COVID zmienia Dzień Otwarty Notariatu - w tym roku "e" i "tele" porady

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

16.11.2020

Nowe "frankowe" pytania polskiego sądu do TSUE mają wytrącić argumenty bankom

Prawo cywilne Prawo unijne Kredyty frankowe

Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.

16.11.2020

Doręczenie komornicze do poprawki - ministerstwo ma już propozycje

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by w postępowaniach nieprocesowych - czyli m.in. spadkowych - doręczenia komornicze nie były obligatoryjne. To przewodniczący miałby decydować, którą forma ma być zastosowana - tradycyjna czy przez komornika. Prawnicy przyznają, że to krok w dobrym kierunku, bo zmniejszy koszty i przyspieszy sprawę tam, gdzie jest np. wielu uczestników.

16.11.2020

Personel szpitala nie może ratować chorego w karetce - potrzebna zmiana przepisów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Karetki czekają z pacjentami w kilkugodzinnych kolejkach pod szpitalami, bo SOR-y i izby przyjęć się zapchały. Dlatego medycy ze szpitali domagają się, by dać im prawo podejmowania czynności ratunkowych wobec chorych w ambulansach, a przynajmniej wykonywania im testów. Według obecnych przepisów za stan pacjenta w karetce odpowiada jej załoga.

16.11.2020

Przesunięcie terminów budżetowych nie pomoże, jeśli nie ma czego dzielić

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Samorządy dostają więcej czasu na uchwalanie budżetów, ale wiele z nich ma i będzie miało problem, żeby je dopiąć. Przesuwanie zadań inwestycyjnych, żeby budżet nie był "tylko na papierze", szukanie oszczędności i cięcie wydatków na przyszły rok - to niektóre z koniecznych działań w wielu jednostkach. W tym roku do starych trudności finansowych dochodzi jeszcze COVID.

16.11.2020

Cyfryzacja ma usprawnić pracę inspekcji sanitarnej

Koronawirus

Uruchomiono ogólnopolską infolinię do kontaktu z Sanepidem, zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej, informację o nałożonej kwarantannie czy izolacji przekazuje automat, osoby z bliskiego kontaktu zakażony może zgłosić przez internet - poinformował GIS.

15.11.2020

Domowa Opieka Medyczna będzie zdalnie monitorować stan zdrowia chorych na COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z COVID-19. Pacjentom tym objętym domową opieką medyczną teleporady są udzielane przez Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. Lekarz POZ jedynie zapisuje pacjenta do programu DOM.

15.11.2020

MKiDN zweryfikuje wątpliwości wokół Funduszu Wsparcia Kultury

Koronawirus

W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji – poinformował w niedzielę resort kultury.

15.11.2020

Opole: Akademickie Targi Pracy w tym roku odbędą się on-line

Prawo pracy

Tegoroczne Akademickie Targi Pracy organizowane przez Politechnikę Opolską odbędą się w tym roku on-line. Na zainteresowanych czeka 150 ofert pracy, ponad 30 firm z branży motoryzacyjnej, produkcyjnej, budownictwa, finansów, przemysłu spożywczego i logistyki oraz różnorodne webinaria.

15.11.2020

Nowe formularze ułatwią rozliczenie darowizn na walkę z koronawirusem

PIT Koronawirus

Dzięki nowym wzorom formularzy PIT w 2021 roku będzie można odliczyć darowizny na przeciwdziałanie COVID-19, które zostały przekazane np. szpitalom jednoimiennym, bądź uwzględnić tzw. ulgę za złe długi. Wiele takich możliwości zostało wprowadzanych ustawami podatkowymi bądź tzw. ustawami covidowymi. A teraz rozporządzenia ministra finansów ma umożliwić ich rozliczenie.

15.11.2020

Zbycie udziału w spadku sposobem na uniknięcie uciążliwej procedury

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy dają spadkobiercy, któremu przysługuje określony udział w spadku możliwość rozporządzania nim wedle swojego wyboru. Podobnie jest z udziałem w poszczególnym przedmiocie wchodzącym w skład spadku. To z kolei może być dobrym sposobem na uniknięcie uczestnictwa w uciążliwym i wieloletnim postępowaniu spadkowym, ale są pewne warunki.

15.11.2020

Minister zapowiada zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich

Szkolnictwo wyższe

Podstawowa rzecz, to wolność nauki, której dziś nie ma - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I zapowiedział, że jeszcze w tym roku wyjdzie z propozycją zmian legislacyjnych, które zapewnią wolność nauki. - Na uniwersytetach jest szereg rzeczy, które poszły nie tak jak trzeba - stwierdził.

15.11.2020

Niedzielski: Realizujemy plan dodatków dla medyków kierowanych do walki z epidemią

Prawo pracy Koronawirus

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni zaangażowani w walkę z epidemią otrzymają dodatki. Zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada – poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia. Zapewnił, że bez względu na to, jak długo będzie trwał proces aneksowania umów między szpitalem a NFZ, to i tak zwiększone wynagrodzenie zostanie naliczone od początku listopada.

15.11.2020

Maląg: W tym roku przeznaczyliśmy ponad 17 mln zł na wsparcie bezdomnych

Pomoc społeczna

Ponad 17 mln zł przeznaczonych zostało w 2020 roku na wsparcie osób bezdomnych – poinformowała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny i polityki społecznej. Zaapelowała do wojewodów, by w związku z trudną sytuacją epidemiczną podjęli szczególne starania mające na celu pomoc osobom bezdomnym. Szczegółowe wytyczne dostaną prowadzący placówki wsparcia.

15.11.2020

Koronawirus blokuje sądy i zachęca do... e-sądów

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej i coraz poważniejszych spraw trafia w czasie pandemii do elektronicznych sądów polubownych. Ultima Ratio szacuje, że średnia wartość przedmiotu sporu w przypadku tych rozpatrywanych przez jego arbitrów wzrosła o 1000 proc., do 103 tysięcy złotych. Zwiększa się też liczba zwolenników e-arbitrażu wśród adwokatów i radców.

14.11.2020

Sesje rad w czasie COVID – czasem bez transmisji i jawności

Samorząd terytorialny Nowe technologie Koronawirus

Sesje rad odbywają się różnie – online, stacjonarnie lub hybrydowo, ale rzadziej niż zwykle. Bywa, że zawodzi sprzęt czy łącza, radni wolą więc sami zdecydować, czy przyjadą do urzędu, czy nie, ale decyduje przewodniczący. Są jednak sygnały o problemach z jawnością – mieszkańcy nie mogą być obecni w powodu pandemii, transmisje są, ale bywa, że… głosy są dostarczane w kopertach,

14.11.2020

Szkoła zamknięta, ale rodzice wciąż mogą posłać do niej dziecko

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Szkoły z powodu zagrożenia epidemicznego pracują zdalnie, ale - jak się okazuje - nie oznacza to, że dzieci nie mogą do nich przyjść. Jeżeli nie mogą uczyć się zdalnie w domu, dyrektor musi im zapewnić możliwość zdalnej nauki w szkole lub zorganizować normalne lekcje. Przepisy nie są jednak jasne, wiec takie oczekiwania rodziców to dla dyrektorów szkół duży problem.

14.11.2020

Alimenty na dziecko – materiał na ugodę

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzice dzieci po rozstaniu niejednokrotnie nie są w stanie porozumieć się w zakresie wysokości należnych na nie alimentów. Spór może rozwiązać sąd, wydając arbitralnie wyrok. Jednak w wielu przypadkach udaje się tego uniknąć, gdy rodzice zawierają ugodę sądową lub ugodę przed mediatorem. Może być szybciej i taniej.

14.11.2020