NIK alarmuje: Brakuje dobrej diagnostyki patomorfologicznej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rola diagnostyki patomorfologicznej jest kluczowa w diagnozowaniu m.in. nowotworów. Wynik badania decyduje o dalszym losie pacjenta - prognozach i wyborze metod leczenia. Tymczasem z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że w Polsce brakuje standardów jakości tych badań, specjalistów, finansowania, a pacjentom może zabraknąć czasu.

28.09.2020

Specjalni koordynatorzy mają zadbać o dostępność urzędów dla osób o szczególnych potrzebach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od 30 września w każdym urzędzie będzie musiał funkcjonować koordynator do spraw dostępności. Ma on czuwać, żeby urząd był dostępny dla każdego - architektonicznie - bez barier i schodów, ale także informacyjnie - z użyciem języka migowego i tekstów łatwych do czytania oraz - cyfrowo. Dla urzędów wiąże się to z przeorganizowaniem systemu pracy, czasem i kosztami.

28.09.2020

Projekt: Szczególne gwarancje procesowe dla sprawców, którzy... nie ukończyli 18 lat

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Oskarżonemu, który nie ukończył 18, będzie mógł na sali sądowej towarzyszyć przedstawiciel ustawowy lub gdy przewodniczący nie wyrazi na niego zgody, inna pełnoletnia osoba. Sąd rozpoznający sprawę będzie mógł też wyznaczyć kuratora społecznego, by ten był swoistym gwarantem bezpieczeństwa procesowego nastolatka

28.09.2020

Polski nauczyciel mało zarabia, ale w podstawówce uczy mało dzieci

Kadry w oświacie Finansowanie oświaty

Polscy nauczyciele zarabiają połowę tego, co nauczyciele w innych krajach Europy - wynika z najnowszego raportu „Education at a Glance 2020” przygotowanego przez ekspertów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zrzeszającej 35 wysoko rozwiniętych krajów świata. Eksperci uwzględnili siłę nabywczą pieniądza w każdym z tych krajów

28.09.2020

Zdalne leczenie pacjenta może lekarza słono kosztować

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze rodzinni nie powinni nadużywać teleporad, bo do szpitali stale trafiają ofiary zdalnego leczenia. A sami medycy ponoszą taką samą odpowiedzialność cywilną i karną, jak przy zwykłym badaniu. Prokuratorzy prowadzą już postępowania wyjaśniające wobec lekarzy, którzy zamknęli przychodnie przed pacjentami.

28.09.2020

Ustawodawca znów podzielił emerytów z rocznika 1953

Emerytury i renty

Kobiety z rocznika 1953 wciąż czekają na kompleksowe uregulowanie swoich emerytur. Twierdzą, że wszyscy powinni dostać takie samo wyrównanie, bez względu na to, kiedy składali wniosek o ponowne ustalenie emerytury po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Tymczasem różnice nadal są i biorą się z daty, w jakiej składany był ten wniosek.

28.09.2020

Ryczałtowy PIT liczy się łatwo, ale uwaga na pułapki

PIT Rachunkowość Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów chce, aby więcej podatników mogło płacić PIT w formie ryczałtu. Najnowszy projekt przewiduje podwyższenie limitu przychodów i rozszerzenie definicji wolnego zawodu. Doradcy podatkowi zwracają jednak uwagę, że ryczałt w niektórych przypadkach może okazać się pułapką i wybór tej metody rozliczeń może nie być opłacalny.

28.09.2020

Mimo protestów firm baza odpadów zostanie połączona z JPK już w styczniu

Środowisko

Rząd nie posłuchał przedstawicieli branży i mimo ich zastrzeżeń zaplanował połączenie bazy danych o odpadach z bazą podatkowych Jednolitych Plików Kontrolnych już od 1 stycznia 2021 roku. Firmy nie protestują przeciwko powiązaniu obu rejestrów, chcą jednak, aby to nastąpiło dopiero od 2022 roku, gdy system BDO będzie stabilny.

28.09.2020

Wiceprzewodnicząca KE zapowiada "alarmujący" raport o praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Na początku października ma zostać opublikowany raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej - zapowiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. I zasygnalizowała, że wyniki kontroli są "alarmujące", szczególnie w odniesieniu takich państw jak Polska i Węgry. Dodała, że znajdzie się w nim obiektywny mechanizm porównawczy.

27.09.2020

Testy z egzaminów prawniczych na kwarantannie

Prawnicy

W ubiegłą sobotę 26 września odbyły się w całej Polsce w 21 miastach egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze, w których wzięło udział 6 391 osób, najwięcej na aplikację radcowską. Teraz testy przechodzą kwarantannę. Ich sprawdzanie rozpocznie się dopiero w poniedziałek popołudniu. Pierwsze wyniki zostały ujawnione już w niedzielę wieczorem. Reszta - będzie podana w poniedziałek.

27.09.2020

Jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze - w najnowszym Dzienniku Ustaw

Prawnicy

Marszałek Sejmu ogłosił w Dzienniku Ustaw nr 1651 jednolity tekst ustawy Prawo o adwokaturze, który obejmuje zmiany wprowadzone ustawą z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych, a także ustawy z 11 września 2019 r. – Przepisy wprowadzające ustawę ‒ Prawo zamówień publicznych oraz zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed 15 września 2020 r.

27.09.2020

Koalicja ma porozumienie, Ziobro zostaje w rządzie

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę porozumienie koalicyjne. Szczegółów na razie nie podano, ale z wypowiedzi polityków wynika, że Jarosław Gowin będzie wicepremierem i ministrem rozwoju, a Zbigniew Ziobro ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

26.09.2020

Termin "niezwłocznie" nie oznacza "natychmiast"

Wymiar sprawiedliwości

Termin "niezwłocznego" spełnienie świadczenia - zgodnie z orzecznictwem sądów - oznacza obowiązek spełnienia go bez zbędnej zwłoki. Innymi słowy mowa o realnym terminie, uwzględniającym okoliczności miejsca i czasu. Nie można go jednak utożsamiać z terminem natychmiastowym - bo ten oznacza, że świadczenie powinno zostać spełnione w tym samym momencie, w którym nastąpiło wezwanie do jego spełnienia.

26.09.2020

W sobotę odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze

Prawnicy Strefa aplikanta Dla studenta

W sobotę 26 września 2020 r. na terenie całego kraju po raz piętnasty zostały przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną. Natomiast po raz trzynasty odbył się państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą.

26.09.2020

Poziom zakażeń COVID-19 nadal wysoki

Opieka zdrowotna

W sobotę 26 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zmarły 32 osoby zakażone koronawirusem, a odnotowano 1 584 nowych zakażonych, głównie w województwach małopolskim (259 przypadków), wielkopolskim (167), kujawsko-pomorskim (166), pomorskim (151), mazowieckim (146), śląskim (141), łódzkim (104), podlaskim (76), podkarpackim (72).

26.09.2020

Potrzeba informacji dla turystów o stanie epidemii

Rzecznik Małych Średnich Przedsiębiorstw zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju z prośbą o informację, czy ministerstwo rozważało stworzenie portalu internetowego, o aktualnej sytuacji epidemicznej i obostrzeniach w krajach tzw. turystyki wyjazdowej. Zdaniem przedsiębiorców taki portal mógłby być ważnym narzędzie w przeciwdziałaniu ewentualnemu chaosowi informacyjnemu wśród ich klientów.

26.09.2020

W piątek najwięcej od początku roku szkół pracowało zdalnie

Szkoła i uczeń Koronawirus

W trybie mieszanym pracowało 321 placówek oświatowych, a 106 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli prawie 48 tys. placówek, działa normalnie – podało w piątek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Liczba szkół pracujących w piątek w sposób mieszany i zdalny jest najwyższa od początku roku szkolnego. - To odzwierciedla skalę zakażeń o skomentowała rzeczniczka resortu.

26.09.2020

Nowe technologie weszły na światowe sale sądowe - COVID-19 ma w tym swoje zasługi

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Coraz więcej krajów stawia na informatyzację wymiaru sprawiedliwości. Do tych z bogatą tradycją w czasie pandemii doszły nowe, które w ten sposób przeciwdziałają covidowej zapaści. Z ich doświadczenia wyłaniają się wnioski dla Polski - m.in. konieczność kompleksowego systemu do załatwiania wszelkich sądowych formalności i choćby wprowadzenie e-akt

26.09.2020