Zdawałoby się, że ucichły już dyskusje wokół nałożenia podatku dochodowego od osób prawnych na spółki komandytowe, które takimi osobami nie są. CIT objął je z dniem 1 stycznia 2021, ale większość z nich wykorzystała opcję, by przejść na nowy reżim od 1 maja 2021 r. Jednak pewne obowiązki związane z ówczesną zmianą – konkretnie z dokumentacją cen transferowych – trzeba będzie wykonać w najbliższym czasie. Sęk w tym, że przepisy nie dają pełnej jasności, kiedy trzeba to zrobić i kto powinien je wykonać.

 

 

Terminy pewne i niepewne

Co do zasady, informację o transakcjach z podmiotami powiązanymi trzeba złożyć na formularzu zwanym TP-R do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Terminy składania tych sprawozdań zostały przesunięte specustawą dotyczącą pandemii COVID-19, uchwaloną 28 kwietnia br. Jeśli termin ten wypadał w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca br., to został przesunięty do 30 września br. Jeśli zaś termin na złożenie TP-R przypadał w drugiej połowie 2022 r, to zostaje przesunięty o trzy miesiące.

Czytaj też: Zatrzymana dywidenda w przekształcanej spółce bez PIT>>

Czytaj w LEX: Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa w spółce komandytowej >>>

Wszystko byłoby jasne, gdyby nie niespójność pojęciowa, jaka nastąpiła w przepisach o objęciu spółek komandytowych CIT. Z przepisów ustawowych, a także z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że spółka komandytowa powinna była zamknąć księgi z końcem kwietnia i otworzyć je - już jako podatnik CIT - od 1 maja 2021 roku. W tym momencie w wielu przypadkach spółka rozpoczęła nowy rok podatkowy. Zdaniem MF, pomimo tego faktu nie musiała za ten krótki okres składać sprawozdania finansowego a jej rok obrotowy trwa nadal przez cały 2021 r.

Czytaj w LEX: Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT od 2021 r. >>>

 

Mogło się też zdarzyć, że spółka komandytowa uznająca za rok obrotowy okres odpowiadający rokowi kalendarzowemu, która uzyskała status podatnika CIT od maja 2021 r., nie zamknęła ksiąg za 2020 r. z ostatnim dniem roku tylko przedłużyła 2020 r. do końca kwietnia 2021 r. W efekcie rok obrotowy takiej spółki komandytowej przypadał na okres od stycznia 2020 r. do końca kwietnia 2021 r., zaś jej rok podatkowy jako podatnika CIT rozpoczął się od maja 2021 r. i trwał osiem miesięcy.

Tymczasem przepisy o cenach transferowych odnoszą się do roku podatkowego, a nie obrotowego. Czy zatem w takiej sytuacji spółka komandytowa powinna złożyć oddzielnie dwa dokumenty TP-R – za czas do majowej rewolucji i po niej? Jeśli przyjąć, że trzeba to zrobić za okres do kwietnia 2021, to termin na złożenie TP-R – nawet po przesunięciu – wypada już z końcem września, a więc za kilka tygodni. Nie jest to jednak oczywiste. Co więcej taka interpretacja sprawia, że technicznie informacje mogą być składane do innych organów podatkowych (inna właściwość).

Sprawdź też: Zwolnienie od podatku części przychodu uzyskanego przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej >>>

Wiele znaków zapytania

Sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana, gdy spółka komandytowa przed majową rewolucją i po niej miała różne wyniki finansowe. Przepisy ustaw o PIT i CIT zwalniają ze składania informacji o cenach transferowych, gdy transakcje spółki następowały wyłącznie między podmiotami krajowymi, spółka nie korzystała z niektórych ulg i - co ważne - nie wykazywała strat. Jak zastosować to zwolnienie, gdy przed 1 maja spółka była dochodowa, a po tej dacie przynosiła straty? Na to pytanie przepisy ani wyjaśnienia MF nie dają odpowiedzi.

Jak wskazuje Konrad Turzyński, doradca podatkowy w kancelarii KNDP, taka sytuacja wprowadza sporo zamieszania w działalność spółek komandytowych. - Wiele z nich prowadziło i prowadzi biznes z podmiotami powiązanymi i chce dopełnić obowiązków z tym związanych. W takiej sytuacji Ministerstwo Finansów powinno wydać objaśnienia, które precyzyjnie określiłyby obowiązki spółek - postuluje ekspert.

Turzyński dodaje, że znaków zapytania w tej sprawie jest znacznie więcej, a dotyczą one np. tego, kto formalnie (spółka jako taka czy wspólnik) ma złożyć informację TP-R albo do którego organu taką informację należy składać (mogła bowiem nastąpić zmiana właściwości urzędu skarbowego. - To też wymaga jednoznacznego wyjaśnienia - sugeruje.

 

Sprawdź również książkę: Opodatkowanie spółek >>