Zakopane jednak będzie chronić ofiary przemocy? MRPiPS naciska

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Chodzi o gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, którego Zakopane - jako jedyna polska gmina - dotąd nie uchwaliło. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmował , że to lekceważenie potrzeb osób oczekujących wsparcia, które łamie Konstytucję oraz prawo międzynarodowe. Minister Elżbieta Rafalska wystąpiła do Wojewody Małopolskiego o skuteczne "zmobilizowanie samorządu Zakopanego" w tym zakresie.

28.05.2019

Podatników ma wspierać specjalny rzecznik

Ordynacja

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rzeczniku praw podatnika. Nowy urząd ma stać na straży przestrzegania prawa, reagować, gdy będą one naruszane, a także wspierać obywateli w sporze z fiskusem. Zdaniem ekspertów, istnieje jednak ryzyko, że rzecznik stanie się kolejnym urzędnikiem Ministerstwa Finansów.

28.05.2019

UMCS: Protest przeciwko zbyt wielkiej władzy dla rektora

Szkolnictwo wyższe

Projekt nowego statutu uczelni, którym Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zająć się w środę, daje wielką władzę rektorowi, który bez konsultacji ze społecznością akademicką będzie mógł wybierać dziekanów, prodziekanów czy dyrektorów instytutów. Przeciwko zmianom protestuje grupa naukowców.

28.05.2019

Rząd chce zwiększyć zatrudnienie wśród niepełnosprawnych - projekt ustawy

Rynek Prawo pracy

Włączenie w rynek pracy osób niepełnosprawnych biernych i nieaktywnych zawodowo, które bez szczególnego – zindywidualizowanego i kompleksowego wsparcia, samodzielnie nie podejmą zatrudnienia - to główny cel rządowego projektu ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, który trafił do konsultacji.

28.05.2019

Samorządy narzekają na źle przygotowaną reformę oświaty

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Rosnące koszty edukacji, wydłużenie godzin nauki, brak nauczycieli – to główne problemy, które zgłosiły największe miasta w związku z „kumulacją roczników” w szkołach średnich w roku szkolnym 2019/2020. A najważniejszym ich oczekiwaniem wobec władz państwowych jest zwiększenie nakładów na oświatę.

28.05.2019

UOKiK bada zmowę na rynku sprzętu biurowego

Ochrona konkurencji

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeszukali siedzibę firmy Fellowes Polska sprzedającej sprzęt biurowy. Urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej na rynku niszczarek.

28.05.2019

Ponad 400 uczniów wzięło udział w Konkursie Wiedzy o Prawie

Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Zakończyła się właśnie IV edycja Ogólnopolskiej Akademii - Konkurs Wiedzy o Prawie. Wzięli w niej udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. Wygrały dzieci z Poznania, Łodzi, Torunia, Ostrowi Mazowieckiej i Gdyni.

28.05.2019

Suwałki: Centrum usług wspólnych obsłuży wszystkie szkoły

Finanse samorządów Zarządzanie oświatą

Obsługa księgowa wszystkich jednostek oświatowo-wychowawczych w mieście to zadanie tworzonego w Suwałkach centrum usług wspólnych. Centrum ma rozpocząć działalność o początku przyszłego roku i ma obsługiwać 25 jednostek miejskich.

28.05.2019

NFZ przygotowuje nowe wyceny od 1 lipca  

Finansowanie zdrowia

Jedenaście projektów zarządzeń dotyczących zmian wycen opublikował Narodowy Fundusz Zdrowia. Od 1 lipca zmienią się stawki w prawie wszystkich świadczeniach. W szpitalnictwie wyceny mają wzrosnąć o ok. 2 proc., w opiece ambulatoryjnej o 3 proc., a rehabilitacji o 5 proc.

28.05.2019

Zwrotny transfer nieruchomości to unikanie opodatkowania

PIT

Krajowa Informacja Skarbowa będzie odmawiała wydawania indywidualnych interpretacji podatnikom, którzy chcą obracać posiadanymi nieruchomościami w celu „urynkowienia” ich wartości oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wyższej wartości początkowej, by zawyżać koszty uzyskania przychodu i w ten sposób uzyskać korzyść podatkową.

28.05.2019

Lekarze: 1 czerwca manifestacja, a gdy nie będzie odzewu, sięgniemy po ostrzejsze formy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W sobotę 1 czerwca o godz. 13 zacznie się manifestacja lekarzy. Spod siedziby Ministerstwa Zdrowia przemaszerują pod Sejm. O tym, dlaczego w Dniu Dziecka chcą dać wyraz niezadowoleniu z obecnej kondycji ochrony zdrowia rozmawiamy z lekarzem Bartoszem Fiałkiem z Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

28.05.2019

Wynagrodzenia freelancerów coraz wyższe

Domowe finanse HR

W Polsce już ponad 220 tysięcy osób pracuje jako wolni strzelcy świadczący elektroniczne usługi dla biznesu. Część dorabia do etatu, ale ponad połowa utrzymuje się tylko w ten sposób. Niezależność kusi - z badań wynika, że osoby które spróbowały tej formy zatrudnienia, coraz częściej nie wracają już na etat.

28.05.2019

NIK: Inicjatywa lokalna mało znana i mylona z budżetem obywatelskim

Samorząd terytorialny

Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, samorządy i mieszkańcy słabo znają instytucję inicjatywy lokalnej. Wiele gmin nie ma uchwał określających tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków składanych przez obywateli. A to gminy powinny dbać o promocję inicjatywy lokalnej wśród mieszkańców i wspierać ich w formie spotkań czy warsztatów.

28.05.2019

Zmiany w kpc niepokoją prawników - opłaty będą barierą w dostępie do sądu?

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość zasądzenia dodatkowych kosztów i zwiększonych odsetek za nadużywanie prawa procesowego, podwójna "karna" opłata za nienależycie opłacony środek zaskarżenia, kierowanie spraw do ponownego rozpoznania w tym samym składzie w pierwszej instancji - te propozycje zmian w Kodeksie postępowania cywilnego budzą największe wątpliwości

28.05.2019

Duże rozbieżności pracodawców i związków przy minimalnej pensji

Rynek Prawo pracy HR

Zgodnie z propozycją związków zawodowych płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 12 proc., czyli 270 zł, co dałoby kwotę brutto 2520 zł. Pracodawcy są bardziej ostrożni w kwestii podnoszenia minimalnej płacy i chcą, aby ona wzrosła do 2387 zł. Swojej propozycji nie ogłosiło jeszcze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

28.05.2019

Miasta mają dość drogiego prądu, stolica chce wystąpić do rządu o rekompensatę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rachunki za energię wyższe o 50, a nawet 70 procent to od stycznia zmora samorządów i spółek miejskich. Przez opóźnienie zmian w prawie nie mogą jednak liczyć na zapowiedziane obniżki cen. Tymczasem Warszawa chce wystąpić do rządu o rekompensatę za zwiększenie kosztów. Łódź zamierza płacić tyle, co w zeszłym roku. Resort energii twierdzi, że pracuje nad rozwiązaniami i jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską.

28.05.2019

Przepisy o sukcesji mają działać jeszcze lepiej

Spółki Małe i średnie firmy

Do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej wpisano już blisko 7 tys. zarządców sukcesyjnych, którzy mają pomóc w prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej po śmierci właściciela. Ministerstwo przedsiębiorczości kończy prace nad kolejnymi zmianami dla biznesu.

28.05.2019

Z przejściem na emeryturę lepiej poczekać do lipca

Emerytury i renty Rynek Ubezpieczenia społeczne

Osoby, które chcą przejść na emeryturę w najbliższych tygodniach powinny przemyśleć swoją decyzję. Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc na składanie wniosków. Wszystko z powodu mechanizmu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Do przeczekania tego okresu zachęca też minister pracy.

28.05.2019

W większości szpitali brakuje lekarzy i pielęgniarek

Opieka zdrowotna

Najtrudniej znaleźć do pracy pediatrów, internistów i anestezjologów – wynika z rankingu dziesięciu specjalizacji lekarskich, które najtrudniej pozyskać. Powstał on w ramach raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” przygotowanego przez Manpower Life Science. Niestety przyszłość nie wygląda optymistyczne

28.05.2019

Komisarz Rady Europy krytycznie o zmianach w polskim prawie karnym

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie da się pogodzić z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka tego, że niektórym skazanym na dożywocie ma zostać odebrana możliwość warunkowego zwolnienia - to jedna z uwag do zmienionego w ostatnich dniach kodeksu karnego, jakie do marszałka Senatu skierowała komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatović.

27.05.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski