Kompromis w tej sprawie osiągnięty został w nocy z poniedziałku na wtorek. Zgodnie z porozumieniem państwa członkowskie będą musiały ocenić, czy ich obecne ustawowe płace minimalne, czyli najniższe wynagrodzenie dozwolone prawem, są odpowiednie, by zapewnić godny poziom życia, biorąc pod uwagę warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą lub długoterminowe krajowe poziomy i zmiany wydajności.
Czytaj też: Wynagrodzenie przy pierwszej pracy >>>
- Uzgodnione przepisy mają sprawić, że płace minimalne we wszystkich krajach UE będą gwarantować pracownikom godny poziom życia. (...) Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników UE, którzy zawarli umowę o pracę lub pozostają w stosunku pracy. Kraje UE, w których płaca minimalna jest chroniona wyłącznie przez układy zbiorowe, nie będą zobowiązane do jej wprowadzenia ani do powszechnego stosowania tych układów - można przeczytać w oświadczeniu opublikowanym przez Parlament Europejski.
Powstaną zasady ustalania płacy minimalnej
Z opublikowanego we wtorek dokumentu wynika, że państwa członkowskie UE mogą ustalić koszyk towarów i usług w cenach realnych, a także mogą stosować orientacyjne wartości referencyjne, powszechnie stosowane na arenie międzynarodowej, takie jak 60 proc. mediany płacy brutto i 50 proc. średniej płacy brutto. Odliczenia od płacy minimalnej lub jej zmiany będą musiały być niedyskryminujące, proporcjonalne i mieć uzasadniony cel, np. odzyskanie zawyżonych kwot wypłaconych lub odliczenia nakazane przez organ sądowy lub administracyjny.
Czytaj także: Rząd: Od 1 stycznia 2023 r. minimalna płaca wyniesie 3383 zł brutto, a od 1 lipca - 3450 zł>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.