Do kwietnia br. lekarka była zatrudniona w ramach umowy o pracę w szpitalu jako lekarz rezydent okulistyki. Rezydentura jest umową o pracę, którą lekarz podejmujący specjalizację podpisuje ze szpitalem, a pensja wypłacana jest z budżetu państwa (Ministerstwo Zdrowia). Jest to umowa na czas określony - na okres szkolenia specjalizacyjnego. Celem rezydentury jest zdobycie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z danej specjalizacji. Obecnie lekarka będzie prowadzić gabinet prywatny.

Czytaj też: Podatnicy wykonujący wolne zawody - opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych >>>

Jako lekarz specjalista wszystkie obowiązki będzie wykonywać samodzielnie, bez jakiegokolwiek bezpośredniego nadzoru.

Czynności jakie wykonywała podatniczka w ramach umowy o pracę na stanowisku lekarza rezydenta nie były tożsame z czynnościami, które będzie wykonywała w ramach działalności gospodarczej. Niektóre czynności mogą się pokrywać, ale zakres odpowiedzialności jest różny.

 

Wątpliwości z wyborem formy opodatkowania

Usługi, które będzie świadczyć sklasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - 86.2 Usługi w zakresie praktyki lekarskiej.

ROZPORZĄDZENIE z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) >>>

W związku ze zmianami dotyczącymi systemu podatkowego w Polsce w ciągu tego roku podatniczka nie wybrała jeszcze formy opodatkowania. Dopiero planuje założyć działalność gospodarczą i nie zdecydowała się, którą formę opodatkowania wybrać.

Podatniczka zapytała, czy w 2022 r. po założeniu działalności gospodarczej może rozliczać ją zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o PIT- w formie podatku liniowego lub z art. 8 i 9 o zryczałtowanym podatku dochodowym świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Zobacz również: Zmiana formy opodatkowania może być kosztowna >>

 

Zdaniem podatniczki istnieją przesłanki, by stwierdzić, że czynności wykonywane na stanowisku lekarza rezydenta różnią się od czynności wykonywanych na stanowisku lekarza specjalisty, w związku z tym przepisy prawa dotyczące niemożności opodatkowania działalności gospodarczej podatkiem liniowym lub ryczałtem, w przypadku wykonywania usług u pracodawcy w ramach umowy o pracę w danym roku podatkowym, nie znajdują zastosowania. Warunkiem koniecznym, aby zostać lekarzem specjalistą jest odbycie stażu specjalizacyjnego zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza.

W interpretacji z 27 czerwca br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał podatniczce rację (nr 0114-KDIP2-2.4011.368.2022.2.RK). Stwierdził, że skoro świadczone przez nią w ramach działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie będą tożsame z czynnościami, które wykonywała ona w tym szpitalu w trakcie odbywanej rezydentury oraz złoży w ustawowym terminie stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to może w 2022 r. opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Czytaj też: Stawki podatkowe w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych >>>

Oznacza to, że przychody uzyskiwane przez podatniczkę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 86.2 będzie mogła opodatkować 14 proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub wybrać opodatkowanie 19 proc. podatkiem liniowym.

 

Eksperci: Duży poziom niepewności podatników

Eksperci zwracają uwagę, że wykonywanie w ramach działalności gospodarczej usług na rzecz byłego pracodawcy zawsze wiąże się z koniecznością dokonania oceny, na ile wykonywane przez daną osobę usługi różną się od dotychczasowych obowiązków realizowanych na podstawie umowy o pracę.

- Przepisy art. 9a ust. 3 ustawy o PIT i art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawierają bardzo nieostre określenie – mówią o usługach “odpowiadających” czynnościom wykonywanym na podstawie umowy o pracę. Użycie przez ustawodawcę tego nieostrego określenia powoduje istotne problemy - w praktyce trudno jest określić, które usługi “odpowiadają” czynnościom wykonywanym w oparciu o umowę o pracę, a które wystarczająco się od nich różnią – stwierdza Piotr Prokocki, senior tax manager w Vistra Poland.

Ekspert zauważa, że w konsekwencji, podatnik ma duży poziom niepewności co do tego, czy przysługuje mu w danym roku podatkowym prawo do stosowania ryczałtu albo stawki liniowej (w miejsce zasad ogólnych). - W przypadku takiej konstrukcji przepisów, w mojej ocenie nadal warto skorzystać z szeroko krytykowanego w ostatnim czasie instrumentu, którym jest interpretacja indywidualna. W analizowanej interpretacji dyrektor KIS zaprezentował korzystne rozwiązanie dla wnioskodawczyni. Wskazał, że w przypadku zmiany stanowiska z lekarza rezydenta na lekarza specjalistę, ograniczenia czasowe dot. możliwości zastosowania ryczałtu lub stawki liniowej nie będą miały zastosowania – podkreśla Piotr Prokocki.

 

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Ekspert dodaje, że słabą stroną analizowanej interpretacji są jednak informacje zawarte w ramach uzupełnienia i doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego. - Znalazło się tam m.in. stwierdzenie, iż nie znajdą zastosowania wyłączenia zawarte art. 9a ustawy o PIT i art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W takiej sytuacji można twierdzić, iż kluczowy problem komentowanej interpretacji został rozstrzygnięty nie przez dyrektora KIS, ale przez samą wnioskodawczynię, w ramach uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego – podkreśla Piotr Prokocki.

Jego zdaniem, przy tak „uzupełnionym” opisie zdarzenia przyszłego, zawierającym de facto rozstrzygnięcie problemu prawnego, dyrektor KIS nie miał już dużego pola do decyzji i musiał wydać pozytywną interpretację indywidualną.

- Można mieć jednak duże wątpliwości co do mocy ochronnej tej interpretacji – ocenia Piotr Prokocki.

Kolejna ekspertka podkreśla, że w ramach przepisów, które obowiązują od 1 lipca br.  można dokonać zmiany formy opodatkowania.

- Lekarz prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym lub podatkiem zryczałtowanym może zmienić formę opodatkowania dochodów z działalności za 2022 rok, jednakże zmiana może być tylko na tzw. zasady ogólne tj. na opodatkowanie dochodów według skali podatkowej (od 1 lipca br. 12 i 32 proc.). Zmiany będzie można dokonać już po zakończeniu roku podatkowego poprzez złożenie zeznania rocznego z tak wybraną formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej. Jednakże taki wybór może być dokonany wyłącznie, jeśli zeznanie zostanie złożone w ustawowym terminie (tj. do końca kwietnia 2023) – podkreśla Katarzyna Rzeźnicka, doradca podatkowy, starszy menadżer w Vialto Partners.

Ekspertka dodaje, że dodatkowo, lekarz prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną do końca czerwca br. podatkiem zryczałtowanym, ma możliwość, aby przejść na zasady ogólne (opodatkowanie według skali) za okres od lipca 2022 do końca roku (i ewentualnie lata następne, chyba, że zmieni formę opodatkowania na 2023 zgodnie z odpowiednimi zasadami).

 

 

- W tym celu lekarz (przedsiębiorca) powinien złożyć do swojego właściwego urzędu skarbowego oświadczenie o rezygnacji z opodatkowania przychodów z działalności według ryczałtu. W przypadku osób prowadzących działalność w formie spółki cywilnej wszyscy wspólnicy muszą złożyć takie oświadczenie. Oświadczenie o rezygnacji należy złożyć na piśmie w terminie do 22 sierpnia 2022 r. – podkreśla Katarzyna Rzeźnicka.

Ekspertka zauważa, że w przypadku złożenia takiego oświadczenia przedsiębiorca będzie zobowiązany rozliczyć swoje dochody uzyskane za okres styczeń - czerwiec 2022 r. podatkiem zryczałtowanym, a dochody za okres lipiec - grudzień 2022 r. rozliczy według zasad ogólnych i w konsekwencji będzie składał dwa zeznania podatkowe za rok 2022 (tj. PIT-28 i PIT-36).​