Prawo.pl

Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.
Krzysztof Koślicki
12.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Chociaż jeszcze nie mamy projektu ustawy, a czasem pojawiają się krytyczne głosy również ze strony członków rządu, to na rynku dominuje przekonanie, że prędzej czy później REIT-y w Polsce wreszcie zagoszczą. Tymczasem procedowane właśnie zmiany podatkowe w postaci zwiększenia obciążeń osób fizycznych zarabiających na wynajmie mogą zniechęcać do inwestycji w nieruchomości.
Katarzyna Sawa-Rybaczek Łukasz Czerepak
12.10.2021
Rynek Finanse Nieruchomości
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa mającej na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Szykują się również zmiany dotyczące zabudowy na terenach górniczych oraz ułatwienia w zakresie ujęć wód podziemnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Środowisko Prawo gospodarcze

Kary administracyjne nie zawsze uzasadnione

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o karze administracyjnej dla instytucji obowiązanej w zakresie niedopełnienia obowiązków z ustawy o AML. Orzeczenie WSA stanowi cenne źródło interpretacyjne przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – piszą Maciej Sawczuk i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
11.10.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Uchwała SN w sprawach frankowych przesunięta - będzie nowy sędzia sprawozdawca

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Nie będzie 8 listopada uchwały Sądu Najwyższego w sprawie bezumownego korzystania z kapitału. Kontrola wyboru sędziego sprawozdawcy wykazała nieprawidłowości, które skutkowały decyzją prezes kierującą Izbą Cywilną o zmianie sędziego i terminu wydania uchwały. O wątpliwościach dotyczących sędziego sprawozdawcy pisaliśmy na Prawo.pl.
Regina Skibińska
11.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

UOKiK sprawdza ceny sprzętu do elektronicznego monitoringu

Rynek i konsument Administracja publiczna
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące ustalania cen sprzętu do elektronicznego monitoringu. Jednocześnie pracownicy tego urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibie spółki Dahua Technology Poland, a także u trzech dystrybutorów jej produktów. Podejrzewane działania mogą polegać na ustalaniu cen odsprzedaży urządzeń.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Rynek i konsument Administracja publiczna
Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sąd rozpoznawał zarzut potrącenia także gdy podlegające mu wierzytelności wynikają z różnych stosunków prawnych, są sporne lub dokument je potwierdzający pochodzi wyłącznie od pozwanego. Warunkiem ma być to, że oświadczenie o potrąceniu dochodzonej pozwem wierzytelności zostanie złożone stronie przeciwnej jeszcze przed doręczeniem odpisu pozwu.
Patrycja Rojek-Socha
11.10.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prof. Misztal-Konecka: Nie można podważać statusu organów państwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Formułowanie obecnie opinii, że istnienie lub brak uchybień w ukształtowaniu organów uczestniczących w procesie powoływania sędziów może wpływać na obowiązywanie lub nie wydawanych przez tych sędziów wyroków, jest bardzo niebezpieczne z punktu widzenia stabilności systemu prawnego państwa - twierdzi prof. Joanna Misztal-Konecka, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.10.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Po klęsce programu Mieszkanie Plus rząd ma nowy pomysł na pomoc młodym Polakom w zdobyciu pierwszego mieszkania. Promuje nowy rodzaj kredytu, ale propaganda nijak się ma do realiów rynkowych. Za narzuconą maksymalną cenę metra lokalu w wielu miastach nie kupi się atrakcyjnego mieszkania. A podniesienie stóp procentowych spowoduje, że wielu rodzin może nie być stać na zaciągnięcie tego kredytu i jego spłatę.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.10.2021
Rynek i konsument Budownictwo Polski Ład

Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.
Krzysztof Koślicki
11.10.2021
Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio, a do wartości do 100 tys. zł rocznie bez podatku - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Dodał, że by tworzyć do tego warunki, w gminach i miastach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk. Mają być też ułatwienia w sprzedaży przez internet.
Krzysztof Sobczak
09.10.2021
PIT Małe i średnie firmy
Premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej problemom wsi i rolnictwa zapowiedział zmiany w prawie, dzięki którym zlikwidowany zostanie obowiązek uzyskiwania pozwoleń przy budowie zabudowań gospodarczych do 300 metrów kwadratowych - obiekty takie można będzie budować tylko na zgłoszenie.
Krzysztof Sobczak
09.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Czy polska ustawa umożliwi dokonywanie zgłoszeń anonimowych? Dyrektywa wymaga ochrony tożsamości sygnalisty. To jeszcze nie przesądza czy możliwe będzie także zgłoszenie anonimowe. Do czasu przyjęcia przepisów krajowych należy ostrożnie przyjąć, że zgłoszenia mogą być anonimowe. Oznacza to w szczególności zakaz wymuszania podania danych, które mogą ujawnić tożsamość sygnalisty
Mirosław Gumularz
09.10.2021
Rynek i konsument RODO
Frank kosztujący 4,20-4,30 zł nie cieszy frankowiczów, ale paradoksalnie, coraz częściej zyskują oni na wysokim kursie CHF, jeśli tylko w ciągu ostatniej dekady raty na poczet nieważnej umowy kredytu były faktycznie płacone bezpośrednio we frankach szwajcarskich, np. po ich wcześniejszym zakupie w kantorze internetowym. Bank w takiej sytuacji musi im oddać właśnie franki.
Regina Skibińska
09.10.2021
Finanse Kredyty frankowe Nieruchomości

Uchwała NSA wpłynie na opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
NSA 29 września podjął uchwałę, zgodnie z którą obiekt będący budowlą wymienioną w przepisach Prawa budowlanego, jeżeli posiada cechy budynku, może być opodatkowany jako budynek pod warunkiem, że jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa. Oznacza to, że silosy posiadające cechy budynku mogą zostać uznane za budowle, jeżeli ich cechą wyróżniającą jest np. pojemność, a nie powierzchnia użytkow.
Daniel Panek
08.10.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Pozasądowa restrukturyzacja wcale nie taka dobra i skuteczna

Rynek Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Stopień wykorzystania uproszczonej upadłości nie jest równy skuteczności. Zaledwie niewielki odsetek rozpoczętych wcześniej uproszczonych postępowań przekłada się na liczbę zatwierdzanych układów i to nawet pomimo ogromnego wzrostu liczby postępowań o zatwierdzenie układu jako jednej z „tradycyjnych” form restrukturyzacji. A przybywa firm mających problemy z wypłacalnością.
Regina Skibińska
08.10.2021
Rynek Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Projektowane zmiany w prawie spółek kreują konflikty personalne oraz prawne w grupie, gdyż jak mantra będzie powracać pytanie co leży w interesie spółki zależnej. To sprzyja powstawaniu wewnątrz grupy samodzielnych księstw.  Jeżeli taki jest cel projektodawców w odniesieniu do spółek Skarbu Państwa to rzeczywiście będzie on zrealizowany - pisze prof. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
08.10.2021
Rynek Spółki

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.
Krzysztof Koślicki
08.10.2021
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość

Ukarany za handel w niedzielę - RPO składa kasację

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Lokalny przedsiębiorca prowadzący kilka sklepów został ukarany przez sąd 2 tys. złotych grzywny za handel w niedzielę. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że kara jest krzywdząca i broni ukaranego. Do Sądu Najwyższego trafiła jego kasacja w tej sprawie. Według Rzecznika sąd źle interpretuje przepisy.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
VAT Rachunkowość
W dniach 13 i 14 października odbędzie się już XXII edycja Dorocznej Konferencji Audytingu. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”. Ruszyły już zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny i zalicza biegłym rewidentom 14 godzin samokształcenia.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
Rachunkowość Finanse
Związki zawodowe chcą, by ich przedstawiciele nie będący pracownikami w danym zakładzie pracy mieli wstęp na jego teren, by np. prowadzić agitację związkową. Przeciwni są pracodawcy, którzy wskazują na BHP, tajemnicę przedsiębiorstwa, a nawet ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem prawników, ten obszar powinien zostać uregulowany. Tylko gdzie: w ustawie czy w prawie zakładowym.
Grażyna J. Leśniak
07.10.2021
Prawo pracy Prawo gospodarcze RODO
Obecnie można podważyć ważność pozwolenia na budowę tylko w ciągu 5 lat, a następnie przez 30 lat wolno wystąpić jedynie o stwierdzenie, że zostało wydane z naruszeniem prawa. Ale nawet jeżeli do tego faktycznie doszło, to i tak pozostanie ono w obrocie prawnym. Skarżący będzie mógł ubiegać się co najwyżej o odszkodowanie. Pozwolenia ponad 30-letnie są już nie do ruszenia.
Renata Krupa-Dąbrowska
07.10.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Działania podejmowane przez członków zarządu mogą ich narazić na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. Odpowiadają bowiem nie tylko za bieżące funkcjonowanie kierowanego przez siebie podmiotu. Przepisy prawa przewidują, że w razie bezskutecznej egzekucji wobec spółki odpowiadają swoim majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli i zaległości podatkowe.
Dorian Lesner
07.10.2021
Spółki Prawo gospodarcze

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane. Poruszanie się w gąszczu uchwalanych na ostatnią chwilę przepisów skutecznie komplikuje życie podatników, ale także obsługujących ich księgowych i doradców podatkowych. Niestety, w najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy sytuacji – to główne wnioski z zakończonej właśnie konferencji Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Jak wygląda zarządzenie zgodnością w Polsce w 2021 roku, czy nadal króluje w dużych spółkach giełdowych? Jaki jest stan świadomości organizacji o systemach informowania o nieprawidłowościach i prawach sygnalistów? Czy compliance oficerów wspierają programy komputerowe? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać już 14 października podczas bezpłatnej konferencji online.
Jolanta Ojczyk
06.10.2021
Prawo gospodarcze Compliance
Wykonawcy powinni mieć świadomość tego, że z podwyższeniem wynagrodzenia umownego nie wiąże się obowiązek podwyższenia kwoty zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a zatem ich roszczenia finansowe wobec zamawiających nie mogą być uzależniane od podwyższenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy – wyjaśniają Joanna Boroń i Marcin Barczyk,
Joanna Boroń Marcin Barczyk
06.10.2021
Zamówienia publiczne Rynek Finanse
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy