Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zapewniło, że przestrzeń powietrzna kraju pozostaje otwarta, a władze będą pracować nad dodatkowymi gwarancjami dla przewoźników. Rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 592 mln USD, aby utrzymać loty przez ukraińską przestrzeń powietrzną. Ma to "zagwarantować bezpieczeństwo lotów na Ukrainie firmom ubezpieczeniowym i leasingowym".Czytaj także: TSUE: Pasażer bez odszkodowania za opóźnienie lotu przez paliwo na pasie startowym >>>
 

Wycofały się KLM i Norwegian

Linie Norwegian nie obsługuje bezpośrednich połączeń z Ukrainą, ale część lotów ze Skandynawii do Turcji czy na Węgry odbywało się nad zachodnią częścią Ukrainy. Rzecznik linii lotniczych powiedział, że dla bezpieczeństwa pasażerów całkowicie zaprzestajemy lotów nad tym krajem. Ostrożność Norwegów wynika m.in. z wypadku z 2014 roku, gdy lotnictwo rosyjskie zestrzeliło ich maszynę nad Donickiem.

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wstrzymały lotów nad Ukrainą. są w stałym kontakcie zarówno z MSZ, lokalnymi placówkami dyplomatycznymi, jak i regulatorami lotniczymi. Biuro prasowe przewoźnika informuje  na razie decyzji o wstrzymaniu lotów nie ma, ale jest w kontakcie z polskim MSZ.

O zawieszeniu lotów do Kijowa zdecydowały już np. holenderskie linie KLM. Samoloty linii nie planują też już wlatywać w przestrzeń powietrzną Ukrainy. Z kolei tanie linie lotnicze Wizz Air  nie wprowadzają żadnych zmian w rozkładzie lotów. Pasażerowie są jednak proszeni o uważne śledzenie informacji wysyłanych przez przewoźnika.

Coraz większe ryzyko lotów

 W związku z decyzjami zagranicznych firm, ukraińskie linie wysyłają kilka samolotów za granicę w celu ich serwisowania i napraw.

Zatem - z uwagi na wymogi leasingodawców linie wysyłają pięć samolotów do Hiszpanii. Dwa samoloty będą też wysłane na techniczne planowe serwisowanie silników w Belgradzie - dodano. Zaznaczono, że prowadzone są rozmowy z firmami ubezpieczeniowymi, ministerstwem infrastruktury i państwową służbą lotniczą.

Jeden z porali internetowych Ukrainy podał, że międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe od 14 lutego przestaną ubezpieczać samoloty latające na Ukrainę w związku z ryzykiem działań bojowych. W wyniku tych decyzji - przewoźnicy będą zmuszeni do anulowania lotów.