Prawo.pl

BCC: Polski ład – korzyści jednych na koszt drugich

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Do 2030 roku Polski Ład ma kosztować 650 mld zł. Niestety, więcej w nim sposobów na ściągnięcie tych pieniędzy z podatników klasy średniej, niż pozytywnych rozwiązań dla gospodarki – twierdzi BCC. Ze zmian w systemie podatkowym ucieszą się emeryci i najniżej zarabiający. Zmiany podatkowe mocno uderzą w samorządy. Obniżenie podatków bez rekompensaty utraconych przez gminy dochodów to bankructwo gmin.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sarnowski: MF planuje szereg ulg podatkowych dla firm

CIT PIT Prawo AI Spółki Małe i średnie firmy
Resort finansów chce wprowadzić udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Według niego, MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejścia na giełdę.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
CIT PIT Prawo AI Spółki Małe i średnie firmy
Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład przewiduje m.in. możliwość budowy małych domów jednorodzinnych na podstawie prostego zawiadomienia. Już dziś można w ten sposób budować wolnostojące domy, o ile nie wpływają one na działki sąsiednie. Rzadko jednak inwestorzy korzystają z tej formy. Podobnie może być z nowym rozwiązaniem.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.05.2021
Budownictwo Polski Ład

Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników

Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji - to zaprezentowane w sobotę postulaty Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.
Robert Horbaczewski
15.05.2021
Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.
Regina Skibińska
15.05.2021
Prawo cywilne
Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain
Marcin Lorenc
15.05.2021
Prawo cywilne Finanse
Niejeden frankowicz większość kwoty otrzymanej od banku oddał swojemu pełnomocnikowi albo firmie pomagającej w dochodzeniu roszczeń od banku. Pomoc prawna przy kredytach indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej nie należy do tanich, ale nie ma tu reguły, że im drożej, tym większa szansa na wygraną. Dlatego zanim wybierze się prawnika, trzeba dobrze sprawdzić umowę, skalkulować koszty i uważać na pośredników.
Regina Skibińska
15.05.2021
Kredyty frankowe

Od soboty możemy wypić kawę w gastronomicznym ogródku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 15 maja będą otwarte ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować pociągami, autobusami, tramwajami. Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Resort finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o prawo do reformy rozliczeń VAT w ramach podzielonej płatności (tzw. split paymentu). Najpewniej więc w marcu przyszłego roku zmienią się zasady rozliczeń między firmami. Wiele wskazuje na to, że dzielenie płatności stanie się obowiązkowe dla wszystkich – bez względu na kwotę transakcji czy rodzaj towaru i usługi.
Krzysztof Koślicki
14.05.2021
VAT Rachunkowość Finanse
Proces reorganizacji powinien zostać przeprowadzony rzetelnie, z uwzględnieniem specyfiki danego przedsiębiorcy i wykorzystywanego do działalności majątku. Postanowienia umowy outsourcingu powinny zostać sformułowane na tyle precyzyjnie, aby uniknąć wątpliwości co do hierarchii pracowników, zakresu i sposobu świadczonych usług czy odpowiedzialności obu podmiotów
Olga Łata
14.05.2021
Prawo pracy Zarządzanie
W sobotę 15 maja wchodzi w życie część przepisów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Najważniejsze dotyczą zmiany definicji osób zajmujących eksponowane stanowiska polityczne lub pełniących znaczące funkcje publiczne. Problem, że nie ma rozporządzenia określającego wykazu funkcji i stanowisk. Dla instytucji obowiązanych: banków, ubezpieczycieli, ale także adwokatów, radców prawnych
Jolanta Ojczyk
14.05.2021
Prawo gospodarcze
Przygotowany przez grupę posłów projekt zakłada przyznanie prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą prawa do urlopu wypoczynkowego oraz możliwości dobrowolnego krótkotrwałego zawieszenia działalności na czas tego urlopu. Wprowadzenie zmiany w tym zakresie byłoby korzystne dla samozatrudnionych - pisze radca prawny Magdalena Kupczyk-Czerniawska.
Magdalena Kupczyk-Czerniawska
14.05.2021
Prawo pracy Małe i średnie firmy

WSA: Decyzja w sprawie tarczy finansowej podlega kontroli administracyjnej

Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Działalność PFR w zakresie rozpoznawania wniosków o udzielenie subwencji jest działalnością administracji publicznej i jako taka powinna podlegać kontroli sądów administracyjnych – uznał WSA we Wrocławiu. Spór o to, czy do rozpoznania rozstrzygnięć właściwy jest sąd administracyjny czy powszechny, trwa od kilku miesięcy. Nie wszyscy prawnicy podzielają ocenę wrocławskiego sądu.
Robert Horbaczewski
14.05.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Senat zaproponował obniżenie wielkości składki, z 2 proc. na 1 proc. oraz z 0,2 proc. na 0,1 proc., jaką deweloperzy mieliby płacić na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Poprawki zgłoszone w czwartek przez Senat do ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym oznaczają, że jeszcze raz zajmie się nią Sejm. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało wszystkich stu senatorów.
Krzysztof Sobczak
13.05.2021
Rynek i konsument Budownictwo
Dostosowanie prawa do regulacji unijnych, uregulowanie statusu zdjęć geotagowanych - to niektóre założenia nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie przepisów tzw. ustawy o płatnościach.
Robert Horbaczewski Katarzyna Kubicka-Żach
13.05.2021
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Termin na rozliczenie i płatność CIT za rok 2020 jest przesunięty do 30 czerwca 2021 roku. Zmiana dotyczy również podatników ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, u których pierwszy rok opodatkowania ryczałtem zaczyna się między 1 stycznia 2021 r. a 1 marca 2021 r. Pozwala to skorzystać z preferencyjnej ulgi B+R przez dodatkowe trzy miesiące – pisze Jagoda Trela.
Jagoda Trela
13.05.2021
Ordynacja CIT Rachunkowość
Od 15 maja autokary, busy i taksówki będą mogły przewozić tylu pasażerów, ile jest w pojeździe...
Robert Horbaczewski
13.05.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo

Agent ubezpieczeniowy odpowiada za umowy, nawet po zmianie pracy

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia
Zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać w umowach z dystrybutorami różnego rodzaju mechanizmy, mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej jakości procesu sprzedaży polis. Części agentów takie rozwiązanie nie podoba się, ale akceptuje je Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, według którego służy to ochronie praw konsumentów.
Regina Skibińska
13.05.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze Finanse Ubezpieczenia
Polska nie może stosować 0-proc. stawki VAT na książki i czasopisma - powodem jest treść unijnych przepisów. Komisja Europejska nie zgodziła się na zastosowanie wyjątku. Popiera ona jednak polskie postulaty większej swobody w stosowaniu obniżonych stawek VAT. Cały czas istnieje więc szansa na obniżenie w przyszłości opodatkowania książek i prasy.
Krzysztof Koślicki
13.05.2021
VAT Prawo europejskie
Powtarzalne świadczenie niepieniężne, którego źródłem jest umowa spółki, nie może być traktowane jako wykonywanie pracy przez cudzoziemca w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. A skoro tak, to taka aktywność cudzoziemca nie wymaga uzyskania dokumentu legalizującego pracę na terytorium RP. Nie trzeba też płacić ZUS i PIT
Marta Pietrzak
13.05.2021
Prawo pracy Spółki
Pomimo upływu prawie 6 (!) lat od wydania przez Trybunał Konstytucyjny wyroku stwierdzającego niekonstytucyjność przepisu nie wyłączającego dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od wydania decyzji nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, wciąż nie zmieniono tego prawa
Michał Siembab
13.05.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Ekolodzy będą mogli wstrzymać budowę na wiele miesięcy, nawet jeśli ich zarzuty są bezprzedmiotowe. Od czwartku obowiązują przepisy przyznające nowe uprawnienia obrońcom środowiska. Będą mogli składać wnioski do sądów administracyjnych o wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.05.2021
Środowisko Budownictwo

Bez kompleksowych regulacji walka z plastikiem będzie fikcją

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Przedsiębiorcy nie chcą być zaskakiwani nowymi wymogami i obowiązkami związanymi wdrożeniem dyrektywy plastikowej. Uważają, że przepisy związane z tą unijną dyrektywą, rozszerzoną odpowiedzialnością producenta oraz pozostałe regulacje pakietu odpadowego powinny być procedowane w jednym czasie. Chcą też, aby rząd przedstawił założenia jak ma wyglądać system kaucyjny.
Robert Horbaczewski
13.05.2021
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ustawa abolicyjna z 2012 r., której celem było oddłużenie przedsiębiorstw spowodowała zamęt i kolejne problemy. Osoby nie będące prawnikami ani księgowymi w tej sytuacji nie wiedziały, które kwoty składek i opłat podlegają umorzeniu i w jakim terminie. To ustawa dla bogatych, a nie przedsiębiorców w kłopotach - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.05.2021
Ubezpieczenia społeczne
Trybunał Konstytucyjny uznał w środę 12 maja za niekonstytucyjny przepis prawa górniczego i geologicznego blokujący udział w postępowaniu koncesyjnym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z gruntami, na których planowane jest wydobycie kopalin ze złóż.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Pojawił się pogląd, że korekta tylko części ewidencyjnej JPK_VAT (w wersji JPK_V7M lub JPK_V7K) powoduje konieczność złożenia czynnego żalu w trybie art. 16 kodeksu karnego skarbowego. Wymaga on jednak głębokiej refleksji. Kluczowa jest interpretacja pojęcia księgi rachunkowej – pisze Fryderyk Fila, doradca podatkowy.
Fryderyk Fila
12.05.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość

UOKiK: Przedsiębiorstwa ukarane, bo dopuściły się zatorów płatniczych

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółki Borg Automotive i Sitech kary finansowe na łączną kwotę ponad 374 tys. zł za dopuszczenie się do zatorów płatniczych. Wobec STS Logistics i Agrii Polska prezes urzędu odstąpił od wymierzenia kary, a postępowanie w sprawie spółek Mondelez Europe i Viacon Polska umorzył. Pod lupą urzędu jest kolejnych 8 dużych przedsiębiorstw.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Ochrona konkurencji
Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane to środek mający na celu udowodnienie posiadania przez inwestora tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wykazanie tego prawa nastręcza inwestorom wiele trudności, szczególnie gdy inwestor nie jest właścicielem nieruchomości, na której zamierza wybudować obiekt budowlany.
Katarzyna Kubicka-Żach
12.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Wdrożenie regulacji dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej budynków, większy zakres kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji oraz wprowadzenie obowiązku rozwiązań technicznych w zakresie regulacji temperatury - takie zmiany mają pojawić się w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków.
Robert Horbaczewski
12.05.2021
Środowisko Budownictwo