Jak podkreślił na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia Waldemar Kraska, pieniądze trafią do szpitali, które zdecydowały się odpowiedzieć na potrzeby pacjentów.  - Zapłacimy za świadczenia wykonane powyżej 100 proc. Na podstawie rozporządzenia pieniądze zostaną wypłacone w grudniu w wysokości 60 proc. nadwykonań wykonanych w ramach ryczałtu - poinformował wiceminister zdrowia. 

 

To zmiana w stosunku do zapowiedzi z połowy października. Wówczas minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w grudniu otrzymają dodatkowe środki placówki należące do sieci szpitali, które za wykonane świadczenia rozliczają się ryczałtem, a które o co najmniej 8 proc. przekroczyły ryczałt na 2022 r. 

Czytaj także na Prawo.pl: Dotacje celowe dla samorządowych szpitali, ale nie tych w formie spółek>>

Listopad 2022 r. z ochroną zdrowia - Redakcja LEX poleca >>>

Gratyfikacja dla szpitali, które przekroczyły ryczałt

W tym roku zyskają wszyscy ci, którzy wykazując dbałość o pacjentów, przekroczyli graniczny poziom kwoty ryczałtu. - Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim odrabiamy zaległości zdrowotne z ponad dwuletniego okresu pandemii. Przekroczenie ryczałtu oznacza przyjmowanie zdecydowanie większej liczby pacjentów niż można było zakładać. Wspólnie z prezesem NFZ podjąłem decyzję, że placówkom, które przekroczyły ryczałt, należy się gratyfikacja, czyli dodatkowe finansowanie i takie też zamierzamy już w grudniu wprowadzić – mówił wówczas minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

Według ówczesnych wyliczeń NFZ nowy mechanizm obejmie miał objąć co najmniej 20 proc szpitali w całej Polsce. W większości są to placówki powiatowe.

Tegoroczna ryczałtowa nadwyżka zostanie dodana do wartości ryczałtu szpitala za 2022 r., tym samym wzrośnie ryczałt szpitala na 2023 r.

Kolejnym istotnym krokiem dla finansów szpitali jest podniesienie przyszłorocznej wyceny za tzw. punkt w ryczałcie. Od 1 stycznia 2023 r. jego wartość rośnie o 15 proc. do poziomu 1,62 zł.

- Tylko ten zabieg zwiększa finansowanie polskiego systemu szpitalnictwa w przyszłym roku o niebagatelną kwotę 4 mld zł. Zdecydowanie poprawi to kondycję szpitali w dobie rosnących kosztów utrzymania – podsumowuje minister Niedzielski.

Czytaj w LEX: Sieć szpitali a ambulatoryjna opieka specjalistyczna >>>

Czytaj w LEX: Ryczałt w sieci szpitali >>>