To, jak ważna jest specjalizacja, że prawnicy na nią stawiają, pokazała tegoroczna edycja Rising Stars - liderzy jutra 2022. Można powiedzieć, że większość laureatów postawiła na specjalizację.

Przykładowo laureatka pierwszej nagrody Judyta Latymowicz, adwokatka, współzałożycielka i partnerka w kancelarii LEGALLY.SMART LATYMOWICZ, LIŻEWSKI, ROZBICKA-CIEŚLINSKA, TKACZYK, KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH SPÓŁKA PARTNERSKA, kieruje praktyką azjatycką i India Desk. To z kolei wiąże się z jej wykształceniem, bo jest też doktorem nauk humanistycznych - specjalizacja Azja Południowa/Indie, Bangladesz. 

Czytaj: Rising Stars 2022 - znamy już młodych prawników - liderów jutra>>

Czytaj też: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >>>

Czytaj w LEX: Barszcz Tomasz - O pięknie w pracy prawnika >>>

- Ta specjalizacja łączy moje zainteresowania z wykształceniem, to efekt tego jak wyobrażałam sobie moją pracę na rynku. Była to naturalna konsekwencja moich wyborów jeszcze w okresie studiów, bo studiowałam równolegle indologię i prawo. I oczywiście wydawać by się mogło, że jest to egzotyczne połączenie, ale od zawsze chciałam udowodnić, że te dwa światy nie są od siebie odległe oraz mogą do siebie pasować i przekuć się w taką specjalizację, która będzie unikatowa, ale jednocześnie uzasadniona rynkowo - mówi serwisowi Prawo.pl Judyta Latymowicz (pełen wywiad opublikujemy we wtorek 6 grudnia).

 

Specjalizacja - sposobem na konkurencję

To, co dzieje się obecnie na polskim rynku prawniczym, potwierdzają zresztą badania prowadzone i wśród polskich prawników i zagranicznych - m.in. tegorocznego raportu Wolters Kluwer Future Ready Lawyer. Klient, zrozumienie jego potrzeb i umiejętność odpowiedzi na nie (a więc m.in. specjalizacja), są bowiem od dłuższego czasu, obok nowych technologii, głównym sposobem na radzenie sobie z konkurencją. Co ważne, wielu prawników o ścieżce swojej kariery w tym obszarach działania, zaczyna myśleć bardzo wcześnie - przykładowo - kończąc dodatkowy kierunek.   

Czytaj w LEX: Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >>>

Zobacz w LEX: Jak założyć własną kancelarię prawną krok po kroku >>>

Zobacz w LEX: Narzędzia marketingu prawnika w internecie - jak dać się zauważyć? >>>

Mecenas Latymowicz podkreśla, że już podejmując decyzję o wyborze studiów wiedziała, że w przyszłości Indie będą coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu. - Bo bez wątpienia jest to kraj wielkich możliwości. W mojej pracy chciałam znaleźć miejsce dla obu tych obszarów, zwłaszcza, że prawo połączone z indologią daje ciekawy balans, który pozwala mi wychodzić poza ramy każdego z tych zawodów i realizować projekty, których bez posiadanego background’u nie udałoby mi się przeprowadzić - mówi.

Zaznacza równocześnie, że nie była to łatwa droga. - Chociażby dlatego, że zdobywanie doświadczenia w niszowej specjalizacji w dużym stopniu wymaga indywidualnej inicjatywy i ciągłego samodzielnego rozwoju. Dopiero przejście tej drogi i spojrzenie z perspektywy na to, co udało mi się osiągnąć, pokazało mi, że było warto, choć po drodze napotkałam wiele przeszkód. Jednym z głównych wyzwań było to, że moją specjalizację tworzyłam samodzielnie od postaw, co wymagało od mnie dużo cierpliwości i sporo odwagi - mówi. I dodaje, że do dzisiaj jej specjalizacja wymaga dużo cierpliwości. - Procesy trwają dłużej, rynek jest specyficzny, w związku z czym bez tej cierpliwości i znajomości uwarunkowań kulturowych, bardzo trudno jest osiągnąć sukces. Do tego procedowanych jest wiele zmian w przepisach, więc cały czas trzeba być na bieżąco - podsumowuje. 

 


Klient stawia na wiedzę ekspercką, nawet jeśli więcej kosztuje

Adwokat Paulina Rzeszut (Kancelaria Adwokacka Adwokat Paulina Rzeszut w Chorzowie), wicedyrektor Instytutu LegalTech NRA, członkini Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach, która w tegorocznych Rising Stars zajęła szóste miejsce, prowadzi głównie sprawy z zakresu prawa cywilnego, medycznego i rodzinnego, a dodatkowo jestem mediatorem. 

- W mojej ocenie specjalizacje są szansą dla osób z tzw. roczników otwarcia zawodu. Oczywistością jest fakt, że obecnie na rynku usług prawniczych jest duża liczba adwokatów. Każdy kto wybiera ten zawód musi również znaleźć swój sposób na prowadzenie własnej działalności, w tym pomysł na siebie jako prawnika. Specjalizacja pomaga w wyróżnieniu się na rynku i oczywiście w zdobyciu klientów - mówi. I dodaje, że klienci z danej branży poszukują osób, które posiadają kompleksową wiedzę z danej dziedziny prawa np. prawo budowlane, branża farmaceutyczna.  - Przedsiębiorcy zachowują duża dozę ostrożności w stosunku do prawników, którzy mówią, że "zajmują się" lub "posiadają wiedzę z każdej dziedziny prawa". Co więcej klienci są gotowi zapłacić wyższą cenę za wiedzę ekspercką, a nie ogólną i powierzchowną - podkreśla. 

Sprawdź książki przydatne prawnikowi:

 

Zastrzega jednak, że istotne jest to jaką grupą klientów adwokat zajmuje się podczas prowadzenia działalności zawodowej. - Czy może utrzymać siebie oraz swoją kancelarię pracując tylko w ramach jednej dziedziny - np. z prawa medycznego, własności intelektualnej. W mniejszych ośrodkach konieczne jest połączenie kilku zakresów aktywności zawodowej np. prawo karne z prawem rodzinnym - zaznacza. - Oczywiście bardzo dobrze, jeśli możemy specjalizować się w jednej, konkretnej, dziedzinie, tym bardziej jeśli z tym wiąże się satysfakcja zawodowa oraz sukcesy w prowadzeniu spraw danego typ, ale sytuacja na rynku jest trudna. Adwokatom z mniejszych miast i miejscowości może być ciężko utrzymać kancelarie bazując tylko na jednej dziedzinie. Wszystko zależy od spectrum naszych klientów i tego jakie bezpieczeństwo finansowe gwarantuje nam współpraca z nimi - podsumowuje.

Czytaj: Wielka trójka rządzi u prawników - nowe technologie, klient i ochrona informacji>>

Fokusowanie się - też nie dobrze, ważne szersze spojrzenie

Także dr Anna Wilińska-Zelek, adwokatka, doktor nauk o mediach (FILIPIAK BABICZ Legal sp.k.) - laureatka czwartego miejsca, uważa że specjalizacja to jest zdecydowanie najlepszy kierunek. - Prawo jest tak rozległe, że nie można znać wszystkich aspektów nowych orzeczeń, nowego piśmiennictwa, które się pojawiają - mówi. Jest jednak jedno ale...

- Z dużym niepokojem jednak obserwuje młodych ludzi, którzy idą za tym głosem, żeby wybierać specjalizację i bardzo mocno zamykają się na inne dziedziny prawa. Najlepszą drogą jest wąska specjalizacja, z jednoczesnym zdobywaniem wiedzy (choć nie tak zaangażowanym) z innych obszarów, by na prawo móc patrzeć holistycznie - zaznacza. I podaje konkretne przykłady ze  swojej dziedziny - czyli prawa własności intelektualnej, w kontekście chociażby umów dotyczących IP. - Prawnicy, którzy specjalizują się w prawie własności intelektualnej dobierają świetne klauzule, bardzo dobrze znają orzecznictwo dotyczące kwestii związanych z przeniesieniem prawa czy udzieleniem licencji, znają dylematy dotyczące kwalifikacji utworów i zastosowaniem odpowiednich rozwiązań, ale część z nich zapomina np. o kwestiach związanych z aspektami podatkowymi czy rachunkowością. W efekcie proponują rozwiązania, które później dla klientów generują olbrzymie problemy związane z funkcjonowanie danego kontraktu np. w grupie spółek. Tu jest ryzyko specjalizacji - zbyt mocne fokusowanie się na danej dziedzinie, które może zacierać obraz tego czego tak naprawdę potrzebuje klient  - wskazuje. 

 

Nie ma co trzymać się kurczowo wyboru

Jacek Olejarz adwokat wyróżniony nagrodę specjalną, założył kancelarię, której prace ogniskują się na pomocy NGO (Kancelaria adwokacka Legalden Jacek Olejarz). Dzisiaj przyznaje, że organizacje pozarządowe to dopiero druga specjalizacja, którą wybrał. - Pierwszą było prawo farmaceutyczne. Znalezienie tej właściwej specjalizacji zajęło mi pierwsze 4 lata kariery. Kilka razy musiałem zaczynać prawie od zera, ale naprawdę było warto - zaznacza. 

- Coraz częściej powtarza się młodym prawnikom, że specjalizacja jest jedyną drogą, która daje szansę na dobry start w zawodzie prawniczym. Dzisiaj chyba już nikogo nie trzeba do tego przekonywać i zamiast pytać, czy warto się specjalizować, trzeba zastanowić się, jak zrobić to mądrze. Od prawie 3 lat prowadzę kancelarię adwokacką wspierającą niemal wyłącznie organizacje pozarządowe - mówi. Ma trzy rady dotyczące wyboru specjalizacji:

  1. Kieruj się sercem, nie pieniędzmi;
  2. Niech nic Cię nie ogranicza;
  3. Nie trzymaj się kurczowo swojego wyboru – to nie jest decyzja ostateczna. 

- Jeżeli planujesz założyć własną kancelarię, nie słuchaj innych, nie szukaj popularnych specjalizacji – znajdź coś, co będzie przemawiało do ciebie. Naprawdę możesz zaszaleć. W czasach obsługi online, klientów nie brakuje nawet w najwęższych specjalizacjach. W tym roku nagrodę Rising Stars wygrała prawniczka specjalizująca się we współpracy z rynkiem indyjskim. My w Legalden – kancelarii zajmującej się organizacjami pozarządowymi – po niecałych 3 latach, zatrudniamy właśnie 7. osobę. A są też kancelarie zajmujące się tylko prawem konopnym - dodaje. Podkreśla też, że tak jak w innych najważniejszych życiowych kwestiach, warto raz na jakiś czas zrobić większą lub mniejszą korektę kursu, pamietając jednak, że efekty wymagają czasu.