Założenia "pakietu" przedstawiła w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak poinformowała, do Sejmu trafił pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych i nowelizacja Prawa budowlanego przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. W przyszłym tygodniu posłowie mają rozpatrywać tzw. społeczną część pakietu. 

- Chcemy dać lokatorom możliwość wyboru między stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność. Dzięki nowym przepisom, samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. Uzyskają również merytoryczne – a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe – wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości - zaznaczyła wicepremier Emilewicz.

Czytaj: Rząd szykuje nowy dodatek mieszkaniowy, ale trudny do uzyskania>>
 

Jedną z istotnych zmian zaproponowanych w społecznej części pakietu mieszkaniowego ma być umożliwienie uzyskania wynajmowanego lokalu na własność. Służyć temu mają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe (SIM) - z "atrakcyjną ofertą czynszową", z możliwością dojścia do własności wynajmowanego lokalu. Będzie tu konieczny wkład partycypacyjny ze strony lokatora, na pokrycie co najmniej 20 proc. (25 proc. w dużych miastach) kosztów budowy. SIM-y mają też oferować mieszkania bez dojścia do własności, z mniejszym udziałem pieniężnym - mówiła Emilewicz.