siłownie, baseny, kluby i centra fitness, mimo formalnego zakazu, mogą być otwarte, ale pod pewnymi warunkami. Korzystający z tych obiektów muszą ćwiczyć pod okiem trenera lub brać udział we współzawodnictwie sportowym, choćby za pośrednictwem takich aplikacji jak Strava czy Endomondo - twierdzą prawnicy.

22.10.2020

SN: Można badać dobrą wiarę nabywcy udziałów z licytacji komorniczej

Prawo cywilne Prawnicy Spółki

Można skutecznie kwestionować nabycie udziałów spółki w drodze licytacji komorniczej i dobrą wiarę - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok sądu drugiej instancji. Dodał, że dopóki nie zapadło prawomocne orzeczenie dotyczące czynności komornika, prawa i rzeczy nie przechodzą na nabywcę. Problem dotyczył podważenia tytułu egzekucyjnego i ochrony wspólnika spółki.

20.10.2020

SA: Nie nadaje się klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi

Prawo cywilne Spółki

Wierzyciel prowadził bezskuteczną egzekucję wobec spółki. Następnie żądał nadania klauzuli wykonalności wobec osoby, która była jej wspólnikiem. Żądanie to było niezasadne orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. Wspólnik wycofał się ze spółki wcześniej niż wierzyciel wytoczył proces o zapłatę.

15.10.2020

Spółki komandytowe będą objęte CIT - od maja 2021

CIT Spółki

Od maja 2021 r. minister finansów zamierza objąć spółki komandytowe podatkiem dochodowym od osób prawnych - CIT. Projekt zmian wzbudził krytykę. Nowe przepisy doprowadzą do bankructwa wiele polskich spółek komandytowych, a przedsiębiorcy będą mieli zbyt mało czasu na dostosowanie się do nowych przepisów - uważają prawnicy.

14.10.2020

Biznes jeszcze apeluje o zablokowanie zmian w opodatkowaniu spółek komandytowych

CIT Spółki Prawo gospodarcze

W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych będzie rozpatrywać projekt ustawy zakładający opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. - Nie przyjmujcie tej zmiany - zaapelowała do posłów Konfederacja Lewiatan, powołując się na opinie kilkudziesięciu tysięcy polskich przedsiębiorców.

14.10.2020

NSA: Nie tylko sąd rejestrowy musi wiedzieć o zmianie siedziby spółki

Ordynacja VAT Spółki

Zmiana adresu siedziby spółki i zgłoszenie tej okoliczności do sądu rejestrowego nie zwalnia z obowiązku powiadomienia o tym organu podatkowego. Dlatego spółka nie przywróci terminu do wniesienia odwołania od decyzji twierdząc, że przesyłka nie została doręczona pod aktualnym adresem. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

14.10.2020