W tym roku wybuchło już ok. sześćdziesiąt pożarów wysypisk śmieci. W ostatnich dniach płonęło m.in. wysypisko w Zgierzu oraz składowisko opon w Trzebini.  - Stąd widać, że problem jest ogromny - podkreślił na antenie radiowej Jedynce Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Jego zdaniem mamy do czynienia z mafią śmieciową. - Na pewno w Zgierzu był to proceder przemyślany i zaplanowany wcześniej, tu nie mam wątpliwości  -  mówił Kowalczyk. - Dowodów twardych w tej chwili na te sprawy nie ma mamy, ale trudne uwierzyć w przypadek. Kończy się zezwolenie i zaczyna płonąć składowisko - zauważył minister.

LEX Prawo Ochrony Środowiska >>

Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, na wtorkowym posiedzeniu rządu,  Kowalczyk opowie o mechanizmach, które doprowadzają do tego typu sytuacji. Przedstawi też projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie. Jego resort propozycje rozwiązań przygotowuje już od dwóch miesięcy.

- To nie jest tak, że tego problemu nie widzieliśmy" - zaznaczył Kowalczyk.  Wyraził też nadzieję, że ustawa jeszcze w czerwcu trafi pod obrady Sejmu. Jak dodał, będzie prosił premiera, by nadać ustawie wyjątkowy priorytet.

Z kolei Małgorzata Janowska, poseł PiS, zauważyła na Twitterze, że sprawą płonących wysypisk powinny się zająć odpowiednie służby.

Na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że sprawa pożarów została zgłoszona do ABW. Zobowiązał też prokuratora generalnego do zdecydowanych działań, a minister środowiska w ciągu dwóch tygodni ma przedstawić szczegółowy plan dot. kontroli, nadzoru i zmian w prawie dotyczącyn gospodarowania odpadami.

Oto pożary, które wybuchły tylko w ostatnim tygodniu:
24 maja –  sortownia odpadów komunalnych w Warszawie. Spaliły się przede wszystkim odpady wielkogabarytowe (meble), drewno oraz opony, a także zbelowane odpady papieru i tworzyw sztucznych przygotowane do recyklingu. Pożar gasiło ok. 40 zastępów PSP oraz OSP, w tym jednostka chemiczna PSP. Gaszenie pożaru trwało ok. 4 godzin. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) z Warszawy prowadził monitoring jakości powietrza w pobliżu miejsca zdarzenia.
25 maja – sortownia odpadów komunalnych w Olsztynie. Pożar objął przede wszystkim odpady wielkogabarytowe (meble). Pożar gasiło 40 zastępów PSP oraz OSP, w akcji uczestniczyło ok. 90 strażaków, gaszenie pożaru trwało 16 godzin, WIOŚ Olsztyn prowadzi monitoring stanu środowiska, pobrano próby gleby i wody.
26 maja  – miejsce nielegalnego magazynowania odpadów tworzyw sztucznych w Zgierzu (woj. łódzkie) Pożar wybuchł ok. godz. 23.00, na terenie zarządzanym przez firmę  GREEN-TEC SOLUTIONS sp. z o.o. przy ul. Boruta, gdzie magazynowano różne rodzaje odpadów, przede wszystkim odpady tworzyw sztucznych.  Pożar gasiło ok. 60 jednostek PSP oraz OSP. Trwa dogaszanie pożaru.
27 maja – miejsce nielegalnego magazynowania opon w Trzebini. Pożar objął nielegalne składowisko opon (zostały one porzucone po działalności gospodarczej). Brak podmiotu zobowiązanego do usunięcia odpadów. Pożar gasiło 66 zastępów PSP i OSP (ok. 230 strażaków). W akcji uczestniczyły dwa samoloty gaśnicze. Trwa dogaszanie pożaru.
28 maja (ok. godz. 12.00) – stacja demontażu pojazdów w Jeleniej Górze. Pożar objął część pojazdów przeznaczonych do demontażu. Pożar gasiło 10 zastępów Straży Pożarnej.
28 maja (ok. godz. 21.00) – miejsce nielegalnego magazynowania odpadów niebezpiecznych w miejscowości Wszedzień (woj. kujawsko-pomorskie). Pożar objął substancje chemiczne niewiadomego pochodzenia. Pożar gasi 36 zastępów PSP oraz OSP. Ewakuowano 35 osób. WIOŚ Bydgoszcz prowadzi badania.
PAP/jol


Ustawa o odpadach. Komentarz >>