Wyższa konieczność nie pozwala rządowi na ogłoszenie wyroku TK

Wymiar sprawiedliwości

Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.

01.12.2020

NFZ wprowadza etapowe finansowanie gotowości szpitali tymczasowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W pierwszym etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansujemy maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – wynika z podpisanego we wtorek zarządzenia prezesa Nrodowego Funduszu Zdrowia.

01.12.2020

Są wytyczne o zdalnym udzielaniu informacji o stanie pacjentów

RODO

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wydał wytyczne, które pozwolą zgodnie z RODO udzielić osobie bliskiej informacji o stanie zdrowia pacjenta w podmiotach udzielających mu świadczeń. Przede wszystkim przedstawiciel szpitala musi potwierdzić tożsamość kontaktującego się. Wytyczne podpowiadają pytania, jakie można w tym celu zadać. Po drugie personel medyczny nie może rozmawiać z prywatnej komórki.

01.12.2020

TSUE: 18 marca opinia rzecznika generalnego, wyrok w sprawie Izby Dyscyplinarnej później

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował we wtorek, że opinia rzecznika generalnego w sprawie dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zostanie wydana 18 marca 2021 r. Komisja Europejska podtrzymała swoja skargę, za zmian w polskim sądownictwie broniła wiceminister sprawiedliwości.

01.12.2020

ZNP: Podział subwencji premiuje samorządy, które nie zatrudniają nauczycieli

Finansowy standard A jest zbyt mały i nie gwarantuje prawidłowego zabezpieczenia finansowania zadań oświatowych - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego. Co więcej związkowcy zauważają, że podział pieniędzy na oświatę premiuje samorządy, które "wyzbyły" się zadań oświatowych i przekazały szkoły stowarzyszeniom.

01.12.2020

Będą sądy od europejskich postępowań transgranicznych

Wymiar sprawiedliwości

Konkretnie dwa sądy - jeden rejonowy i jeden okręgowy mają zająć się sprawami w europejskich postępowaniach transgranicznych, w których powództwo zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego - taka propozycja znalazła się wśród założeń zmian w procedurze cywilnej, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu. Chodzi m.in. o europejski nakaz zapłaty.

01.12.2020

Ruszył system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.

01.12.2020

MEN: Termin ocen śródrocznych w statucie szkoły

W przepisach dotyczących organizacji roku szkolnego nie ma wskazanej wprost daty zakończenia semestru lub półrocza, te terminy określa statut szkoły. Ewentualne zmiany w statucie może wprowadzić rada pedagogiczna - wyjaśnia MEN. W tym roku ich termin będzie wspólny dla wszystkich województw: od 4 do 17 stycznia.

01.12.2020

Rozliczanie dochodów z Malty po nowemu

PIT Podatki międzynarodowe

Ministerstwo finansów poinformowało we wtorek, że podpisany został protokół zmieniający umowę z Maltą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że zasady rozliczania dochodów uzyskiwanych na Malcie zostaną zmienione. Dokument to efekt realizacji projektu uszczelniania systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.

01.12.2020

Zmiany w limicie 30-krotności w 2021 roku

Ubezpieczenia społeczne

W 2021 roku zwiększony zostanie limit ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. limit 30-krotności. Limit ten wzrośnie z obecnych 156 810 zł do 157 770 zł. Jego przekroczenie będzie równoznaczne z zaprzestaniem pobierania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne. Nie zwolni to jednak pracodawców od dokonywania wpłat do PPK.

01.12.2020

Minister zdrowia zapowiada badania przesiewowe dla nauczycieli

W połowie stycznia w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie to zorganizowane, bo resort dopiero pracuje nad szczegółami. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.

01.12.2020

Obrót paliwami opałowymi trzeba ponownie zgłosić

Akcyza Rachunkowość

Jednym z istotnych warunków stosowania obniżonych stawek akcyzy na sprzedawane paliwo opałowe jest uzupełnienie przez odbiorcę zgłoszenia w systemie monitorowania przewozu i obrotu SENT. Za brak rejestracji grożą surowe kary finansowe. Nowe obowiązki dotyczą też osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

01.12.2020

ZUS: Reforma składkowa nie uderzy w młodych oraz osoby o niskich zarobkach

Ubezpieczenia społeczne

Nadmierne wykorzystywanie umów zleceń, niejasny i skomplikowany system rozliczania oraz pogłębienie niesprawiedliwości społecznej - to główne negatywne zjawiska związane ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych. Fundacja Instrat i eksperci rekomendują ujednolicenie zasad naliczania i odprowadzania składek.

01.12.2020

Rzecznik Finansowy za prawem do zadośćuczynienia dla bliskich ofiar wypadków

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne

Najbliższym osoby ciężko i nieodwracalnie poszkodowanej np. w wypadku komunikacyjnym, należy się zadośćuczynienie - uważa Rzecznik Finansowy, który złożył istotny pogląd w sporze dotyczącym uprawnienia do zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

01.12.2020

Biznes za senackimi poprawkami do ustawy o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja

Senat przyjął 27 listopada br. ustawę o zawodzie farmaceuty, ale wprowadził do niej poprawki. Podobają się one przedsiębiorcom z branży aptecznej, których zdaniem na etapie prac senackich udało się usunąć zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców. Dlatego apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat.

01.12.2020

Już prawie 10 tysięcy e-wizyt odbyli eksperci ZUS

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Na ponad 16 tysięcy umówionych rozmów w całym kraju, blisko 10 tysięcy osób skorzystało z rozmowy wideo z ekspertami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w województwie śląskim takie spotkanie online z pracownikami ZUS odbyło 1618 klientów. 4 tys. klientów nie skorzystało z e-wizyty i nie anulowało jej.

01.12.2020

TSUE: Dziś rozprawa w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

1 grudnia w Trybunale Sprawiedliwości UE odbędzie się rozprawa dotycząca Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Trybunał w Luksemburgu wysłucha argumentów rządu Polski i Komisji Europejskiej, która zaskarżyła polskie przepisy. Potem rzecznik generalny przygotuje opinię, a następnie Trybunał wyda orzeczenie.

01.12.2020

Pielęgniarki chcą większych zmian w prawie niż planuje resort zdrowia

Zawody medyczne

Zmienią się wymagania dla położnych z krajów UE, które chcą pracować w Polsce. Ponadto to Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych będzie zbierała dane o wszystkich osobach wykonujących okazjonalnie w naszym kraju zawód pielęgniarki. Takie zmiany przewiduje nowelizacja przygotowana przez resort zdrowia. Zdaniem pielęgniarek to za mało.

01.12.2020

Adwokatura dostanie narzędzia do zakończenia wyborów? Propozycja wkrótce w Sejmie

Prawnicy Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka ma dostać upoważnienie do uchwalenia zmian regulaminu zgromadzeń i krajowego zjazdu, a treść przyjmowanych uchwał ma być ważna bez względu na kworum - takie zmiany, jak dowiedziało się Prawo.pl, planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma wkrótce trafić do Sejmu. Jeśli zostanie uchwalony, być może nie będzie konieczne zwoływanie nadzwyczajnego zjazdu.

01.12.2020