Jak poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które opracowało projekt, do głównych celów przyjętego przez Radę Ministrów programu należą: wsparcie infrastrukturalne i instytucjonalne organizacji rzemieślniczych; rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.

- Program przyczyni się m.in. do promocji i rozwoju kształcenia dualnego w formule mistrz-uczeń oraz wzmocni infrastrukturę usług rzemieślniczych w kraju na najbliższą dekadę - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olgi Semeniuk. - Polski Inkubator Rzemiosła stanowi także kamień milowy na drodze ku nowej ustawie o rzemiośle na miarę wyzwań XXI, na którą już od ćwierć wieku czeka, licząca ponad 300 tys. firm, branża rzemieślnicza – wskazała.

Czytaj także: Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nową ustawą o rzemiośle>>
 

Dotacje na sprzęt, oprogramowanie, imprezy

Z informacji przekazanej po posiedzeniu rządu wynika, że w ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony przez Narodowy Instytut Wolności, który jest operatorem programu, organizacje rzemieślnicze skupione w Związku Rzemiosła Polskiego, a także Izby Rzemieślnicze i Cechy Rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje. Chodzi m.in. o doposażenie organizacji rzemieślniczych w sprzęt techniczny, zakup oprogramowania specjalistycznego służącego do realizacji zadań statutowych czy organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży skierowane do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Dotacje będą mogły również dotyczyć organizacji festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych; doradztwa gospodarcze na potrzeby działalności statutowej samorządu gospodarczego rzemiosła czy konsultacji i szkoleń dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.

Wnioski do konkursu będzie można składać już w czerwcu br. do Narodowego Instytutu Wolności.

300 tys. firm i prawie 500 cechów

Obecnie w Polsce funkcjonują 32 izby rzemieślnicze oraz 487 cechów rzemiosła. W organizacjach rzemiosła zrzeszonych jest ok. 300 tys. przedsiębiorstw, w tym wiele firm rodzinnych. Jednym z najważniejszych zadań organizacji rzemieślniczych jest nauczanie zawodu. Rzemieślnicy potwierdzają swoje kwalifikacje zawodowe zdając egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Zarówno czeladnik, jak i  rzemieślnik z tytułem mistrza mogą kształcić uczniów. Rzemiosło dysponuje szeroką ofertą szkoleniową, w tym o charakterze artystycznym i rękodzielniczym. Obecnie u pracodawców rzemieślników szkoli się ok. 76 tys. uczniów w ponad 130 zawodach.