Ubezpieczyciel sprawdzi ryzyko przez internet, ale nie zawsze korzystnie dla klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby informacje istotne do oceny ryzyka ubezpieczeniowego, np. o chorobach przewlekłych, właściwościach nieruchomości mogły być pozyskiwane przez internet czy telefon. Obecnie mogą być przedstawiane tylko na papierze, co jest uciążliwe i niepraktyczne. To, co jednak będzie dobre dla ubezpieczycieli, nie musi być korzystne dla ich klientów.

15.06.2022

Budżet dofinansuje inwestycje sportowe i zapłaci klubom za promocję Polski

Administracja publiczna

Polska Organizacja Turystyczna, aby lepiej promować Polskę, będzie mogła podjąć współpracę z klubami sportowymi, które biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach. Na ten cel będzie mogła otrzymać dotację - w 2022 roku aż 60 mln zł. Ponadto z budżetu państwa będą mogły być dofinansowane inwestycje sportowe.

14.06.2022

Rządowy komitet zaakceptował projekt ustawy mającej usunąć bariery dla elektrowni wiatrowych

Administracja publiczna Budownictwo

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała wcześniej, że w obszarze klimatu, transformacji i środowiska Polska uzgodniła w KPO 8 kamieni milowych na pierwszy okres. Jeden z nich to ustawa mająca ułatwić budowę elektrowni wiatrowych.

13.06.2022

KUKE wznawia ubezpieczenia dla przedsiębiorców na terenie Ukrainy

Rynek Ubezpieczenia Ukraina

Polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym. KUKE przy wsparciu rządu i w ślad za pozytywną decyzją Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych wznowiła od 13 czerwca br. możliwość ubezpieczania należności w kontraktach eksportowych z kontrahentami ukraińskimi.

13.06.2022

Umowy leasingu będą zawierane także przez internet

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

W 2021 roku polski sektor leasingowy pomógł blisko 900 tys. przedsiębiorcom w nabyciu aktywów o wartości 88 mld zł dla blisko 900 tysięcy przedsiębiorców. Wszystkie umowy musiały być jednak zawarte w formie pisemnej. Nawet w czasie epidemii nie można było zawrzeć ich zdalnie. Ministerstwo Sprawiedliwości w końcu jednak zmienia Kodeks cywilny i dopuszcza umowę przez e-mail, SMS czy telefon.

13.06.2022

O konfliktach wartości w publicznym prawie gospodarczym na KUL

Budownictwo Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Problematyce konfliktu wartości w publicznym prawie gospodarczym poświęcony będzie dwudniowy Zjazd Katedr Publicznego Prawa Gospodarczego, który rozpoczyna się w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Prawo.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

13.06.2022

„Odfrankowienie” kredytu możliwe, ale coraz mniej opłacalne

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Kredytobiorcy, którzy w latach boomu na kredyty frankowe wybrali ten rodzaj finansowania zakupu domu, po ponad dekadzie walk z bankami, mają możliwość zawierania ugód dotyczących zmiany waluty kredytu z franka szwajcarskiego na polski złoty. Teraz jednak, w dobie wyjątkowo wysokiej inflacji i szybko rosnących stóp procentowych, zrobienie tego się nie opłaca.

11.06.2022

E-formalności nie zmniejszą biurokracji w budownictwie, bo problemem nie jest papier

Budownictwo Prawo AI

Jeszcze w wakacje powinna pojawić się możliwość prowadzenia e-dziennika budowy, bo w czwartek Sejm uchwalił przepisy w tej sprawie. To kolejny już etap cyfryzacji formalności budowlanych. Ale zdaniem inwestorów i prawników cyfryzacja tylko ładnie wygląda w mediach, w praktyce póki co się nie sprawdza. Trzeba poprawić przepisy i doposażyć urzędy w dobre komputery.

10.06.2022

W lipcu powinny być ułatwienia w restrukturyzacji firm, ale brakuje ustawy

Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Polsce grozi poślizg we wdrażaniu unijnych zasad restrukturyzacji i upadłości. Ostateczny termin na implementację tych przepisów minie 17 lipca, a tymczasem nie ma nawet jeszcze gotowego projektu ustawy. Przeciwko państwu mogą więc posypać się pozwy o odszkodowania ze strony firm, które nie będą mogły skorzystać z możliwości, jakie daje unijna dyrektywa.

09.06.2022

Parlament Europejski odrzucił sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami

Środowisko Prawo gospodarcze

Europosłowie odrzucili na sesji plenarnej w Strasburgu sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty wchodzące w skład pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55) odesłano do komisji ochrony środowiska naturalnego PE. Komisja ma omówić tę kwestię na jednym z najbliższych posiedzeń w celu znalezienia rozwiązania.

08.06.2022

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec ustawy o przeniesieniu koncesji PGNiG

Prawo gospodarcze

Sejm odrzucił w środę sprzeciw Senatu wobec nowelizacji specustawy o terminalu LNG przewidującej, że w związku z planem przejęcia PGNiG przez PKN Orlen, koncesje poszukiwawcze i wydobywcze PGNiG będą mogły być przeniesione na nowy podmiot. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

08.06.2022

Rzecznik próbuje pomóc przedsiębiorcom, którym grozi zwrot dotacji

Prawo gospodarcze Finanse

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz interweniuje w Ministerstwie Rozwoju i Technologii w sprawie konieczności zwrotu subwencji finansowej z Tarczy Finansowej 2.0 PFR przez przedsiębiorców, którzy nie mogli prowadzić działalności w kwietniu, maju i czerwcu 2021 r. ze względu na obowiązujące ówcześnie restrykcje covidowe.

08.06.2022

Eksmisje odblokowane, ale uchodźcy z Ukrainy nie wolno usunąć bez wyroku

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Covidowy zakaz eksmisji z mieszkań zniesiono, ale fali eksmisji nie ma, bo problemy są cały czas te same - brakuje mieszkań socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Zdarzają się też pierwsze przypadki przymusowych wyprowadzek uchodźców. Ale one są bezprawne i nie mają one nic wspólnego z eksmisją, do tego potrzebny jest wyrok, a na te w przypadku uchodźców jeszcze za wcześnie.

08.06.2022

Sąd oddalił skargę RPO w sprawie zgody na połączenie Orlen-Polska Press

Rynek Ochrona konkurencji

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgody prezesa UOKiK na połączenie Orlen-Polska Press. Uzasadniając wyrok, sędzia podkreślił, że na gruncie prawa o ochronie konsumentów nie można brać pod uwagę kryteriów pozaekonomicznych.

07.06.2022

Wolnoć Tomku w swoim domku, ale własność we wspólnocie ograniczona

Prawo cywilne Nieruchomości

Spory sąsiedzkie we wspólnotach mieszkaniowych, ale także próby poszerzania swojego stanu posiadania, są na porządku dziennym. Wiele z nich kończy się wyrokiem sądowym, ale nawet gdy jest on korzystny dla wspólnoty, to jego realizacja w praktyce jest bardzo trudna, bo przegrany właściciel nie zawsze chce się podporządkować orzeczeniu, a przepisy są w tym zakresie mało precyzyjne.

06.06.2022

Lewiatan: Butelki szklane powinny być wyłączone z systemu kaucyjnego

Środowisko Odpady Prawo gospodarcze

Nowy system kaucyjny obejmie puszki oraz butelki szklane i plastikowe – zapowiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, ministerstwo nie uwzględniło propozycji przedsiębiorców, aby butelki szklane po napojach wielokrotnego i jednorazowego użytku były wyłączone z tego systemu.

03.06.2022

Trendy w ochronie konkurencji w Polsce tematem konferencji

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Podsumowanie orzecznictwa i praktyki stosowania prawa konkurencji w Polsce w ostatnich latach - te cel konferencji "Trendy w ochronie konkurencji w Polsce", organizowanej przez Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze Stowarzyszeniem Prawa Konkurencji i Polskim Stowarzyszeniem Prawników Przedsiębiorstw.

03.06.2022

Sąd może wymusić przedstawienie dowodów w sprawie gospodarczej

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Nie ma obecnie narzędzi po stronie sądu koniecznych do przymuszenia stron do przedłożenia dowodów w sprawach gospodarczych. Dlatego rozwiązanie polegające na przymusowej egzekucji tego obowiązku w ramach postępowania w sprawach własności intelektualnej powoduje, że środek ten staje się bardziej realny i przydatny w praktyce - piszą Magdalena Wątroba i Aleksandra Domarecka z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażu kancelarii Dentons.

03.06.2022

Rekomendacje nadzoru niekoniecznie korzystne dla powypadkowych napraw

Transport Ubezpieczenia

Ubezpieczyciele obawiają się, że proponowane przez KNF rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych wpłyną na zrównanie kosztorysowej i serwisowej metody rozliczenia szkody. Ich zdaniem nie skorzystają na tym poszkodowani, tylko warsztaty naprawiające samochody z wykorzystaniem najtańszych części, na których użycie klient nie będzie miał żadnego wpływu.

03.06.2022

UODO: Międzynarodowa grupa sprawdza, czy Vinted działa zgodnie z RODO

Rynek i konsument

W związku z otrzymaniem znacznej liczby skarg dotyczących serwisu sprzedażowego ubrań on-line vinted.com, prowadzonego przez litewską spółkę Vinted UAB, organy nadzorcze z Francji, Litwy i Polski podjęły współpracę w celu zbadania zgodności tej strony z przepisami RODO.

02.06.2022