Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF przygotowując się do systemu, który będzie obowiązkowy od 2024 r. Dzięki uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej Polska, obok Włoch i Francji, została upoważniona do wprowadzenia obowiązkowej e-faktury w relacjach B2B.

- Ministerstwo Finansów stale analizuje możliwości wykorzystywania nowoczesnych technologii w zwalczaniu oszustw podatkowych i zapobieganiu nieprawidłowościom. Patrzymy także uważnie na to, jak inne państwa wdrażają najnowsze technologie dla celów podatkowych. Koncepcja Krajowego Systemu e-Faktur jest efektem tych działań – wyjaśnia Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

Podkreśla ona jednocześnie, że w realiach dzisiejszej gospodarki szybkość dostępu do informacji jest jednym z kluczowych czynników.

- Systemy podatkowe oparte na cyklicznym raportowaniu (kwartalnym lub rzadszym) często nie przystają do wyzwań współczesnego świata i standardów społeczeństw informacyjnych. Dlatego wykonujemy kolejny krok na drodze do wprowadzenia powszechnego raportowania w czasie rzeczywistym – dodaje Magdalena Rzeczkowska.

 

E-faktura elementem uszczelnienia systemu

E-faktura to kolejny ważny element uszczelnienia systemu podatkowego.

- Bazujące na włoskich rozwiązaniach wprowadzenie w Polsce e-faktury to technologiczny kamień milowy, porównywalny z wdrożeniami JPK, pakietów paliwowego i przewozowego oraz split paymentu, tj. z rozwiązaniami, dzięki którym polska luka VAT zmniejszyła się z 24,1 proc. w 2015 r. do 4,3 proc. w 2021 r. – ocenia Jan Sarnowski, doradca podatkowy, współtwórca projektu, były wiceminister finansów. Podkreśla on, że e-faktura to jeden z niewielu projektów, wspieranych całkowicie ponad podziałami. Jej dobrowolne stosowanie przyjęte zostało przez Sejm w październiku 2021 rekordową większością głosów: 443 "za" przy tylko jednym "wstrzymującym się".

 


- Bazując na rocznym pilotażu fakultatywnego e-fakturowania, Ministerstwo Finansów przechodzi do finalnego stadium projektu. W ten sposób Polska zamyka proces wprowadzania najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie podatków, plasujący nas w czwórce najbardziej zaawansowanych technologicznie administracji podatkowych Europy – zauważa Jan Sarnowski. Dodaje, że polska e-faktura jest wdrażana na długo przed analogicznymi rozwiązaniami Francji i Niemiec.

Zobacz również: Faktury VAT nowego wzoru będą rewolucją dla firm >>

 

E-fakturowanie to wiele wymiernych korzyści

Jak podkreśla MF, e-faktura daje  wiele korzyści podatkowych i biznesowych dla podatników i gospodarki. Zaletą e-fakturowania jest szybszy zwrot VAT. Podatnicy otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej. Termin zwrotu skróci się z 60 do 40 dni. Łatwiejsze będzie i szybsze korygowanie faktur oraz wystawianie duplikatów. Podatnicy nie będą musieli wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury. Obowiązki podatkowe oraz sprawozdawcze zostaną znacząco uproszczone, np. nastąpi ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją. W sytuacji, gdy wszystkie faktury będą dostępne w KSeF nie będzie konieczności raportowania ich w innych systemach. Poza tym, jednolity wzór faktury to wygoda dla podatnika, ułatwienie automatyzacji procesów sprawozdawczych i dokumentacyjnych.

Nastąpi też ograniczenie obowiązku przechowywania dokumentów - e-faktury będą archiwizowane w KSeF przez okres 10 lat. Daje to możliwości dużych oszczędności związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, rozwiązanie to przyczyni się nie tylko do szybszego i sprawniejszego dokumentowania transakcji, ale również do przyspieszenia realizacji płatności. 

 

Korzyści biznesowe i bezpieczeństwo

E-faktura obok korzyści podatkowych ma przynieść także szereg korzyści biznesowych. System ten umożliwi zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami. Wystawiona faktura będzie udostępniona dla odbiorcy przez administrację praktycznie w czasie rzeczywistym. Ustrukturyzowany jednolity wzór faktury pozwoli na automatyzację procesów księgowych, co w konsekwencji przełoży się na oszczędność czasu pracowników, który można wykorzystać w innych obszarach prowadzenia działalności.

Obecnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Okres dwóch lat jest czasem, w którym polskie firmy mogą korzystać i testować wystawianie faktur w KSeF. Ministerstwo Finansów zachęca firmy do korzystania z KSeF już teraz, by płynnie i pewnie przejść do systemu obowiązkowego. W 2024 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne. Jak zapewnia resort finansów, KSeF cyklicznie przechodzi szczegółowe testy bezpieczeństwa. Zarówno dane w ramach KSeF jak i sama komunikacja z KSeF są szyfrowane. Autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższych dostępnych poziomach. KSeF jest utrzymywany przez Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

 

Aplikacja mobilna i dla mikroprzedsiębiorców

- Aby ułatwić powszechne fakturowanie w KSeF już teraz udostępniliśmy przedsiębiorcom darmową Alikację Podatnika KSeF, która posiada funkcjonalności pozwalające na zarządzanie procesem fakturowania w każdym przedsiębiorstwie. Niedawno zintegrowaliśmy też aplikację e-mikrofirma z KSeF. To bardzo ważna aktualizacja dla mikroprzedsiębiorców – informuje Mariusz Gojny, zastępca szefa KAS.

Dodaje on, że kolejnym narzędziem, które zostanie udostępnione w najbliższym czasie będzie Aplikacja mobilna KSeF.

- Aplikacja ta umożliwi wygodne i szybkie wystawianie i odbieranie e-faktur oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca – podkreśla Mariusz Gojny.

Aplikacja mobilna KSeF ma być przeznaczona w szczególności dla przedsiębiorców pracujących w terenie, bowiem zdarzają się sytuacje, w których niezwłoczny dostęp do możliwości wystawienia e-Faktur jest niezwykle istotny.

 

Konsultacje do 23 grudnia

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Jednocześnie rozpoczęto konsultacje podatkowe struktur logicznych e-Faktury i FA_RR. Materiały te dostępne są na stronie Ministerstwa Finansów. Konsultacje potrwają do 23 grudnia 2022 r.