Epidemia to także problemy z atestami urządzeń w wielu firmach

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Urzędy probiercze nie działają z powodu stanu epidemii. Wobec tego niektóre wagi pozostają bez ważnego atestu, złotnicy nie mogą sprzedawać swoich wyrobów nawet online. Także gazomierze, wodomierze, kasowniki, parkometry, których ważność wygasa muszą być sprawdzane, ale nie będą. Specustawa antykryzysowa pozwala na pół roku odroczyć badanie techniczne.

06.04.2020

Bez KIO trudno sfinalizować przetarg

Zamówienia publiczne Koronawirus

W okresie stanu epidemii Krajowa Izba Odwoławcza nie przeprowadza posiedzeń ani rozpraw z udziałem stron i uczestników postępowania odwoławczego. Dla zamawiających i wykonawców, którzy wygrali przetarg, oznacza to często wstrzymanie podpisania umowy, bo inni uczestnicy odwołali się. A tylko od 1 kwietnia pojawiło się już aż 800 ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych.

06.04.2020

Resort polityki społecznej informuje o 162 tys. wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Małe i średnie firmy Koronawirus

Ponad 162 tys. wniosków o wsparcie na ochronę miejsc pracy, pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców wpłynęło do soboty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że najwięcej zgłoszeń dotyczy zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za okres od marca do maja.

04.04.2020

Pytania do TSUE mogą wydłużyć oczekiwanie na rozstrzygnięcia w sprawach frankowych

Kredyty frankowe

Gdyby TSUE podzielił poglądy Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, oznaczałoby to wielki sukces banków. Przekreśliłoby nadzieje na unieważnianie lub „odfrankowienie” umów kredytowych. Prowadziłoby do rozliczania ich po „kursach rynkowych” lub średnich NBP. Aby tak się stało, TSUE musiałby zaprzeczyć całemu swemu dotychczasowemu orzecznictwu.

04.04.2020

Sejm uchwalił specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych

Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne Koronawirus

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę w sprawie wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Przewiduje ona m.in. możliwość uznania za kwalifikowane wydatków na cele niezrealizowane z powodu pandemii oraz wydłużenia terminów składania wniosków w konkursach.

03.04.2020

Zawieszenie działalności szansą na przetrwanie kryzysu

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

W pierwszym kwartale 2020 roku już ponad 93 tysiące osób zawiesiło prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o ponad 30 tysięcy więcej, niż w analogicznym okresie 2019 roku. Rekord padł 31 marca br. – tego dnia wpłynęło aż 7697 wniosków o zawieszenie. Dzięki temu unikną płacenia podatków i składek, a część dostanie tzw. postojowe.

03.04.2020

UODO ukarał spółkę za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył 20 tys. złotych kary na spółkę Vis Consulting związaną z branżą telemarketingową, za uniemożliwienie przeprowadzenia kontroli. Dodatkowo właścicielowi spółki grozi za to odpowiedzialność karna.

02.04.2020

Emilewicz: Będzie program 1000 plus dla hoteli

Małe i średnie firmy Koronawirus

Minister Emilewicz zapowiada pomoc dla praktycznie zamkniętej z powodu koronawirusa branży turystycznej, hotelarskiej i touroperatorów. Ministerstwo i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad wprowadzeniem specjalnych bonów, które można będzie wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.

02.04.2020

Sklepy toczą bój o rękawiczki, których nie ma i likwidację godzin dla seniorów

Koronawirus

Od 1 kwietnia podczas zakupu towarów lub usług klienci muszą mieć rękawiczki jednorazowe. Bez nich można zostać nie wpuszczonym do sklepu, banku, punktu obsługowego. Handlowcy chcą je zapewnić klientom, chociaż nie jest oczywiste, czy mają taki obowiązek. Ale problemem są też godziny dla seniorów. Branża handlowa apeluje o szybkie zmiany.

01.04.2020

Umowa na budowę platformy e-Zamówienia podpisana

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.

01.04.2020

Koronawirus zatrzymał jedną trzecią małych i średnich firm

Małe i średnie firmy

Coraz więcej przedsiębiorców obawia się o przyszłość swoich firm. Z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że co siódme przedsiębiorstwo może wytrwać najwyżej cztery tygodnie, ale część już nie daje rady. Są też wyjątki - trzy firmy na 100 przyznają, że właśnie przeżywają boom.

01.04.2020

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą teraz być zarządzane on-line

Budownictwo Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółdzielni będą mogli głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzać zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu. Takie zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali wprowadza tzw. tarcza antykryzysowa. Eksperci je krytykują.

01.04.2020

Specustawa zwalania najemców z czynszu dla galerii

Prawo cywilne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Sklepy odzieżowe, obuwnicze, z biżuterią, księgarnie czy lodziarnie nie będą musiały płacić czynszu za najem powierzchni w galeriach handlowych, gdy nie pracują z powodu zakazania im prowadzenia działalności w czasie epidemii. Taką możliwość wprowadza od 1 kwietnia pakiet antykryzysowy.

31.03.2020

Nowe rygory dla przedsiębiorców mają ograniczyć epidemię koronawirusa

BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Salony fryzjerskie, kosmetyczne, zakłady rehabilitacji, hotele będą zamknięte, a markety budowlane w weekendy. W sklepach nie będzie mogło przebywać więcej niż trzech klientów na jedną kasę. To nowe obostrzenia rządu, które mają zacząć obowiązywać od kwietnia. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

31.03.2020

Senat: Tarcza antykryzysowa ze zwolnieniem z podatków, ale bez zmian w prawie wyborczym

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Senat wprowadził w nocy z poniedziałku na wtorek 104 poprawki do pakietu ustaw mających wspierać walkę z epidemią koronawirusa. Usunął przyjętą w Sejmie zmianę Kodeksu wyborczego, umożliwiającą głosowanie korespondencyjne, ale wprowadził m.in. zmianę zawieszającą pobór podatków od przedsiębiorców na czas trwania epidemii. Usunął też zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.

31.03.2020

Debata w Senacie o pomocy dla firm. Rząd też zgłasza poprawki

Prawo gospodarcze Finansowanie zdrowia Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Senat dyskutuje nad uchwalonymi w sobotę 28 marca br. przez Sejm ustawami: o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw; nowelizacją ustawy o systemie instytucji rozwoju, która rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju.

30.03.2020

Pakiet antykryzysowy uchwalony z poprawkami - wprowadza też korespondencyjne głosowanie

Prawo karne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Sejm uchwalił w sobotę rano tzw. tarczę antykryzysową. Przewiduje ona m.in. dofinansowania do wynagrodzeń podczas przestoju, zwolnienie z opłacania składek przez samozatrudnionych i mikrofirmy, pożyczki dla małych przedsiębiorców czy zwolnienie z płacenia czynszu galeriom przez sklepy zamknięte z powodu epidemii.

28.03.2020

Epidemia koronawirusa może być podstawą do zmiany umowy najmu

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Nie ulega wątpliwości, że wybuch epidemii koronowirusa COV-19 o skali uzasadniającej wprowadzenie stanu epidemicznego czy epidemii bez terminu należy uznać za zdarzenie o charakterze siły wyższej - pisze adwokat dr Kamil Szmid. Jednak zastrzega, że unieważnienie na tej podstawie np. umowy najmu, albo obniżenie czynszu nie zawsze jest możliwe.

27.03.2020

Utrata zdolności do spłacania długów i jak sobie z tym radzić

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Decyzje państwa związane z pandemią dotyczące przedsiębiorców są drastyczne. Od ponad dwóch tygodni nie działa gastronomia, placówki kulturalne i obiekty rekreacyjne i na razie oprócz projektów nikt realnie złótówki odszkodowania nie dostał. Kancelarie prawnicze radzą przeczekać kryzys, nawet stosując radykalne środki.

26.03.2020

Tarcza antykryzysowa: będą elektroniczne wnioski o pomoc

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Rząd skończył pracę nad tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem zmian w ustawach i zapowiedział przygotowanie prostych wniosków. O dopłaty do wynagrodzeń w czasie przestoju, abolicję składek dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, świadczenie dla zleceniobiorców i odroczenie podatków będzie można się starać on-line. Zasiłki dla bezrobotnych nie wzrosną.

26.03.2020