Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 który został skierowany do prac sejmowych.

 

Będą zmiany w Funduszu Dróg Samorządowych, projekt w Sejmie>>

 

Konieczna inwestycja w infrastrukturę

- Należy stwierdzić, że w obecnej sytuacji gospodarczej kraju związanej z walką z epidemią zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wszelkie działania zmierzające do pobudzenia polskiej gospodarki powinny skupiać się wokół wsparcia na różnych płaszczyznach polskich firm wykonawczych na rynku kolejowym oraz pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zasobów -  wyjaśnia rząd w uzasadnieniu.

 

 

 

Spółki zależne PLK SA zobowiązane są do wykorzystania otrzymanych środków na zakup środków trwałych w postaci maszyn i urządzeń lub nieruchomości w celu zwiększenia potencjału realizowanych przez nie inwestycji. Rząd zakłada, że nastąpi poprawa struktury właścicielskiej narodowego zarządcy infrastruktury kolejowej – PKP PLK S.A. i utworzenie silnej grupy kapitałowej na bazie PKP PLK S.A. dysponującej ogromnym potencjałem wykonawczym na rynku robót budowlanych.

 

Z kolei akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PLK SA zostaną objęte przez Skarb Państwa, a środki pochodzące z podwyższenia kapitału zakładowego zostaną przeznaczone  na  zadania  w  zakresie  budowy,  przebudowy,  rozbudowy  lub  modernizacji przystanków kolejowych oraz infrastruktury towarzyszącej realizowane w ramach programów wieloletnich, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

 

Więcej przystanków

Przepis umożliwi realizację zapowiadanego programu przystanków kolejowych na lata 2020–2025, którego wykonawcą będzie PKP PLK S.A.,a nadzór będzie sprawował minister właściwy do spraw transportu.

 

 

 

- Nie dość, że efektem realizacji programu przystankowego będzie zwiększenie mobilności społeczeństwa, przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych form transportu, to przede wszystkim realizacja programu umożliwi polskim firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych, co wypisuje się w proces odmrażania polskiej gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu - wyjaśnia rząd w uzasadnieniu.