Zadatek nie może stanowić całej sumy przyszłej umowy sprzedaży

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Uprawniony z umowy przedwstępnej, który uiścił pełną cenę sprzedaży, może domagać się jej zwrotu w całości, gdy do zawarcia umowy przyrzeczonej nie doszło. Suma ta podlegałaby bowiem zarachowaniu na poczet ustalonej ceny, stąd nie powinna być uznana za zadatek, a tylko za zaliczkę - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

27.09.2021

Hotelarze i restauratorzy liczą długi i szukają pracowników

Rynek Spółki Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Zadłużenie branży hotelarskiej w bazie Krajowego Rejestru Długów przekroczyło 300 mln złotych. Pomimo stosunkowo udanych wakacji, które dały oddech, przedsiębiorcy nie spodziewają się, żeby szybko udało się odrobić straty powstałe w wyniku pandemii. Powodem jest widmo kolejnych obostrzeń i braki kadrowe, z którymi mierzy się branża.

27.09.2021

Frankowicze: Sprawy w rękach jednego sędziego SN

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Ten sam sędzia Sądu Najwyższego – Roman Trzaskowski - został wyznaczony jako sprawozdawca przy trzecim pytaniu prawnym dotyczącym kredytów frankowych. Wśród frankowiczów zawrzało, gdyż sędzia ten słynie z orzeczeń, które nie satysfakcjonują kredytobiorców. Może to spowodować "zakrzywienie" linii orzeczniczej w takich sprawach - wskazują prawnicy.

27.09.2021

Trwają przeglądy techniczne budynków - maseczki obowiązkowe?

Koronawirus Nieruchomości

Trwa sezon przeglądów technicznych w budynkach wielorodzinnych. Zarządcy chcą zdążyć przed czwartą falą pandemii, wolą też nie ryzykować, bo ciąży na nich odpowiedzialność za stan techniczny budynków. Brakuje jednak im jasnych uregulowań, jak powinien wyglądać przegląd w czasie pandemii, bo w jego ramach trzeba wchodzić do mieszkań. Są jedynie niewiążące zalecenia Sanepidu.

25.09.2021

Kancelaria Hoogells rozwija praktykę prawa zamówień publicznych

Prawnicy Zamówienia publiczne

Od września 2021 r. do zespołu kancelarii Hoogells dołączył adwokat Michał Wojciechowski, ekspert w zakresie krajowego oraz unijnego prawa zamówień publicznych. W kancelarii objął stanowisko Head of Public Procurement.

24.09.2021

Wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie

Prawo cywilne Spółki Małe i średnie firmy

Brak możliwości całkowitego ograniczenia odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej powoduje, że podejmowanie ryzykownych przedsięwzięć gospodarczych za pośrednictwem spółki cywilnej może stanowić realne zagrożenie nie tylko dla wspólnego majątku wspólników, ale też majątku osobistego każdego z nich.

24.09.2021

Na rozpoczęcie inwestycji czeka się dłużej - pandemia spowolniła formalności budowlane

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Czas oczekiwana na warunki zabudowy oraz pozwolenie na budowę znacznie wydłużył się. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich winna jest pandemia, która niekorzystnie wpłynęła na pracę urzędów. To już standard, że na warunki zabudowy czeka się dłużej niż 60 dni. Podobnie zaczyna być w przypadku pozwoleń na budowę, coraz mniej wydaje się ich w terminie.

24.09.2021

TSUE oceni nowe zasady powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesa UKE, w tym odowłanie poprzedniego przed upływem kadencji.

23.09.2021

Mieszkańcy dalej będą płacić słone rachunki za odpady - nowe przepisy nie pomogą

Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości

Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

23.09.2021

Porty Lotnicze połączą się z Centralnym Portem Komunikacyjnym

Rynek Spółki

Przedsiębiorstwo państwowe „Porty Lotnicze” zostanie przekształcone w spółkę prawa handlowego, a następnie jej akcje zostaną wniesione na podwyższenie kapitału spółki Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o. - przewiduje projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

22.09.2021

Duże uszkodzenia, niskie odszkodowanie - nie ustają spory o szkodę całkowitą

Drogi Ubezpieczenia

Jeśli ubezpieczyciel po kolizji drogowej zakwalifikuje samochód do rozliczenia metodą szkody całkowitej, to odszkodowanie może nie wystarczyć na naprawę auta. Ostatnio takich spraw pojawia się sporo w orzecznictwie sądowym. Najczęstsze problemy dotyczą nieprawidłowej wyceny wartości rynkowej pojazdu oraz stosowania w kosztorysie odmiennych kryteriów.

22.09.2021

Inżynierowie w sobotę doradzą w sprawie budowy i remontów domów

Budownictwo

Budowa, eksploatacja czy remont własnego obiektu zawsze budzą wiele pytań i wątpliwości. Inżynierowie budownictwa postanowili wesprzeć Polaków w tych działaniach i służyć radą w ramach ogólnokrajowej, jednodniowej akcji w punktach konsultacyjnych. Konsultacje będą bezpłatne, odbędą się w całej Polsce, wydarzenie zaplanowano na 25 września br.

22.09.2021

Będą zmiany dla właścicieli amerykańskich aut

Administracja publiczna

Decyzję o odstępstwach od warunków technicznych dla aut produkowanych np. w USA będzie wydawał nie minister infrastruktury, ale dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Ma to robić szybciej, by nie narażać właścicieli pojazdów za niezarejestrowanie ich w ciągu 30 dni. Ujednolicone zostaną też przepisy dotyczące ograniczników prędkości -wynika z założeń projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które przyjął rząd.

21.09.2021

Rząd nie zamyka kopalni w Turowie. Nie zamierza też płacić kar

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Rząd nie zamierza wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów. Elektrownia generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli. Są one bardzo ważne dla całego naszego systemu energetycznego - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pytany o postanowienie TSUE w tej sprawie.

21.09.2021

Lokalu nie wynajął, ale wynagrodzenie dla pośrednika zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Właściciel lokalu będzie musiał wypłacić prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, chociaż zerwał z nim umowę. Zdaniem sądu nie ma to znaczenia. Pośrednik podjął bowiem niezbędne kroki, żeby znaleźć najemcę. Wynagrodzenie należy się więc za wykonane czynności. Problem polega na tym, czy to była umowa starannego działania, czy rezultatu.

21.09.2021

Przepisy dotyczące gruntów pod fabrykę samochodów elektrycznych wchodzą w życie

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

We wtorek wchodzi w życie kontrowersyjna specustawa, tzw. lex Izera, dzięki której na gruntach leśnych w okolicach Jaworzna i Stalowej Woli ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. Zdaniem ekspertów i ekologów, ustawa tworzy niebezpieczny wyłom w obecnych przepisach i może być zachętą do podobnych kroków w przyszłości.

21.09.2021

Nadzór ostrzega przed manipulowaniem posiadaczami polis inwestycyjnych

Finanse Ubezpieczenia

Interwencja produktowa dotycząca polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) nie ma wpływu na już funkcjonujące umowy oraz te, które zostaną zawarte do końca obecnego roku. Powoływanie się wyłącznie na tę interwencję w celu nakłonienia klienta do zmiany lub wypowiedzenia tych umów, jest nieuzasadnione – podkreśla Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

20.09.2021

Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry

Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Izby Łaby i Odry. To zrzeszenie gospodarcze obejmuje regiony Polski, Czech i Niemiec. Zakres działania Izby to blisko milion przedsiębiorstw. – Bycie prezesem tak ogromnego zrzeszenia to wyzwanie, ale i zobowiązanie – podkreśla Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

20.09.2021

Od poniedziałku tylko nowe zasady w pozwoleniach na budowę, a urzędy niegotowe

Administracja publiczna Budownictwo

Tylko nieliczni inwestorzy zdecydowali się ubiegać o pozwolenia na budowy na zasadach obowiązujących od 19 września ubr. Większość wybrała stare przepisy sprzed tej daty. A w poniedziałek kończy się okres przejściowy i wyboru w procedurach już nie ma. Zostają tylko nowe. Inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości - razem z nimi pojawi się bałagan oraz wydłuży się czas załatwiania formalności.

20.09.2021

Frankowicze wnioskują o odwieszenie postępowań, ale sądy nie zawsze przychylne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Pełnomocnicy frankowiczów masowo wysyłają do sądów wnioski o podejmowanie zawieszonych postępowań w sprawach przeciwko bankom. To konsekwencja braku uchwały Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Przeważnie skutkiem wniosku jest – albo będzie – podjęcie zawieszonego postępowania, ale pojawiają się też odmienne postanowienia.

18.09.2021