Prawo.pl
Wprowadzenie własności warstwowej w Polsce, reforma służebności czy kłopoty z wykreśleniem hipoteki w wypadku kredytów walutowych - takie m.in. były tematy konferencji naukowej organizowanej przez czasopismo „Nieruchomości@”. Mówiono np., że tradycyjne funkcje służebności nie są optymalne i wystarczające, że trzeba iść za potrzebami obrotu.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.10.2021
Nieruchomości

Łatwiej wybudować pochylnię dla osób niepełnosprawnych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Na wykonanie podjazdu bądź pochylni przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej nie potrzeba pozwolenia na budowę, ani nawet nie trzeba dokonywać zgłoszenia do właściwego miejscowo wydziału architektury. Nie oznacza to jednak, że taki obiekt można postawić bez żadnych warunków.
Robert Horbaczewski
20.10.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Budownictwo
Czy ustawa o VAT jest przepisem prawa podatkowego? Na tak zadane pytanie organ podatkowy w wydawanych interpretacjach udziela odpowiedzi negatywnej. Tym razem chodziło o odmowę wydawania interpretacji w zakresie wykładni przepisu art. 29 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT, który zdaniem skarbówki nie jest przepisem prawa podatkowego.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile Polska w związku z płatnymi serwisami aktywowanymi z wykorzystaniem usługi direct billing. Wielu konsumentów skarży się na przypadkowe uruchomienie takich płatnych serwisów podczas przeglądania internetu, np. przez kliknięcie w reklamę. Trwa już podobne postępowanie wobec Orange.
Krzysztof Sobczak
20.10.2021
Rynek i konsument
Przestrzeganie przepisów o czasie pracy i wypłacie należnego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, a po wprowadzeniu do Kodeksu pracy przepisów o pracy zdalnej - weryfikowanie prawidłowości powierzania tego rodzaju pracy przez pracodawców - to zadania, które mogą zostać wpisane do planu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy na 2022 rok.
Grażyna J. Leśniak
20.10.2021
Prawo pracy BHP
Youtube z zablokowanymi treściami? Tak źle raczej nie będzie, ale część treści faktycznie może zniknąć z internetu. Polski rząd bierze się za wdrażanie dyrektywy o jednolitym rynku cyfrowym, która wprowadza nowe zasady i narzędzia ochrony praw autorskich. Dostawcy treści w internecie będą musieli płacić wydawcom i autorom.
Monika Sewastianowicz
20.10.2021
Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze
Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią wyłącza bezpieczniki, które chronią środowisko przed nadmierną ingerencją człowieka, może podzielić Puszczę Białowieską na pół i poważnie zaszkodzić przyrodzie. A sama inwestycja, do której nie będzie stosowane prawo budowlane, może nie spełniać wymogów bezpieczeństwa.
Regina Skibińska
20.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo

Polskie prawo podatkowe w OECD na drugim miejscu od końca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W opublikowanym we wtorek raporcie pt. International Tax Competitiveness Index Polska zajęła przedostatnie miejsce, na 37 krajów OECD. Gorszy wynik osiągnęły tylko Włochy. Największym problemem polskiego systemu podatkowego okazuje się skomplikowanie. Amerykańska Tax Foundation od lat sporządza zestawienie konkurencyjności systemów podatkowych.
Krzysztof Koślicki
20.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Handel w niedzielę - nowelizacja z podpisem prezydenta

Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę mającą uszczelnić zakaz handlu w niedzielę. Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Rynek i konsument Rynek Prawo gospodarcze
Ład korporacyjny jest coraz bardziej popularny wśród firm. To jednak nie tylko przejrzystość danych finansowych, ale coś znacznie więcej - uważają uczestnicy konferencji pt. Ład korporacyjny 2021: jak wzmacniać zaufanie w gospodarce. Organizatorem była Polska Agencja Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Koślicki Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Rynek Spółki Prawo gospodarcze

Przed międzynarodowy arbitraż za straty w Polsce?

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Szwajcarska spółka rozważa pozwanie przed międzynarodowy arbitraż zarządcy restrukturyzacyjnego, który po przejęciu kontroli nad należącym do tej spółki przedsiębiorstwem, naraził je na znaczne straty. Problem od strony prawnej analizuje adwokat Marcin Boruc z kancelarii Radzikowski Szubielska.
Marcin Boruc
19.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, pod wpływem krytyki Krajowej Rady Notarialnej oraz Stowarzyszenia Notariuszy RP, wycofuje się z propozycji uzależniającej sporządzenie notarialnej umowy sprzedaży nieruchomości od posiadania świadectwa energetycznego. Jednak według zapowiedzi resortu, za brak tego dokumentu będzie grozić grzywna. Umowa sprzedaży dojdzie zaś do skutku.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.10.2021
Nieruchomości
Do rozstrzygnięcia o kosztach postępowania egzekucyjnego zawieszonego na skutek wniosku wierzyciela przed 31 grudnia 2018 r., którego umorzenie z mocy prawa zostało stwierdzone przez komornika sądowego postanowieniem wydanym po tej dacie, stosuje się "starą" ustawę o komornikach sądowych i pobiera opłatę od dłużnika, nie od wierzyciela - stanowi uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.10.2021
Prawo cywilne
Niedawno Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, w której wprowadzono czwartą kategorię podmiotów tego podatku. Są tzw. grupy VAT, czyli podatnicy grupowi. Niestety, czytając te przepisy jedni będą zacierać ręce, drudzy będą przecierać oczy – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. I dodaje, że mogą one stanowić zachętę do „optymalizacji podatkowej”, a nawet do oszustw.
Witold Modzelewski
19.10.2021
VAT Doradca podatkowy Polski Ład
W czasie lockdownu ukarano mandatami i karami administracyjnymi dziesiątki restauracji, kawiarni, hoteli czy obiektów turystycznych lub miejsc rozrywkowych, które zdecydowały się działać mimo zakazu wynikającego z pandemii. Północna Izba Gospodarcza twierdzi, że kary administracyjne były nielegalne przedsiębiorcy będą wytaczać sanepidowi, policji i Skarbowi Państwa.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2021
Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Inwentaryzacja składników majątku to obowiązek każdej jednostki prowadzącej księgi rachunkowe. Jeśli jednostka ta jest zobligowana do dokonania badania swojego sprawozdania finansowego, jej dodatkowym obowiązkiem jest umożliwienie biegłemu rewidentowi udziału w spisie z natury – mówi Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.
Krzysztof Koślicki
18.10.2021
Rachunkowość Spółki Finanse
Rozpoczęły się dyskusje nad rozszerzeniem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Nowe prawa mają odpowiadać na wyzwania współczesności i dotyczyć m.in. środowiska, cyfrowego samostanowienia i sztucznej inteligencji. Ogólnoeuropejska inicjatywa ma zapewnić egzekwowanie tych postulatów, a Polska jest jednym z pierwszych krajów, które do niej dołączyły.
Regina Skibińska
18.10.2021
Prawo europejskie
Coraz mniej Polaków uważa, że sygnaliści to zwykli donosiciele. Jednocześnie przybywa osób, którym nie przeszkadza informowanie w dobrej wierze o nieprawidłowościach w firmie. Spora w tym zasługa prowadzonej od kilku lat edukacji i promocji. Wciąż jednak spora część społeczeństwa nie akceptuje sygnalistów - wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.10.2021
Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance
Koncepcja wiążących poleceń jako mająca usprawnić zarządzanie grupą jak jedną firmą jest z natury wadliwa. Zmuszanie członków organizacji do uległości oznacza porażkę zarządzającego organizacją. Organizacja biznesowa to nie jest wojsko. Już chociażby z tego powodu koncepcja wiążących poleceń może przyczynić się do destrukcji procesów zarządczych.
Michał Romanowski
18.10.2021
Spółki

Pierwsze wnioski o rekompensaty za stan wyjątkowy

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Pierwszych siedem wniosków o wypłatę rekompensaty za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego w obszarze przy granicy z Białorusią wpłynęło do piątku do wojewody lubelskiego. Jak mówią przedsiębiorcy, zrobili to dopiero teraz, bo dopiero na początku tygodnia opublikowanego wzór wniosku, choć w podlaskim znany jest już od 1 października.
Jolanta Ojczyk PAP
17.10.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Finanse
Jeśli zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., ucierpią na tym nie tylko przedsiębiorcy z branży alternatywnego zasilania pojazdów gazem LPG i CNG, ale też 2,5 miliona ich kontrahentów - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Jolanta Ojczyk
17.10.2021
Prawo gospodarcze
Organizacje pozarządowe ze szczególną uwagą powinny zapoznać się z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która nakłada na nie nowy obowiązek wskazywania swoich beneficjentów rzeczywistych. W przypadku jego niedopełnienia muszą liczyć się z sankcjami pieniężnymi wynoszącymi nawet 1 mln złotych.
Klaudia Jędrzejczyk
16.10.2021
Administracja publiczna Finanse RODO
Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministerstwa Finansów o pilną zmianę prawa. Powodem są skargi obywateli. Chodzi o instrumentalne traktowanie postępowań karnych skarbowych w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Problem pozostaje wciąż nierozwiązany - i to mimo korzystnego dla podatników wyroku NSA.
Krzysztof Koślicki
16.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Lepiej siedzieć na L4 niż jeździć autem do pracy?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Według danych przedstawionych przez GUS w ostatnim roku ceny paliw podskoczyły blisko o 30 proc. Stawki za LPG przebiły w Polsce rekordową granicę i wynoszą obecnie ponad 3 zł za litr. Tak drastyczne wzrosty cen paliw mogą wpłynąć na obniżenie frekwencji wśród nisko opłacanych pracowników w zakładach produkcyjnych – pisze Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy.
Mikołaj Zając
16.10.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy
Przepisy dyrektywy nie kolidują z przepisami krajowymi, które w odniesieniu do umów konsumenckich decydują o nieważności zawartych w umowie zapisów waloryzacyjnych i w ich miejsce wprowadzają odwołanie umowy do oficjalnego kursu wymiany ogłaszanego przez państwo – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Polskiej praktyki orzeczniczej ten wyrok raczej nie zrewolucjonizuje.
Regina Skibińska
16.10.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości
Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie dodatkowej zmiany do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który jest obecnie procedowany przez rząd. Modyfikacja jest związana z wydłużeniem możliwości stosowania ewidencji akcyzowych w wersji papierowej do końca 2022 r. – pisze Krzysztof Wiński z PwC.
Krzysztof Wiński
15.10.2021
Akcyza Rachunkowość
Najwyższa Izba Kontroli zbadała czy TVP S.A. prawidłowo zarządzała majątkiem i gospodarowała środkami finansowymi w latach 2014–2020. W piątek opublikowała raport z tej kontroli, z którego wynika m.in., że w ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa. Bez tego wsparcia spółka ponosiłaby straty.
Agnieszka Matłacz
15.10.2021
Finanse publiczne Spółki
Kiedy budowa dobiega końca trzeba zadbać jeszcze o załatwienie formalności końcowych. Inwestorowi, który je zaniedba, grożą surowe konsekwencje, ponieważ popełnia samowolę budowlaną. Rodzaj formalności zależy od rodzaju inwestycji, jaką się zrealizowało. Nie zawsze jest potrzebna decyzja administracyjna. Czasami wystarczy zawiadomienie.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.10.2021
Budownictwo
Nie tylko pozostaną z nami wszystkie osiągnięcia techniczne, które w czasie pandemii zostały w trybie przyspieszonym wdrożone lub zaimplementowane w naszej uczelni, ale wiele form aktywności uniwersytetu będzie mogła już na stałe odbywać się w formie zdalnej lub hybrydowej - mówi Monika Harpula, kanclerz Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Beata Igielska
15.10.2021
Prawo AI Szkolnictwo wyższe Zarządzanie
Już nie tylko duże giełdowe spółki mają systemy zarządzania zgodnością. Coraz więcej polskich firm decyduje się na ich wdrożenie, bo dzięki temu chronią się przed nieprawidłowym działaniem firmy, ryzykami prawnymi, sankcjami, ale też dbają o reputację. Co ciekawe, za compliance odpowiadają głównie kobiety, i to prawniczki. Tak wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.
Jolanta Ojczyk
15.10.2021
Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance