Benefity w pracy nie są najważniejsze

Prawo pracy HR

Benefity są miłe i dobrze je mieć w pracy, ale nie zagwarantują one, że dany pracownik z tego powodu zostanie w firmie - wskazują eksperci HR. Ich zdaniem wyzwaniem w dużych firmach jest m.in. integracja pracowników, którzy coraz częściej pracują w domu.

29.05.2019

Współautor światowego bestsellera Podręcznik Startupu dołącza do Ultima Ratio

Rynek

Bob Dorf -współautor szczegółowego przewodnika rozwoju biznesu zgodnego z praktykami „Customer Development” został członkiem Rady Pierwszego Elektronicznego Sądu Polubownego „Ultima Ratio”. Rada składa się z prawników i osób działających na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce, monitoruje i wspiera działalność Ultima Ratio.

29.05.2019

Obywatel Tajwanu ma być wydany Chinom - RPO składa kasację do SN

Wymiar sprawiedliwości

Obcokrajowiec jest poszukiwany za oszustwo i udział w grupie przestępczej. Polski sąd prawomocnie zgodził się na jego ekstradycję do Chin, mimo, że on sam i jego obrona wskazywali, że jako obywatela Tajwanu czeka go nierzetelny proces, grozi mu nawet dożywocie, tortury i nieludzkie traktowanie.

29.05.2019

Pielęgniarki z Krakowa z nagrodą za Innowację Roku 2018

Opieka zdrowotna

Kompleksową opiekę nad rodzicami, którzy mają świadomość, że czekają na narodziny nieuleczalnie chorego dziecka – takie rozwiązanie wprowadziło Małopolskie Centrum Macierzyństwa i Medycyny Kobiet w Krakowie. Pielęgniarka Beata Nowak wraz z zespołem, który stworzył taki program, otrzymali pierwsza nagrodę w konkursie „Pielęgniarka i Pielęgniarz Roku  – Innowacje Roku 2018”.

29.05.2019

Minister chce zobowiązać sądy do współpracy z komisją reprywatyzacyjną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zobowiązanie sądów do współdziałania z komisją do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich przewiduje jeden z punktów przygotowanego przez resort sprawiedliwości projektu regulaminu sądów. Zdaniem ekspertów naruszyłoby to konstytucyjną zasadę równoważenia władz, a poza tym minister nie ma prawa do wydania takiej regulacji.

29.05.2019

PayU będzie pożyczać pieniądze kupującym w sieci

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się, aby firma PayU mogła udzielać tzw. kredytu płatniczego, czyli pożyczki na sfinansowanie zakupów. KNF wydała też dwie decyzje negatywne dla spółek starających się o status krajowej instytucji płatniczej.

29.05.2019

W budżecie coraz wyższe wpływy z podatków

Finanse publiczne Administracja publiczna

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2019 roku dochody budżetu państwa wyniosły 130 mld zł i były wyższe o 4,8 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe w tym samym okresie były wyższe o ok. 3,9 mld zł. Największy wzrost nastąpił w CIT. Z VAT wpływy były jednak niższe. Takie dane podało w środę Ministerstwo Finansów.

29.05.2019

Ministerstwo proponuje 2450 zł minimalnego wynagrodzenia

Rynek Prawo pracy

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie od 2020 r. było na poziomie 2450 zł. Natomiast proponowana minimalna stawka godzinowa w 2020 r. to 16 zł brutto.

29.05.2019

Postulaty protestujących pracowników sądów mogą być spełnione

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o pracownikach sądów i prokuratur, w którym są zawarte odpowiedzi na większość postulatów protestujących. W projekcie przyjęto tzw. mnożnikowy wzrost wynagrodzeń. Punktem odniesienia tego mnożnika będzie minimalne wynagrodzenie - zapowiada wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

29.05.2019

Rafalska: Wypłacanie świadczeń niższych niż 1100 zł nie ma związku z przywróceniem wieku emerytalnego

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Problem emerytur niższych niż minimalna jest związany ze zmianą systemu emerytalnego. Obecnie warunkiem do tego, żeby nabyć prawo do jakiejkolwiek emerytury jest tylko osiągnięcie wieku emerytalnego i posiadanie chociażby śladowej wpłaty z tytułu podlegania ubezpieczeniu - przypomina Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

29.05.2019

Prezes NRA: Jesienią zaproponujemy zmiany w ustawach sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Kongres Prawników Polskich nie kończy prac społecznej komisji kodyfikacyjnej. Jeszcze w tym roku przedstawimy m.in. założenia do nowelizacji ustawy o kosztach sądowych, na ostatniej prostej są też prace nad projektem o dostępie do adwokata lub radcy prawnego, już od momentu zatrzymania - mówi Jacek Trela

29.05.2019

Zmiany w ustawie mają ułatwić niekomercyjne badania kliniczne

Opieka zdrowotna RODO

Przy badaniach klinicznych prowadzonych przez instytucje naukowe ma obowiązywać niższa stawka ubezpieczenia, natomiast formularz świadomej zgody pacjenta ma mieć kilka stron, a nie blisko pięćdziesiąt, jak jest teraz  – takie zmiany planuje Ministerstwo Zdrowia. Zainicjowane przez resort prace nad nowelizacją ustawy o badaniach klinicznych ma przygotować Agencja Badań Medycznych.

29.05.2019

Operatorzy TV kwestionują decyzje prezesa UKE o kablowaniu budynków

Prawo gospodarcze

Netia, UPC, Multimedia, Vectra, INEA oraz TOYA chcą odwołać się od decyzji prezesa UKE określających zasady udostępniania ich infrastruktury innym przedsiębiorcom. Prawnicy twierdzą, że taka decyzja może odnosić się tylko do konkretnego budynku, a nie określać jednakowe zasady dla wszystkich.

29.05.2019

Nowi europosłowie do lipca powinni ogłosić, czy zrzekają się mandatu

Wybory

Pierwsza sesja Parlamentu Europejskiego nowej kadencji odbędzie się 2 lipca. Do tego czasu wybrani 26 maja europosłowie, którzy nie zdecydują się na objęcie nowej funkcji, powinni zrzec się mandatu eurodeputowanego. Jeśli chcą pojechać do Brukseli, muszą zrezygnować ze stanowisk w kraju

29.05.2019

Radni Warszawy żądają wyjaśnień w sprawie meczu osób LGBT w szkole

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W jednej z warszawskich szkół podstawowych w miniony weekend odbył się, objęty patronatem prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, turniej siatkówki dla osób LGBT. Radni Rady Warszawy domagają się wyjaśnień od prezydenta co do udzielenia patronatu temu wydarzeniu.

28.05.2019

Będzie wsparcie finansowe samorządów na remont bloków komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Resort rozwoju przekazał do konsultacji projekt zmian ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizacja zapewni pomoc dla właścicieli budynków wybudowanych w systemie wielkopłytowym i wsparcie dla samorządów na remonty mieszkalnych budynków komunalnych.

28.05.2019

Złoty środek między fiskusem a podatnikami najważniejszy

Ordynacja

Uszczelnienie systemu podatkowego jest konieczne. Nie może jednak odbywać się kosztem podatników. Narzędzia, które stosuje fiskus, muszą też być adekwatne do zakładanych celów. Takie m.in. wnioski płyną z konferencji pt. Uszczelnianie systemu podatkowego – dokąd zmierzamy.

28.05.2019

Po zmianach w kodeksie za błąd medyczny lekarz pójdzie do więzienia

Opieka zdrowotna

Po szybkiej nowelizacji kodeksu karnego zmieniono tak przepisy, że lekarze skazani za błąd medyczny będą musieli pójść do więzienia. Jeśli sąd orzeknie wobec nich karę powyżej jednego roku pozbawienia wolności, nie będzie można jej zawiesić. Według lekarzy i prawników takie dotkliwe sankcje to „strzał” w specjalizacje zabiegowe, takie jak chirurgia czy położnictwo

28.05.2019

Nowa ordynacja podatkowa od stycznia 2021 roku

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt nowej ordynacji podatkowej. Prace nad dokumentem trwały kilka lat. Nowe przepisy w pełni zastąpią obowiązującą obecnie ordynację z 1997 roku. Całkowicie zmienią się zasady współpracy podatnika z fiskusem. Do niektórych rozwiązań eksperci mają jednak wątpliwości.

28.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski