Obecnie sekretariat generalny unii znajduje się przy Izbie Przemysłowo-Handlowej Wschodniej Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą, będącym jednocześnie centrum regionu, który obejmuje Unia. Po przejęciu prowadzenia sekretariatu generalnego przez Północną Izbę Gospodarczą w Szczecinie, prezesem Unii zostanie Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Natomiast Sekretarzem tor generalnym będzie Piotr Wolny, dyrektor PIG. Szczeci stanie się rezydentem Unii od 1 stycznia 2022.  Do Unii należą między innymi dwie największe Izby z Niemiec - z Berlina i Hamburga. Ponadto izby z: Lipska, Magdeburga, Rostoku, Drezna, Wrocławia, Poznania, Opola, Gorzowa, Liberca i Cieplic.

Czytaj też: Ostry hejt na przedsiębiorców sprawdzających, czy klient jest zaszczepiony>>
 

Biznes to konkurencja, ale także współpraca

- Transgraniczna gospodarka boryka się z szeregiem spraw, które trzeba rozwiązać. Pandemia koronawirusa rzuca nam wyzwanie zachowania dobrych relacji międzynarodowych i wymiany handlowej na najlepszym poziomie. Nie bez znaczenia są także interesy poszczególnych sektorów gospodarki, które odgrywają wielką rolę w trzech krajach należących do Unii Izb Łaby i Odry. Moim priorytetem będzie integracja gospodarcza i wyznaczenie wspólnych celów ekonomicznych. Wierzę, że przedsiębiorcy ze Szczecina włączą się do naszej działalności. Przed nami wielka szansa na zacieśnienie międzynarodowych stosunków gospodarczych, przedsiębiorcy mogą być tego beneficjentami. Pandemia udowodniła nam, że tylko zjednoczeni możemy budować silną gospodarkę. Biznes to konkurencja, ale także współpraca – mówi Prezes Hanna Mojsiuk.

Infrastruktura, turystyka, rynek pracy – tutaj działań będzie najwięcej

Izba działa w trzech obszarach najaktywniej. Rozbudowa infrastruktury leży w szczególnym zainteresowaniu Unii w związku z tym, że zrównoważony rozwój gospodarczy nie jest możliwy bez wydajnych, nowoczesnych sieci transportowych. Stan infrastruktury transportowej regionu Łaby i Odry jest następstwem wieloletniego podziału Europy i uwidacznia braki w połączeniach transgranicznych. Aby walczyć z tym zjawiskiem Unia stawia na wszystkie środki transportu. Dla Pomorza Zachodniego oznacza to w szczególności rozbudowę szlaku kolejowego Szczecin–Berlin, zagospodarowanie Odry jako śródlądowej drogi wodnej, ale również poprawę transgranicznych połączeń drogowych – mówi Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Turystyka należy do najważniejszych czynników rozwoju gospodarczego regionu Łaby i Odry oferując wiele atrakcyjnych miejsc pracy. Podmioty z branży turystycznej wnoszą duży wkład w poprawę jakości życia w regionach i wzmacniają przywiązanie mieszkańców do tych terenów. Dobrym przykładem możliwych przedsięwzięć jest wspólny potencjał turystyki wodnej i kulturowej oraz pozytywne doświadczenia z funkcjonowania szlaków rowerowych wzdłuż Łaby i Odry – dodaje dyrektor Wolny.

Ostatnia przestrzeń to rynek pracy.  - Brak wykwalifikowanych pracowników jest dużym ryzykiem dla konkurencyjności gospodarki. Polska i Czechy, podobnie jak Niemcy, borykają się w tym zakresie z podobnymi problemami – mówi dyrektor Wolny.