Prawo.pl

Rozwój sztucznej inteligencji szansą dla nauki i gospodarki

Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Rząd uznał, że Polska także chce tę szansę wykorzystać, a przygotowywany program „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
Administracja publiczna Nowe technologie Szkolnictwo wyższe
Zabiegi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o podwyższenie limitu kwotowego dla prezentów niskiej wartości nie zyskały uznania ministra finansów i pozostaną w dotychczasowej wysokości. W odpowiedzi rzecznikowi minister stwierdza, że nie są one takie niskie, w innych krajach są na podobnym lub niższym poziomie, a do tego postulowana podwyżka kosztowałaby budżet 290 mln zł.
Krzysztof Sobczak
14.09.2020
VAT Prawo gospodarcze
Co prawda rewolucyjne zmiany w zakresie dematerializacji akcji wchodzą w życie dopiero 31 marca 2021 roku, jednakże nowelizacja Kodeksu spółek handlowych nakłada liczne obowiązki na niepubliczne spółki akcyjne, które zarząd musi podjąć do końca września 2020 roku i to pod rygorem wysokich kar.
Łukasz Lewandowski
14.09.2020
Prawo cywilne Spółki
W zamówieniach publicznych jest już możliwe partnerstwo innowacyjne, ale wchodzące w życie 1 stycznia 2021 roku nowe Prawo zamówień publicznych wprowadza zmiany, które powinny uczynić stosowanie tego trybu bardziej atrakcyjnym dla wykonawców i zamawiających – m.in. znosi solidarną odpowiedzialność wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia
Kalikst Nagel
14.09.2020
Zamówienia publiczne Administracja publiczna
Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.
Jolanta Ojczyk
14.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Przepisy o wystawianiu paragonów do transakcji niższych niż 450 złotych - spowodowały więcej szkody niż pożytku. Organy podatkowe wydają sprzeczne interpretacje, a sprzedawcy i ich klienci nie wiedzą, co robić. Problemy rodzą się zwłaszcza, gdy firma ma kilka kas fiskalnych. Dodatkowym utrudnieniem jest też brak możliwości zachowania ciągłości numeracji.
Krzysztof Koślicki
14.09.2020
VAT Rachunkowość
Ludzie zwolnieni z pracy latami czekają na wyrok w swojej sprawie. Problem tylko pogłębiła zmiana procedury cywilnej i wprowadzona w 2019 r. możliwość nałożenia na pracodawcę przez sąd I instancji obowiązku zatrudnienia pracownika do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia. W efekcie sędziowie nie muszą się śpieszyć, pracownicy nie mogą doczekać się na sprawiedliwość, a koszty ponoszą pracodawcy.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
W kodeksie cywilnym zwierzę nie jest podmiotem praw, lecz przedmiotem, np. w umowie sprzedaży zwierzę jest przedmiotem, co oznacza, że swoich przyrodzonych praw nie posiada. Konstytucja nie zabrania szerokiego uregulowania praw zwierząt. Nie jesteśmy sami w stanie stworzyć życia, dlatego jest ono tak cenne i należy je chronić wszelkimi środkami - uważa adwokat Marek Aureliusz Karczmarzyk, wicedziekan ORA w Gdańsku, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.09.2020
Prawo cywilne
Stwierdzona prawomocnym postanowieniem komornika sądowego należność z tytułu opłat egzekucyjnych przewidzianych w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych przedawnia się w terminie właściwym dla przedawnienia kosztów sądowych, czyli po trzech latach - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.09.2020
Prawo cywilne Prawnicy
W czasach kryzysu tzw. samozatrudnieni mają większą szansę na utrzymanie pracy. Przejście na swoje nie jest trudne. Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego przedsiębiorstwa, a jej rejestracja w CEIDG jest darmowa. Kto ma konto na ePUAP, może ją zarejestrować przez internet, nie wychodząc z domu. Co ważne - praktycznie przez pięć lat można płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.
Jolanta Ojczyk
12.09.2020
Małe i średnie firmy
Od 24 marca 2020 r. konsumenci uzyskali możliwość otwarcia postępowania o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czyli tzw. „układu konsumenckiego”. Dotychczas możliwość zawarcia układu upadłościowego dotyczyła wyłącznie przedsiębiorców. Rozszerzenie zdolności układowej na konsumentów stanowi zatem istotne novum w polskim prawie insolwencyjnym
Bartosz Magnowski Katarzyna Adamczyk
12.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Nowelizacja ustawy RTV może wypaczać dyrektywę audiowizualną

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Brak odpowiedzialności redaktora serwisu i dostawcy zakłada rządowy projekt ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem niektórych ekspertów jest próbą wykorzystania implementacji dyrektywy audiowizualnej do wyłączenia wszelkiej odpowiedzialności - karnej, cywilnej, administracyjnej właścicieli serwisów udostępniających treści umieszczane przez użytkowników, np. na Youtube.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.
Krzysztof Sobczak
11.09.2020
Domowe finanse Budownictwo
Podatnik, decydując się na złożenie korekty, pośrednio naraża się na ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego. Do takiego wniosku doszedł właśnie WSA w Warszawie. Zdaniem ekspertów, to całkowicie niezgodne z prawem. Przepisy określają wysokość sankcji, natomiast nie nadają organom kompetencji do jej nałożenia – zwłaszcza w przypadku pokontrolnej korekty deklaracji.
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Najpewniej od stycznia 2021 roku nie będzie trzeba pobierać wyższego podatku od dywidend wypłacanych na rzecz polskich rezydentów. Także tzw. reżim zwrotowy zostanie ograniczony do płatności biernych. Chodzi tu m.in. o odsetki i należności licencyjne. To bardzo ważne. Przedsiębiorcy nabywający z zagranicy usługi niematerialne nie będą musieli pobierać wyższego podatku u źródła
Krzysztof Koślicki
11.09.2020
CIT PIT
Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.
Jolanta Ojczyk
11.09.2020
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Ustawodawca zachował właściwe proporcje pomiędzy zapewnieniem przestrzegania wymogu składowania odpadów, a dolegliwością finansową obciążającą podmiot, który narusza obowiązki ustawowe w zakresie składowania i magazynowania odpadów. Przepis podwyższający opłatę za składowanie odpadów bez zezwolenia jest zgodny z Konstytucją. – uznał Trybunał Konstytucyjny.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.09.2020
Samorząd terytorialny Środowisko

Łamigłówki umysłowe ministra finansów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Minister finansów minął się chyba z powołaniem. Zamiast tworzyć jasne i precyzyjne prawo, wziął się za układanie szarad i łamigłówek. Potwierdza to najnowszy projekt resortu dotyczący przedłużenia terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Problem jednak w tym, że takich przykładów jest znacznie więcej. Może to potwierdzić każdy, kto choć raz musiał przeczytać jakiś przepis podatkowy.
Krzysztof Koślicki
10.09.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców postuluje całkowitą likwidację obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby przekraczające zewnętrzną granicę państwową zatrudnione w polskich firmach. Chodzi o Ukraińców i Białorusinów. Ci w przeciwieństwie do Polaków pracujących np. w Czechach, po weekendzie w domu są kierowani na kwarantannę.
Jolanta Ojczyk
10.09.2020
Koronawirus a prawo

Rabaty handlowe dobre, ale nie te wymuszane

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Stosowanie rabatów jest powszechną praktyką w obrocie gospodarczym i często korzystną dla obu stron umowy, umożliwiającą osiągnięcie korzyści ekonomiczno-społecznych. Gdy jednak udziela ich przedsiębiorca dominujący, może to być uznane za przejaw nadużywania jego pozycji rynkowej. Tak właśnie uważa UOKiK, które wziął po lupę niektóre sieci handlowe
Katarzyna Racka Weronika Herbet
10.09.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Same wojewódzkie urzędy pracy potwierdzają wątpliwości interpretacyjne dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń pracowników nieobjętych np. przestojem. Występują o wyjaśnienia do resortu pracy, kierując się następnie otrzymanymi wytycznymi i wyjaśnieniami, a nie treścią przepisów prawa – piszą prawnicy z kancelarii TLA.
Izabela Mendyk-Pichur Łukasz Pyjek
10.09.2020
Koronawirus a prawo

Problematyczne stawki ryczałtu dla gier komputerowych

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Przychody uzyskiwane ze sprzedaży wirtualnych rzeczy w grach komputerowych nie mogą być opodatkowane stawką 3 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka 8,5 proc. może być zastosowana tylko, jeśli usługi nie są związane z oprogramowaniem. Dla usług oprogramowania stawka ta wynosi zaś 17 proc. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
10.09.2020
PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Około 40 proc. hoteli odnotowało w wakacje spadek przychodów przynajmniej o połowę - wynika z badania przeprowadzonego przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego. Aż 75 proc. hoteli nie spodziewa się zwiększenia sprzedaży usług dzięki bonowi turystycznemu do 2021 r.
Grażyna J. Leśniak
10.09.2020
Finanse Koronawirus a prawo
W czwartek 10 września wchodzą przepisy, która pozwalają administracji nałożyć do 100 tysięcy złotych kary za błędy w oświadczeniach o wzajemnym uznawaniu towarów w ramach Unii Europejskiej. Chodzi o ustawę o odpowiedzialności za naruszenie przepisów rozporządzenia w sprawie wzajemnego uznawania towarów
Jolanta Ojczyk
10.09.2020
Prawo gospodarcze
Rząd przygotowuje broń, która ma zapewnić Polsce cyberbezpieczeństwo. Dostawcy nowych technologii, sprzętu lub oprogramowania, którzy go nie gwarantują, zostaną wyeliminowani z rynku. Ich produktów nie będą mogły używać banki, telekomy, urzędy. Jeśli będą, zapłacą wysokie kary.
Jolanta Ojczyk
10.09.2020
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że decyzja prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o zatwierdzeniu stawek opłat za rozkład jazdy pociągów 2013-2014 była niesłuszna. Dlatego, że zarządca infrastruktury kolejowej nie ma prawa obciążać przewoźników nieuzasadnionymi kosztami prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.09.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czynny żal podatników w epoce online coraz mniej skuteczny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Profesjonalizacja działania fiskusa, jednolite pliki kontrolne i elektroniczne rozliczenia podatków powodują, że urzędnicy na bieżąco mogą weryfikować ich poprawność. Automatyczne przekazywanie informacji może jednak skutecznie utrudnić korzystanie przez podatników z prawa do czynnego żalu. Wymaga on przyznania się do nieprawidłowości. Problem w tym, że urząd o wszystkim może już wiedzieć.
Krzysztof Koślicki
10.09.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chce wydłużyć termin zatwierdzania sprawozdań finansowych. Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę projekt rozporządzenia, z którego wynika, że sprawozdania będzie można zatwierdzić do sześciu tygodniu po ustaniu stanu epidemii. Według obecnych przepisów, termin na tę czynność mija 30 września.
Krzysztof Koślicki
09.09.2020
Rachunkowość Koronawirus a prawo
Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.
Wiesława Moczydłowska
09.09.2020
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Sposób informowania przez przedsiębiorstwa budujące lokale na wynajem - Infinity Zieleniec Ski&Spa, CGA Invest oraz grupie Gent Holding - o zasadach finansowania inwestycji oraz o wysokości stopy zwrotu, budzi wątpliwości - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK stawia tym firmom zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.
Krzysztof Sobczak
09.09.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument