Prawo.pl
Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowej zmiany do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który jest obecnie procedowany przez rząd. Modyfikacja jest związana z wydłużeniem możliwości stosowania ewidencji akcyzowych w wersji papierowej do końca 2022 r. – pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
15.10.2021
Akcyza Rachunkowość
Najwyższa Izba Kontroli zbadała czy TVP S.A. prawidłowo zarządzała majątkiem i gospodarowała środkami finansowymi w latach 2014–2020. W piątek opublikowała raport z tej kontroli, z którego wynika m.in., że w ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa. Bez tego wsparcia spółka ponosiłaby straty.
Agnieszka Matłacz
15.10.2021
Finanse publiczne Spółki
Kiedy budowa dobiega końca trzeba zadbać jeszcze o załatwienie formalności końcowych. Inwestorowi, który je zaniedba, grożą surowe konsekwencje, ponieważ popełnia samowolę budowlaną. Rodzaj formalności zależy od rodzaju inwestycji, jaką się zrealizowało. Nie zawsze jest potrzebna decyzja administracyjna. Czasami wystarczy zawiadomienie.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.10.2021
Budownictwo
Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Beata Igielska
15.10.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.
Jolanta Ojczyk
15.10.2021
Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance
Rozwiązania mające ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce, w tym wesprzeć rozwój elektromobilności oraz infrastruktury paliw alternatywnych, a tym samym zachęcić konsumentów do zakupu pojazdów napędzanych tymi paliwami - to cel projektu ustawy, nad którym prace rozpoczął Sejm. Nowe przepisy ułatwią m.in. proces instalowania infrastruktury ładowania w blokach wielorodzinnych.
Krzysztof Sobczak
14.10.2021
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Resort finansów zwraca uwagę, że zmiany w art. 16 par. 4 kodeksu karnego skarbowego, wprowadzone ustawą o doręczeniach elektronicznych, nie modyfikują treści merytorycznej przewidzianych tam regulacji. Oznacza to, że złożenie czynnego żalu drogą elektroniczną (np. e-PUAP, e-Urząd Skarbowy) od 5 października 2021 roku pozostaje skuteczne.
Krzysztof Koślicki
14.10.2021
Prawo karne Ordynacja Rachunkowość
Projekt wdrożenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) nie poprawi poziomu zbierania i przetwarzania odpadów – uważają przedsiębiorcy i proponują gruntowne zmiany, a najchętniej napisanie go od nowa. Ich zdaniem zaproponowany model, nie realizuje podstawowych założeń dyrektywy i stanie się de facto systemem opartym na parapodatku.
Regina Skibińska
14.10.2021
Odpady Rynek i konsument
Procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych wprowadzi instytucję wiążącego polecenia. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych zmian wynikających z nowego prawa holdingowego, albowiem przełamuje ona zasadę odrębności prawnej spółek i prowadzi do modyfikacji zasad odpowiedzialności menedżerów za podejmowane decyzje biznesowe.
Radosław Żygadło Weronika Stefaniuk
14.10.2021
Spółki Prawo gospodarcze
Konieczna jest pilna zmiana w Repozytorium Dokumentów Finansowych – ministerialnym systemie do składania sprawozdań finansowych w KRS. Obecnie działa on niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Przekształcone spółki nie mogą złożyć sprawozdania. System przyjmuje dokumenty, ale tylko jeśli firmy skłamią i poświadczą nieprawdę. Problem staje się gorący – termin na złożenie sprawozdania mija.
Krzysztof Koślicki
14.10.2021
Rachunkowość Spółki Finanse
W przyszłym tygodniu, 19 października, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) organizuje konferencję online pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym konferencji.
Krzysztof Koślicki
13.10.2021
Rachunkowość Spółki Finanse
Możliwość łącznego opodatkowania dochodów spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej zasługuje na aprobatę. Jednak warunki, jakie należy spełnić, by uzyskać i utrzymać status grupy powodują, że rozwiązanie to nie stało się szczególnie popularne wśród podatników – piszą eksperci z kancelarii Paczuski Taudul.
Bartosz Podskalny Patrycja Lutak
13.10.2021
Ordynacja CIT Polski Ład

Biegli rewidenci mają coraz więcej wyzwań

Rachunkowość Doradca podatkowy
W środę rozpoczęła się kolejna edycja dwudniowej XXII Dorocznej Konferencji Audytingu organizowanej przez Polską Izbę Biegłych Rewidentów. Wydarzenie po raz drugi odbywa się w formule zdalnej. Bierze w niej udział ponad 1300 uczestników. Tematem przewodnim jest w tym roku jakość usług świadczonych przez biegłych rewidentów.
Krzysztof Koślicki
13.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Właścicielka solarium została ukarana administracyjną karą pieniężną, bo wbrew rozporządzeniu rządu prowadziła działalność w październiku 2020 r. W opinii rzecznika praw obywatelskich Rada Ministrów nie mogła jednak w tym trybie całkowicie zakazać działalności gospodarczej, lecz tylko co najwyżej czasowo ją ograniczyć – i to nie bezterminowo. Prowadzenie solarium nie mogło zatem podlegać karze.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek Koronawirus a prawo

UOKiK zarzuca Vinted niedostateczne informowanie klientów

Rynek i konsument RODO Ochrona konkurencji
Brak ważnych informacji dla konsumentów, dzięki którym mogliby oni uniknąć niekorzystnych dla siebie finansowo decyzji, to główny zarzut stawiany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów spółce Vinted prowadzącej serwis, który umożliwia sprzedaż ubrań on-line. Chodzi m.in. o brak informacji o blokowaniu pieniędzy w razie nieprzekazania wymaganych danych.
Krzysztof Sobczak
13.10.2021
Rynek i konsument RODO Ochrona konkurencji

Presja inflacyjna narasta - pracownicy chcą więcej zarabiać

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse
W firmach sektora prywatnego narasta presja płacowa. Pracownicy oczekują podwyżek – i to nie wyższych premii czy nagród, ale wynagrodzenia podstawowego. Wzrostu płac domagają się nawet ci, którzy podwyżki już dostali. Nad wieloma pracodawcami zawisło widmo strajku, bo spory na tle płacowym kończą się wejściem w spór zbiorowy. Zdaniem prawników, nie powinno się wynagradzać pracowników tak samo.
Grażyna J. Leśniak
13.10.2021
Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse

Nowe przepisy pozwolą budować bliżej cmentarzy

Administracja publiczna Budownictwo
Rząd chce poluzować zasady budowy w sąsiedztwie cmentarzy. Wolno będzie stawiać budynki nawet w odległości 35 m od murów cmentarnych, ale dom musi być podłączony do sieci wodociągowej, a bezpośrednio za murem cmentarnym powinno znajdować się kolumbarium. Samorządy uważają jednak, że rozwiązanie jest zbyt zachowawcze, chcą większych ustępstw.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Rada Przedsiębiorczości proponuje legislacyjny polski ład

Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład
Jakość ustaw, dialog, czas i monitorowanie ex-post przepisów w decydujący sposób wpływają na nowoczesny, demokratyczny proces wdrażania regulacji – wynika z raportu „Legislacyjny Polski Ład”, który Rada Przedsiębiorczości przygotowała we współpracy z Grant Thornton. Jedną z propozycji jest przynajmniej 6-miesięczne vacatio legis dla ustaw regulujących działalność przedsiębiorstw.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.10.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze Polski Ład

Dla jednych subwencja mimo kontroli ZUS, innym zabrana bez prawomocnej decyzji

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Polski Fundusz Rozwoju odrzucił wnioski 2324 firm o wsparcie z tarczy finansowej 2.0, bo zgłosiły do ZUS pracowników z mocą wsteczną. 418 z nich poprosiło o dodatkową weryfikację. Dzięki niej wnioski 257 firm rozpatrzono pozytywnie, bo pozytywna była opinia ZUS. Zdaniem prawników, nieprecyzyjny regulamin sprawia, że jednym PRF odmawia pomocy bez prawomocnej decyzji, a innym umarza subwencję.
Grażyna J. Leśniak
12.10.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo Tarcza finansowa

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.
Krzysztof Koślicki
12.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Chociaż jeszcze nie mamy projektu ustawy, a czasem pojawiają się krytyczne głosy również ze strony członków rządu, to na rynku dominuje przekonanie, że prędzej czy później REIT-y w Polsce wreszcie zagoszczą. Tymczasem procedowane właśnie zmiany podatkowe w postaci zwiększenia obciążeń osób fizycznych zarabiających na wynajmie mogą zniechęcać do inwestycji w nieruchomości.
Katarzyna Sawa-Rybaczek Łukasz Czerepak
12.10.2021
Rynek Finanse Nieruchomości
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa mającej na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Szykują się również zmiany dotyczące zabudowy na terenach górniczych oraz ułatwienia w zakresie ujęć wód podziemnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Środowisko Prawo gospodarcze

Kary administracyjne nie zawsze uzasadnione

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o karze administracyjnej dla instytucji obowiązanej w zakresie niedopełnienia obowiązków z ustawy o AML. Orzeczenie WSA stanowi cenne źródło interpretacyjne przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – piszą Maciej Sawczuk i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
11.10.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Uchwała SN w sprawach frankowych przesunięta - będzie nowy sędzia sprawozdawca

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie będzie 8 listopada uchwały Sądu Najwyższego w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Kontrola wyboru sędziego sprawozdawcy wykazała nieprawidłowości, które skutkowały decyzją prezes kierującą Izbą Cywilną o zmianie sędziego i terminu wydania uchwały. O wątpliwościach dotyczących sędziego sprawozdawcy pisaliśmy na Prawo.pl.
Regina Skibińska
11.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

UOKiK sprawdza ceny sprzętu do elektronicznego monitoringu

Rynek i konsument Administracja publiczna
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące ustalania cen sprzętu do elektronicznego monitoringu. Jednocześnie pracownicy tego urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibie spółki Dahua Technology Poland, a także u trzech dystrybutorów jej produktów. Podejrzewane działania mogą polegać na ustalaniu cen odsprzedaży urządzeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sąd rozpoznawał zarzut potrącenia także gdy podlegające mu wierzytelności wynikają z różnych stosunków prawnych, są sporne lub dokument je potwierdzający pochodzi wyłącznie od pozwanego. Warunkiem ma być to, że oświadczenie o potrąceniu dochodzonej pozwem wierzytelności zostanie złożone stronie przeciwnej jeszcze przed doręczeniem odpisu pozwu.
Patrycja Rojek-Socha
11.10.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prof. Misztal-Konecka: Nie można podważać statusu organów państwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Formułowanie obecnie opinii, że istnienie lub brak uchybień w ukształtowaniu organów uczestniczących w procesie powoływania sędziów może wpływać na obowiązywanie lub nie wydawanych przez tych sędziów wyroków, jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia stabilności systemu prawnego państwa - twierdzi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.10.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Po klęsce programu Mieszkanie Plus rząd ma nowy pomysł na pomoc młodym Polakom w zdobyciu pierwszego mieszkania. Promuje nowy rodzaj kredytu, ale propaganda nijak się ma do realiów rynkowych. Za narzuconą maksymalną cenę metra lokalu w wielu miastach nie kupi się atrakcyjnego mieszkania. A podniesienie stóp procentowych spowoduje, że wielu rodzin może nie być stać na zaciągnięcie tego kredytu i jego spłatę.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Rynek i konsument Budownictwo Polski Ład

Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.
Krzysztof Koślicki
11.10.2021
Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio, a do wartości do 100 tys. zł rocznie bez podatku - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Dodał, że by tworzyć do tego warunki, w gminach i miastach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk. Mają być też ułatwienia w sprzedaży przez internet.
Krzysztof Sobczak
09.10.2021
PIT Małe i średnie firmy