Do zmian w podatkach trzeba się przygotować

CIT PIT

Styczeń 2019 roku przyniesie wiele zmian w prawie podatkowym. Warto o nich porozmawiać, by nie wpaść w pułapkę i nie narazić się na kary karne skarbowe. Okazją będzie IX Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG.

11.12.2018

Sejm poprawi Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Finanse publiczne

Na rozpoczynającym się jutro tj. 12 grudnia br. posiedzeniu plenarnym Sejm rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Projekt wprowadza nowe instrumenty kontroli.

11.12.2018

Irlandzki SN oceni, czy polskie sądy są praworządne

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa ekstradycji Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania skierowana została do Sądu Najwyższego Irlandii. Ma on rozstrzygnąć, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce może zagrażać jego prawu do uczciwego procesu.

11.12.2018

Niższe kaucje także dla prywatnych instalacji przetwarzania odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Stawki zabezpieczenia roszczeń za magazynowanie odpadów wyniesie 600 zł za śmieci komunalne oraz 400 zł za papier, tekturę i tekstylia. Wszystkie instalacje do przetwarzania odpadów oraz punkty ich selektywnej zbiórki, a nie tylko komunalne, będą miały prawo do stosowania niższych, bo 35 proc. stawek.

11.12.2018

Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu. Dodatek stażowy nie będzie wliczany

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Pracownicy z wieloletnim stażem będą mogli liczyć na podwyżki. Rok 2019 ma być bowiem ostatnim, w którym dodatek stażowy będzie wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Projekt zmian w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji.

11.12.2018

Nowe rekomendacje ws. oceniania nauczycieli będą w kwietniu

Kadry w oświacie

Będą nowe zasady oceniania nauczycieli, rekomendacje mają być wypracowane wspólnie ze związkowcami. MEN już częściowo wycofał się ze zmian w tej materii - od 1 stycznia 2019 roku znikają szkolne regulaminy ze wskaźnikami oceniania.

11.12.2018

Podatki uproszczone, ale tylko w teorii

Ordynacja Domowe finanse CIT PIT Prawo gospodarcze

Ministerstwo Finansów realizuje program 3xP. Prawo podatkowe ma być proste, przejrzyste i przyjazne. W tym celu od stycznia 2019 roku zmieni się bardzo dużo przepisów. Eksperci zwracają uwagę, że firmy zapłacą wyższe daniny. Krytykowany jest też sposób nowelizowania prawa.

11.12.2018

NIK: NBP dobrze nadzoruje sektor finansowy, ale KNF pobłaża bankom spółdzielczym

Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego powinna częściej i skuteczniej kontrolować banki spółdzielcze, a także lepiej weryfikować kwalifikacje kuratorów nadzorujących programy naprawcze. Za to Narodowy Bank Polski rzetelnie wykonuje swoje obowiązki. Taką ocenę w najnowszym raporcie wystawiła mu Najwyższa Izba Kontroli.

11.12.2018

Położne także karane za błędy medyczne

Opieka zdrowotna

Już nie tylko lekarze są winni błędów medycznych. Rośnie liczba ukaranych pielęgniarek i położnych, zazwyczaj za pomyłki przy porodach. To nie przypadek, powikłania okołoporodowe stanowią znaczny odsetek błędów medycznych.

11.12.2018

RPO odwołuje się do sądu ws. spotu wyborczego PiS

Wybory

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie spotu wyborczego Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, o co wnioskował rzecznik praw obywatelskich, którego zdaniem spot nawoływał do nienawiści.

10.12.2018

Pracownicy sądów rozpoczęli protest w sprawie płac

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

W poniedziałek rozpoczął się protest pracowników sądów. Domagają się podwyżek płac, a swoje niezadowolenie będą manifestować m.in. przez korzystanie ze zwolnień lekarskich. Akcja ma potrwać dwa tygodnie.

10.12.2018

UODO uczy o ochronie danych osobowych

Jak dzieci i młodzież mają chronić dane osobowe nie tylko w realnym, ale też cyfrowym świecie - na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji „#RODO w edukacji. Mazowieckie spotkanie z...

10.12.2018

SA: Polisy z funduszem kapitałowym sprzedawane z naruszeniem praw klientów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Przy sprzedaży przez firmę Open Finance polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym konsumenci byli wprowadzani w błąd - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu kara nałożona za to przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na firmę była uzasadniona.

10.12.2018

Nauczyciele masowo na L4 w czasie matur?

Kadry w oświacie

Nauczyciele chcą protestować w podobnej formie, jak policjanci - pokazują wyniki ankiety Związku Nauczycielstwa Polskiego. Chodzi o jednoczesne, masowe skorzystanie ze zwolnień lekarskich w czasie egzaminów. Pedagodzy chcą wyrazić swój sprzeciw przeciwko niskim wynagrodzeniom.

10.12.2018

Nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego

Do Rady Dialogu Społecznego dołączyło siedem nowych osób. Uroczystość ich powołania odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objęła szefowa Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która zastąpiła na tym stanowisku minister Elżbietę Rafalską.

10.12.2018

RPO pyta o podstawy zatrzymania b. zastępcy szefa KNF

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do prokuratory o informacje dotyczące okoliczności zatrzymania Wojciecha Kwaśniaka, a konkretnie czy doszło do użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego, a jeśli tak to jakich. Pyta, czy b. zastępca przewodniczącego KNF złożył zażalenie.

10.12.2018