Resort finansów potwierdza - samorządy stracą na zmianach w podatkach bez rekompensaty

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Estoński CIT będzie kosztował samorządy 1,3 miliarda złotych tylko w pierwszym roku, nie przewidziano dla nich rekompensaty za spadek wpływów – mówił w Sejmie wiceminister finansów. Dla budżetu państwa będzie to koszt 4,3 mld zł. MF potwierdza, że samorządy nie mogą liczyć na rekompensaty.

07.10.2020

UOKiK nałożył wielomiliardowe kary na Gazprom i spółki budujące Nord Stream 2

Ochrona konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył trwające ponad trzy lata postępowanie w sprawie obejścia braku zgody na utworzenie spółki finansującej budowę Nord Stream 2. Uznał, że spółki nigdy nie zrezygnowały z zamiaru dokonania koncentracji, ale zrealizowały go w innej formie. Za działanie poza prawem Gazprom ma zapłacić ok. 29 mld zł kary,

07.10.2020

Ustawa antysuszowa ogranicza samorządy i dodaje im zadań

Samorząd terytorialny Środowisko

Projekt ustawy suszowej ogranicza wpływ samorządów na lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne – uważają samorządowcy ze Śląska. Dodatkowe obowiązki, takie jak nadzór nad spółkami wodnymi i nad urządzeniami melioracji wodnych, wiążą się z brakiem środków finansowych na ich realizowanie.

07.10.2020

Prawnicy będą wspierać osoby LGBT+ w obronie ich praw

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Grupa prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu precedensowych postępowań sądowych dotyczących osób LGBT łączy siły tworząc inicjatywę lgbt+prawnicy. - Chcemy wspólnie chronić jedną z najbardziej dyskryminowanych grup w Polsce. Naszym celem jest wywalczenie równych praw dla osób LGBT+ - mówi adwokatka Emilia Barabasz,

07.10.2020

Koronawirus w akademikach w Krakowie i Białymstoku

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Koronawirus

W akademikach krakowskich uczelni odnotowano pierwsze zachorowania na COVID-19. Osoby zakażone zostały objęte kwarantanną i trafiły do izolatoriów. Sytuacja - jak zapewniają rzecznicy uczelni - jest opanowana, a władze pozostają w stałym kontakcie z sanepidem. Podobna sytuacja ma też miejsce w Białymstoku.

07.10.2020

MF: Deficyt sektora finansów publicznych szacowany na 11 proc. PKB

Finanse publiczne

Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku 11 proc. PKB - szacuje Ministerstwo Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej. I dodaje, że będzie to łącznie z funduszami Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego.

07.10.2020

Minister i samorząd biorą się za sieci aptek

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Farmacja

Służby mają skuteczniej egzekwować przepisy antykoncentracyjne, w tym zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców więcej niż czterech aptek w skali kraju lub 1 proc. aptek w skali województwa, a także zwiększyć nadzór oraz wysokość kar za naruszenie przepisów.

07.10.2020

Praca za granicą już nie tak popularna

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Mimo odczuwanych zawirowań na rynku pracy i niepewności dotyczącej dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej, nie jest obserwowana zwiększona gotowość Polaków do wyjazdu za granicę – wynika z badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

07.10.2020

Minister Gowin przeciwny ozusowaniu umów o dzieło

Prawo pracy

Jestem kategorycznie przeciwny ozusowaniu umów o dzieło. To jest praca twórcza i powinna być opodatkowana na dotychczasowych zasadach - wskazał w środę wicepremier Jarosław Gowin. Według niego, nieuchronne jest natomiast oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

07.10.2020

Sejm nadal nie wybiera nowego RPO

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Zaplanowane na środę głosowanie w sprawie wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zdjęte z porządku obrad Sejmu. Tymczasem od 9 września trwa przedłużona kadencja prof. Adama Bodnara, a na 20 października wyznaczona została rozprawa w Trybunale Konstytucyjnym w sprawie pytania posłów PiS

07.10.2020

Premier na nowo podzielił administrację między ministrów

Administracja publiczna

We wtorek 6 października prezydent powołał nowych członków rządu, co związane jest ze zmianą liczby ministerstw i zakresów ich władzy. Tego samego dnia premier wydał tzw. rozporządzenia atrybucyjne, które przyporządkowały poszczególne działy administracji konkretnym ministrom. Zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw i od razu weszły w życie.

07.10.2020

NIK: System ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich jest mało efektywny

Prawo cywilne

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak działa system wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych. Okazuje się, że wciąż niewielu rolników decyduje się na zabezpieczenie upraw, mimo iż część z nich ma taki obowiązek, a wsparcie państwa w tym zakresie jest mało skuteczne. Zamiast się ubezpieczyć, rolnicy liczą, że w razie szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (głównie suszą), dostaną pomoc finansową od państwa niezależną od systemu ubezpieczenia.

07.10.2020

Niespójne systemy komplikują rejestrację Polaków urodzonych za granicą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nowe technologie

Ośrodki pomocy społecznej, urzędy stanu cywilnego czy urzędy pracy to przykłady najbardziej zbiurokratyzowanych jednostek. Samorządy starają się upraszczać procedury, żeby ułatwiać życie mieszkańcom i urzędnikom. Nie jest to jednak możliwe w przypadku zadań zleconych, jak sprawy z zakresu aktów stanu cywilnego.

07.10.2020

Nauka i edukacja pod kontrolą jednego ministra - konieczne sprawne zarządzanie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Zarówno nauka, jak i oświata, przechodzą etap ogromnych reform, które muszą być kontynuowane przez nowego ministra. Tym razem jednego dla obu tych działów. Pomijając to, że na czele resortu stanie osoba znana z dość kontrowersyjnych poglądów, powstają obawy o to, czy superministerstwo poradzi sobie z zapanowaniem nad tak szeroką materią.

07.10.2020

Radcy zmierzą się w Turnieju Negocjacyjnym

Prawnicy

Ruszyła rejestracja dwuosobowych zespołów radców prawnych, które już 17 października zmierzą się w Turnieju Negocjacyjnym. Zawody - z powodu epidemii - odbędą się online, a ich głównym celem jest podnoszenie i sprawdzenie praktycznej wiedzy w tym obszarze, oraz zachęcanie prawników również do tej metody rozwiązywania sporów.

07.10.2020

Wymiana kadr - praca w warunkach pandemii sprawdzianem dla pracowników

Prawo pracy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

Tarcze antykryzysowe i tarcza finansowa nie uratowały wielu pracowników przed utratą miejsc pracy. Firmy zwalniają osoby niedostatecznie sprawne i wydajne w pracy zdalnej, zastępując je nowymi, posiadającymi umiejętności przydatne w dobie COVID-19. A tym, których z różnych względów nie mogą lub nie chcą zwolnić, wręczają wypowiedzenia zmieniające.

07.10.2020

Duży wzrost zakażeń - rząd mobilizuje się do walki z pandemią

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

Reakcją na skokowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a ostatnio także liczby zgonów, jest zapowiedź polityki "zero tolerancji" dla naruszających zasady bezpieczeństwa oraz kolejna zmiana zasad leczenia COVID-19. Teraz ponownie mają się tym zająć specjalne szpitale, a osoby chodzące bez maseczek mają być surowo karane.

07.10.2020

Już w czwartek startuje LegalTech Day

LegalTech

W czasie pandemii Wolters Kluwer Polska i The Heart po raz pierwszy połączą zdalnie najlepsze gotowe startupy LegalTech z korporacjami i kancelariami prawnymi, które chcą je kupić, zainwestować w nie lub z nimi współpracować. Prawnicy będą mogli poznać nowoczesne narzędzia od środka.

07.10.2020

Ubywa ubezpieczonych w ZUS - sytuacja na rynku pracy coraz gorsza

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Powiększa się rzesza osób, które wypadły z rejestrów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sierpniu liczba ubezpieczonych, za których były opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne zmniejszyła się o kolejne 35,3 tys. osób, a to oznacza, że od grudnia liczba ubezpieczonych w ZUS zmniejszyła się już o 265 tys. osób.

07.10.2020