Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wtorkowym komunikacie, wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 i 5 dzień miesiąca (1, 5 lutego). ZUS będzie przelewał kolejne środki - zgodnie ze standardowymi terminami wypłaty. Emeryci i renciści dostają zwrot na mocy rozporządzenia Ministra Finansów.

Czytaj również: ZUS chce zwracać emerytom i rencistom zaliczki na PIT, ale nie ma do tego prawa>>

Kto może spodziewać się zwrotu?

- Przypominam, że nie trzeba składać do nas jakichkolwiek wniosków czy podań. Zwrot nastąpi w tych terminach wypłaty w lutym, w których co miesiąc przychodzą pieniądze ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak podkreśla, zwrot dostają osoby, których renta lub emerytura mieści się w przedziale od 4 920 do 12 800 zł. - W całym kraju w lutym tego roku zwrot nadpłaty dostanie blisko 430 tys. na łączną kwotę 41,7 mln zł – dodaje Kowalska-Matis.

Według danych ZUS, 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4920 zł brutto, po wprowadzeniu Polskiego Ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

7 stycznia minister finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.   

Według ZUS, oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4920 zł - 12800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

Przypomnijmy, że po fali krytyki ze strony prawników i doradców podatkowych rząd postanowił przenieść przepisy z rozporządzenia MF do ustawy. Sejm uchwalił ją 27 stycznia 2022 r., a Senat zajmie się nią najbliższym swoim posiedzeniu, zaplanowanym na 16-17 lutego. Wcześniej, bo 10 lutego, stanowisko w sprawie ustawy zajmą Senackie Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.