Jak tłumaczy Jagoda Trela, partner w ID Advisory, obowiązujące przepisy wyłączają możliwość przeprowadzenia egzekucji zaległości podatkowych spółki wykreślonej z KRS w trakcie postępowania wymiarowego. Konsekwencją wykreślenia spółki kapitałowej z KRS jest więc brak możliwości przeprowadzenia egzekucji zaległości takiej spółki przez fiskusa. Minister finansów proponuje nowelizację treści ordynacji podatkowej, wprowadzającą znaczące zmiany dotyczące odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółek kapitałowych. Proponowane zmiany mają umożliwić fiskusowi dochodzenia zapłaty podatku od członków zarządu spółek, co ma na celu ograniczenie tworzenia spółek dla określonego celu związanego z oszustwami podatkowymi.

 

Odpowiedzialność kaskadowa

- Zmiany mają dotyczyć również spółek komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych, w przypadku których komplementariuszem jest spółka kapitałowa. Tworzenie tego typu spółek pozwala na uniknięcie ponoszenia odpowiedzialności członków zarządu spółki kapitałowej za powstałe zaległości podatkowe spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych – wskazuje Jagoda Trela. Proponowane zmiany mają skutkować kaskadową odpowiedzialnością członków zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem. W celu uniknięcia osobistej odpowiedzialności, członkowie zarządu komplementariusza będą zobowiązani do zaznajomienia się ze sprawami finansowymi spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej, tak, aby w odpowiednim momencie złożyć właściwy wniosek o ogłoszenie jej upadłości. W przeciwnym wypadku będą musieli udowodnić brak poniesionej winy za niezłożenie takiego wniosku.

Zobacz również: Chęć zemsty i odwetu nie może kierować działaniem skarbówki >>

 

Duże wątpliwości ekspertów

Eksperci mają wątpliwości, jak w rzeczywistości sprawdzi się odpowiedzialność kaskadowa członków zarządu komplementariusza. Remigiusz Fijak z ID Advisory zwraca uwagę, że przepisy ordynacji podatkowej mogą bowiem zostać zinterpretowane w taki sposób, iż nie będzie konieczności stwierdzenia braku możliwości ściągnięcia długu od spółki będącej komplementariuszem, a członek zarządu spółki kapitałowej poniesie odpowiedzialność solidarną.

 


Celem takich regulacji jest walka z oszustami podatkowymi, ale praktycy wskazują, że nowelizacja może także uderzyć w uczciwe spółki. Przykładem tego jest sytuacja, w której były członek zarządu spółki może zostać zobowiązany do opłacenia z własnego majątku zaległości spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, mimo braku świadomości powstałych zaległości podatkowych. Ponadto proponowane brzmienie przepisów przewiduje także, że egzekucja z majątku osobistego będzie możliwa nawet bez wcześniejszego bezskutecznej próby ściągnięcia długu bezpośrednio ze spółki.

- Mimo, że projekt nowelizacji nie został jeszcze opublikowany, warto już teraz pochylić się nad nowymi propozycjami i stworzeniem ochrony dla członków zarządu, tak, aby uczciwe spółki nie poniosły negatywnych konsekwencji nowelizacji ordynacji podatkowej – radzi Remigiusz Fijak.