Nowa ustawa antylichwiarska ma być "nie do obejścia"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. odsetek i 45 proc. kosztów dodatkowych, limit dodatkowych opłat w przypadku "chwilówek" zostanie ograniczony do 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku, a przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie 22 proc. - zakłada projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej.

18.06.2019

UOKiK na tropie zakazanych praktyk na rynku rowerów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych praktyk handlowych na rynku dystrybutorów rowerów, mi.on. takich popularnych marek jak: Merida, Trek czy Cannondale. Według Urzędu efektem tych działań mogą być zawyżone ceny tego sprzętu.

18.06.2019

Minister proponuje inspektorom weterynaryjnym podwyżki, ale protest trwa

Rynek Prawo pracy

Na ten cel przeznaczono w tym roku 20 mln zł. Od przyszłego roku na podwyżki ma trafić 48 mln zł - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka. Zapowiedzi o podwyżkach nie kończą jednak protestu - poinformował zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

18.06.2019

ZUS wysyła ponad 20 mln listów

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Nawet jedna składka emerytalna wystarczy, by znaleźć się w gronie odbiorców listu z ZUS. Zakład rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego, która trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. W ten sposób będzie można zweryfikować czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki

18.06.2019

Pielęgniarki w dps-ach czekają na podwyżki, ministerstwa zapowiadają zmiany

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

W domach pomocy społecznej pracuje prawie 10 tys. osób personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Są poszkodowani, bo nie otrzymali podwyżek, tak jak ich koledzy w szpitalach. Resorty pracy i zdrowia pracują teraz nad nowym produktem w koszyku świadczeń dedykowanym dla dps-ów.

18.06.2019

PGE, Energa, Lotos – prezesi tych spółek mogą słono zapłacić za korupcję

Prawo karne Spółki Compliance

Ekspresowa reforma kodeksu karnego podzieli duże spółki Skarbu Państwa na bezpieczniejsze i te bardziej ryzykowne. Prezesi, dyrektorzy czy księgowi tych, w których Skarb Państwa ma więcej, niż połowę udziałów, będą traktowani jak osoby pełniące funkcje publiczne. Za przyjęcie łapówki będą mogli trafić do więzienia nawet na 20 lat.

18.06.2019

Karta Wojewódzka - więcej władzy dla samorządów

Samorząd terytorialny

​Rząd centralny powinien zajmować się sprawami strategicznymi, takimi jak obronność, polityka zagraniczna, wspólne ubezpieczenia zdrowotne czy emerytalne. Te niestrategiczne, jak edukacja czy podział środków na program 500 plus z powodzeniem mogą przejąć samorządy wojewódzkie. To propozycja ekspertów w ramach projektu „Zdecentralizowana Rzeczpospolita”.

18.06.2019

Prokurator Generalny: 15 lat za bombę w autobusie to za mało

Wymiar sprawiedliwości

Paweł R. zadzwonił na numer alarmowy 112 żądając 120 kilogramów złota w sztabkach i zostawił w autobusie urządzenie wybuchowe z zapalnikiem. Groził, że ma jeszcze cztery bomby, które będzie detonował we Wrocławiu - chyba, że dostanie to czego chce. W pierwszej instancji skazano go na 20 lat więzienia, apelacja karę obniżyła.

18.06.2019

"Państwo i Prawo" nagrodziło trzy habilitacje i dwa doktoraty

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Adam Dyrda z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Sławomir Żółtek z Uniwersytetu Warszawskiego i Agnieszka Bielska-Brodziak z Uniwersytetu Śląskiego zostali nagrodzeni przez redakcję "Państwa i Prawa" za najlepsze prace habilitacyjne. Natomiast nagrody za prace doktorskie otrzymali Michał Ziółkowski z PAN i Karolina Gmerek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

18.06.2019

Rząd chce wspierać rozwój małych i średnich miast

Samorząd terytorialny

Mniejsze i średnie miasta wyludniają się, gdy mieszkańcom doskwiera brak mieszkań, niedobór miejsc pracy czy upadek lokalnego przemysłu. Żeby ich zatrzymać, miasta muszą zainwestować w polepszenie warunków życia i zwiększenie dostępności, również dla niepełnosprawnych i seniorów. Warto zabiegać o rządowe dofinansowanie

18.06.2019

ZUS: Są rekordowe zasiłki macierzyńskie

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS kilku osobom w kraju wypłaca co miesiąc ponad 20 tysięcy złotych zasiłku macierzyńskiego. Rekordzistką jest mieszkanka Warszawy, która otrzymuje blisko 80 tys. zł. Nie jest to jednak efekt nadużyć, tylko wysokich zarobków - wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. I dodaje, że wymuszanie wysokich zasiłków zostało częściowo ukrócone. Zdarzają się jednak nieprawidłowości przy pracy na etacie.

18.06.2019

MS nie pozwie naukowców za krytykę zmian w kodeksie karnym

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma już potrzeby kierowania pozwu przeciw profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z ich krytyczną opinią dot. noweli kodeksu karnego - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W sobotę jego zastępca Marcin Warchoł zapewniał, że taki pozew złożony zostanie właśnie w poniedziałek.

17.06.2019

Deklaracja Arbitra ma pomóc w postępowaniach arbitrażowych

Wymiar sprawiedliwości

Opracowany przez prawników działających w Polskim Stowarzyszeniu Sądownictwa Polubownego dokument ma zachęcić przedsiębiorców do oddawania spraw spornych do polubownego rozstrzygania, a także służyć usprawnieniu przebiegu i zminimalizowaniu kosztów postępowań arbitrażowych.

17.06.2019

Morawiecki: Są pieniądze na nauczycielskie podwyżki. W budżetach samorządów

Kadry w oświacie

Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Reszta odpowiedzialności za sfinansowanie 9,6 proc. podwyżki pensji spocznie prawdopodobnie na barkach samorządów.

17.06.2019

Wciąż nie wiadomo, co z podatkiem VAT od cen prądu

Samorząd terytorialny Środowisko

Związek Miast Polskich cały czas podejmuje działania zmierzające do wyegzekwowania od resortu energii i rządu obietnic w kwestii ograniczenia podwyżek cen prądu. Wciąż niejasne są szczegóły dotyczące podatku VAT.

17.06.2019

Standardy rozstania - dziecko pod specjalną ochroną

Wymiar sprawiedliwości

Uświadomienie rozstającym się dorosłym i instytucjom, że dziecko nie może być stroną ani narzędziem w konflikcie, i że jego prawa powinny być szczególnie chronione - to cel standardów przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Skierowane są do samych rodziców, policjantów, sędziów, kuratorów, nauczycieli, lekarzy i opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów.

17.06.2019

Podwyżki dla nauczycieli obciążą samorządy na 1,3 mld zł

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Finansowanie oświaty

Rząd przerzuca na samorządy skutki zmian w Karcie Nauczyciela, wyliczone na 1,3 mld zł. Samorządowcy chcą pieniędzy na realizację obiecanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli oraz innych zobowiązań przyjętych przez rząd w trakcie negocjacji z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Resort edukacji obiecuje, że pieniądze będą.

17.06.2019