Nasz rynek pracy jest  jeszcze stabilny, wyjątkowo odporny na zawirowania krajowe i międzynarodowe. O przyszłość swojej firmy nie obawia się większość badanych (65 proc. badanych). Natomiast zmianie ulegają nastroje pracowników na co wskazują odpowiedzi dotyczące ryzyka utraty pracy, szansy na podwyżkę wynagrodzenia czy przyczyn rotacji. 

Czytaj również: Raport: Zwolnienia pracowników to ostateczność w ratowaniu firmy

Zmiana nastrojów wśród pracowników

Zmiana nastrojów w związku z obawami o przyszłość, widoczna jest również we wskazywanych kryteriach wyboru nowego pracodawcy. Przy ocenie zmiany pracy zdecydowana większość pracowników, bo aż 85 proc. zwraca uwagę na formę zatrudnienia. Istotnie częściej zwracają na to uwagę kobiety (88 proc.) niż mężczyźni (82 proc.).

Zdaniem Roberta Lisickiego, dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan, dane dotyczące migracji zarobkowej powinny zwrócić szczególną uwagę. - W 2022 roku, podobnie jak w poprzednich latach, wyjazd do pracy za granicę planuje co czwarty badany pracownik. Tym razem jednak znacząco więcej osób planuje wyjazd na stałe, a raptem 1 proc. deklaruje, że będzie on trwał określony czas – mówi Robert Lisicki. Jego zdaniem, to kolejny sygnał pogarszających się nastrojów. Jednocześnie to duża potencjalnie strata dla krajowego rynku pracy, który w wielu sektorach wciąż odnotowuje znaczne braki kadrowe. - Pośród osób rozważających migrację duży udział stanowią osoby wykwalifikowane, szczególnie z wykształceniem wyższym, przeważają osoby młode. Będą to osoby z inicjatywą, nie obawiające się nowych wyzwań co będzie przekładało się na „drenaż” krajowego kapitału ludzkiego – dodaje.