Prawo.pl
Instalacja telekomunikacyjna w nowobudowanych blokach i budynkach użyteczności publicznej ma stanowić część składową nieruchomości. To oznacza, że jej położenie będzie finansował inwestor, a serwisowanie – właściciel budynku, np. wspólnota mieszkaniowa. Nie będzie już bowiem należeć do firmy telekomunikacyjnej, która ją wykonała.
Jolanta Ojczyk
15.01.2020
Budownictwo
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Środowiska zgłoszono ważne poprawki do ustawy o odpadach wprowadzającej zmiany w ewidencjonowaniu. Zaproponowano przesunięcie z 15 marca na 30 czerwca 2020 roku terminu składania sprawozdań za rok 2019. Ma być też wprowadzana możliwość automatycznego przesyłania do BDO sprawozdań wygenerowanych w systemach firmowych.
Katarzyna Kubicka-Żach Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Środowisko
Komisja Europejska przyjęła we wtorek propozycję w sprawie mechanizmu wspierania regionów, w których realizacja ambitnej polityki klimatycznej, w tym dążenie do neutralności węglowej, będzie powodowała największe koszty społeczne.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Środowisko
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec Banku Millennium nakładającą ponad 20 mln zł kary za wprowadzanie w błąd frankowiczów - poinformował UOKiK. Chodzi o skutki wpisu do rejestru klauzul niedozwolonych i zniechęcanie do dochodzenia roszczeń.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Krajowy rynek kolejowy ma się otworzyć na przewoźników z innych państw Unii Europejskiej. Może to nastąpić o za sprawą przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która z drugiej strony ma wzmacniać niezależność PKP.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Prawo gospodarcze
Od 1 stycznia spółki akcyjne muszą mieć strony internetowe i je aktualizować. Niezamieszczenie informacji o planowanym walnym zgromadzeniu może stanowić podstawę do zaskarżenia uchwał. Za podanie nieprawdziwych informacji grozi do 5 tys. zł grzywny.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Spółki
Ministerstwo Klimatu zapewnia, że baza Danych o Odpadach działa prawidłowo, że już wygenerowano 150 tys. kart przekazania odpadów . Lektura forów dla firm z branży skłania jednak do innych wniosków. Firmy, często jednoosobowe, mają problem z BDO, a dokładnie z precyzyjnym wypełnieniem dokumentów i przekazaniem odpadów dalej.
Jolanta Ojczyk
14.01.2020
Środowisko
Odpowiedzialność za usuwanie odpadów niebezpiecznych powstających w wyniku wypadków drogowych na drogach gminnych spoczywa na sprawcy wypadku - odpowiada na pytanie czytelnika ekspert. Służby, takie jak straż pożarna, są zobowiązane do związania lub neutralizacji substancji niebezpiecznych powstałych w miejscu wypadku, ale już nie ich usunięcia.
Jonasz Suchy
13.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Wdrażanie usług on-line nie oznacza likwidacji urzędów skarbowych - poinformował wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Tomasz Słaboszowski. Jednocześnie zapowiedział "odmiejscowienie" urzędów skarbowych, by podatnik mógł korzystać z ich usług w dowolnej lokalizacji.
Krzysztof Sobczak
13.01.2020
CIT PIT VAT Małe i średnie firmy
Postępowanie dotyczące manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu Volkswagen jest na końcowym etapie - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji o Konsumentów. Zakończono analizę materiału dowodowego, o czym poinformowano pełnomocnika spółki. Następnym krokiem będzie wydanie decyzji.
Krzysztof Sobczak
13.01.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przemysł farmaceutyczny czeka na wyspecjalizowane sądy patentowe

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
Powołanie wyspecjalizowanych sądów zajmujących się patentami w przemyśle farmaceutycznym zakłada przyjęta przez Sejm zmiana Kodeksu postępowania cywilnego. Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego zabiegał o to od wielu lat, ponieważ ułatwiłoby to krajowym firmom patentowanie własnych innowacji oraz obronę w przypadku pomówień o naruszenie patentów.
Grzegorz Rychwalski
13.01.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Farmacja
Rozporządzenie regulujące dopłaty do samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych już obowiązuje. Na wsparcie państwa jednak nie można jeszcze liczyć. By pomoc ruszyła, przepisy musi notyfikować Komisja Europejska. Jednak eksperci zachęcają do składania wniosków już, bo liczą w tej sprawie na pozytywną decyzję Komisji.
Jolanta Ojczyk
13.01.2020
Środowisko

Sądy powinny badać wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.
Marek Isański
13.01.2020
Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał nowy wzór do obliczeń poziomu recyklingu, ale gminy są pewne, że jedynym sposobem na osiągnięcie wymaganych wskaźników jest minimalizacja odpadów zmieszanych. Czekają teraz na dane niezbędne do oszacowania poziomów za 2019 rok. W tym roku, jeśli nie osiągną wymaganych poziomów, będą narażone na kary.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.01.2020
Samorząd terytorialny Środowisko
Postępowanie administracyjne zostało wszczęte w styczniu 2019 r. Tymczasem już we wrześniu 2018 r. doszło do zatarcia skazania. Oznacza to, że w dacie wszczęcia postępowania nie istniała już przesłanka do wydania decyzji o zakazie prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
13.01.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze
Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.
Robert Horbaczewski
11.01.2020
Prawo cywilne BHP Budownictwo
Do końca stycznia 2020 r. PIT-11 będzie można wysyłać drogą elektroniczną tylko w najnowszej wersji formularza – czyli 25 - poinformowało Ministerstwo Finansów. I dodało, że ma to zapobiegać przesyłaniu elektronicznych PIT-11 za rok 2019 na wcześniejszych, nieobowiązujących wariantach formularzy.
Krzysztof Sobczak
10.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Jawność rejestru nie daje prawa do dowolnego przetwarzania danych z niego, w tym nie wyłącza obowiązku informacyjnego. Co więcej powinien on zostać spełniony niezależnie od daty pozyskania danych. Niewspółmiernie duży wysiłek nie może być utożsamiany z wysokością kosztów. To wnioski z opublikowanego właśnie uzasadnienia wyroku
Jolanta Ojczyk
10.01.2020
RODO

Nowe zasady znakowania żywności „bez GMO” już obowiązują

Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Od początku tego roku można oznaczać produkty jako wolne od GMO. Jednak wyłącznie takie, które mają swoje genetycznie modyfikowane odpowiedniki. Ale producent, który zdecyduje się na takie znakowanie będzie musiał spełnić szereg dodatkowych wymogów formalnych - pisze dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.
Szymecka-Wesołowska Agnieszka
10.01.2020
Prawo karne Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Biegły sądowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrok oparty na jego wadliwej opinii - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. To pierwsza taka sprawa w Polsce - wskazują prawnicy. Autorka błędnej opinii ma zapłacić poszkodowanemu 80 tys. złotych odszkodowania. Po tym orzeczeniu przybędzie zapewne spraw przeciwko autorom nierzetelnych ekspertyz. A ustawy o biegłych jak nie było, tak nie ma.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.01.2020
Prawo cywilne
Zaproponowana przez rząd nowelizacja odsuwa udostępnienie tej usługi osobom prowadzącym działalność gospodarczą. W efekcie uchwalonej w czwartek przez sejm ustawy nie skorzystają one ze wstępnie wypełnionych przez fiskusa deklaracji w lutym tego, jak wcześniej planowano.
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
Firmy mają prawo prowadzić papierową ewidencję odpadów zamiast elektronicznej do końca czerwca. Papier będzie też dozwolony na wypadek awarii rejestru BDO. Takie zmiany zakłada uchwalona w czwartek nowela ustawy o odpadach.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Środowisko
Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Pojawią się też nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Nowela przewiduje 'przy okazji" zmiany w kodeksie spółek handlowych.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Spółka Spoke, dystrybutor sprzętu sportowego mogła ustalać ceny minimalne, po których jej partnerzy sprzedawali rolki i hulajnogi. Mogło to oznaczać, że konsumenci nie mieli możliwości zakupu produktów w cenach niższych niż odgórnie narzucone. UOKiK wszczął więc postępowanie przeciwko firmie za udział w niedozwolonym porozumieniu.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Ochrona konkurencji
Zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od obywatela pozostawienia dowodu osobistego, ale praktyka zatrzymywania dokumentu tożsamości lub jego kserowania ma nadal miejsce, np. w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Prezes UODO radzi, by w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość
Krzysztof Sobczak
09.01.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument RODO
Przedstawiciele firm zajmujących się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów chcą, by sprawozdania mogły być automatycznie przesyłane do Bazy Danych o Odpadach. Ministerstwo Klimatu nie widzi takiej potrzeby - uważa, że przepisanie danych z systemów firmowych do centralnej bazy nie jest problemem. Przedsiębiorcy wskazują, że utrudni im to działalność.
Jolanta Ojczyk
09.01.2020
Środowisko
W środę 8 stycznia premier Mateusz Morawiecki odwołał ze stanowiska wiceministra klimatu Sławomira Mazurka, odpowiedzialnego między innymi za gospodarkę odpadami, w tym wdrożenie elektronicznego elektronicznej bazy danych o odpadach (BDO).
Jolanta Ojczyk
08.01.2020
Środowisko Administracja publiczna
Wprowadzenie wstępnie wypełnionych deklaracji dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie nastąpi do połowy lutego tego roku, jak planowane tylko zostanie odsunięte w czasie i podzielone na etapy. Od lutego w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie tylko kwota ulgi na dzieci.
Krzysztof Sobczak
08.01.2020
PIT Małe i średnie firmy
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził plan kontroli sektorowych na rok 2020. Lista branż jest krótka, liczy tylko trzy pozycje. Wśród nich są banki, gdzie przeprowadzone zostaną kontrole pod kątem kopiowania dokumentów tożsamości.
Jolanta Ojczyk
08.01.2020
RODO Compliance
Kwartalny obowiązek rozliczenia znacznie ułatwiłby pracę przedsiębiorców trudniących się profesjonalnym obrotem pojazdami. Ewidencjonowanie takich transakcji np. w odpowiedniej tabeli i przekazywanie ich z końcem każdego z czterech kwartałów w roku byłoby prostsze i efektywniejsze, a przedsiębiorcy nie odczuliby tak bardzo zmian, które nakładają na nich nowe obowiązki.
Aleksander Hyżorek
08.01.2020
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze