Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) we wrześniu 2021 r. uruchomiła nowatorski projekt polegający na wdrożeniu usługi „Zaawansowanych lotów bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na szeroką skalę. Chęć współpracy przy tym projekcie zgłosiło blisko 20 gmin lub ich konsorcjów. Do drugiego etapu przystąpiło osiem.

PAŻP poinformowała, że wśród laureatów są Gliwice wraz z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, gminy Lesznowola z Nadarzynem oraz gminy Lublin z Jastkowem.

Przeczytaj także: Kontrola bhp z użyciem drona>>
 

Drony pomogą w analizie zanieczyszczonego powietrza

- Mieszkańcy zyskają nową jakość pracy lokalnych służb, które wykorzystując wdrożone przez PAŻP środowisko zyskają narzędzia do sprawnego monitorowania i analizowania zanieczyszczenia powietrza, a w konsekwencji do redukcji CO2, kontrolowania sytuacji na drogach, sprawnego lokalizowania źródła ognia w czasie pożaru, czy szacowania strat wynikających z klęski żywiołowej – informuje PAŻP.

Sprawdź: Do jakiego rodzaju baterii możemy zakwalifikować baterie do zasilania dronów? >

Agencja podkreśla, że uczestniczące w programie gminy będą miały możliwość realnego wpływu na kształtowanie się rynku usług dronowych, dzięki czemu pojawią się nowe możliwości i udogodnienia dla mieszkańców.

- Realne w niedalekiej przyszłości są bowiem dostawy paczek i dokumentów, transport medyczny, żywności, precyzyjne agrolotnictwo czy monitoring infrastruktury. Wszystko to będzie miało również wymiar marketingowy i znacząco wpłynie na wizerunek zwycięskich gmin. Staną się one bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy rozwijając swoje wizje w tych miejscach, stworzą nowe miejsca pracy i równocześnie kolejne możliwości rozwoju wybranych regionów – wskazuje PAŻP.

 

Lublin stawia na bezpieczeństwo lotów

W przypadku projektu Lublina i Jastkowa koncepcja organizacji lotów da możliwość wdrożenia bezpiecznych lotów dronów na większą skalę. Obszar zaproponowany we wspólnym wniosku to łącznie 120 km2 terenu obejmującego północno-zachodnią część Miasta Lublin oraz niemal całą powierzchnię Gminy Jastków. Obszar objęty projektem w Lublinie to część północna dzielnicy Szerokie oraz niemal cały teren Sławinka oraz Sławina. Teren ten zostanie wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów. Dzięki temu, obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie się ruchu dronów na ich terenie, a ich użytkownicy otrzymają kompleksowy system do planowania lotów wraz z narzędziami do oceny ryzyka, jak i ograniczeń w przestrzeni względem innych bezzałogowych statków powietrznych.

Konkurs odbył się w ramach usługi „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”, realizowanej w ramach Projektu "Usługi cyfrowe dla bezzałogowych statków powietrznych"; współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.