Do Sejmu trafił projekt uderzający w TVN

Rynek Spółki

Posłowie PiS chcą wyprowadzić zmiany dotyczące udzielania koncesji stacjom telewizyjnym. Tłumaczą to tym, że chcą zapobiegać przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza Unii Europejskiej. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że proponowane rozwiązania mają przede wszystkim uderzyć w TVN. Wkrótce bowiem konczy się koncesja dla kanały TVN24.

08.07.2021

Badanie: Instytucje i firmy potrzebują narzędzi, by sprostać wymogom dyrektywy o sygnalistach

Prawo pracy RODO Prawo unijne

Tylko 45 proc. firm z sektora prywatnego i 49 proc. instytucji publicznych ma wewnętrzne kanały do zgłaszania nieprawidłowości przez pracowników, a te istniejące kanały do komunikacji nie zapewniają anonimowości i ochrony tożsamości sygnalisty. Mniej niż 40 proc. organizacji posiada procedury związane ze zgłaszaniem niewłaściwych zachowań i przypadków łamania prawa,

08.07.2021

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.

08.07.2021

Rzecznik TSUE: Nie można kwestionować niezawisłości wszystkich sędziów powołanych w czasach PRL

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ma podstaw do powzięcia wątpliwości co do niezawisłości i bezstronności potencjalnie wszystkich polskich sędziów powołanych przed 2018 rokiem - stwierdził w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny. Wyrok w tej sprawie będzie odpowiedzią na pytania zadane przez sędziego Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza.

08.07.2021

Sąd: Do wydania wyroku Facebook nie może blokować treści

Nowe technologie

Facebook nie może usuwać treści publikowanych w jego portalach przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki – przynajmniej do czasu zakończenia procesu sądowego, który organizacja wytoczyła internetowemu gigantowi. Jeżeli SIN wygra, Facebook będzie musiał przywrócić poprzednie konto organizacji, które nagle i bez wyjaśnień skasował w 2018 r., chociaż – jak twierdzą aktywiści – nie naruszono żadnych zasad.

08.07.2021

UOKiK interweniuje w sprawie parkowania przy marketach

Rynek i konsument

Na parkingach przy sklepach Aldi i Biedronka nakładano czasem kary za nieuprawnone parkowanie nawet przed upływem czasu bezpłatnego przeznaczonego dla klientów. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarządca tych parkingów – TD System - naruszał zbiorowe interesy konsumentów odmawiając uznawania zasadnych reklamacji. Firma ma zapłacić 150 tys. zł kary.

08.07.2021

Absolwent traci ubezpieczenie zdrowotne po obronie pracy dyplomowej

Absolwent uczelni wyższej „zachowuje” ubezpieczenie tylko przez 30 dni po zakończeniu nauki. Po tym czasie, jeśli nie ma jeszcze ukończonych 26 lat może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica - wynika z wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

08.07.2021

Restauracja w budynku - tak, hałasy i zapachy - nie

Samorząd terytorialny Rynek i konsument

Nie wszystkim właścicielom mieszkań podoba się, że w parterze budynku wielorodzinnego znajduje się restauracja czy bar. Przeszkadza hałas i zapachy, chociaż sami czasem tam zachodzą. Sposoby na pozbycie się uciążliwej działalności gospodarczej są różne. Najbardziej groźnym orężem jest pozbawienie koncesji na alkohol. Ale często też wspólnoty podnoszą opłaty.

08.07.2021

Wierzyciele nadużywają zawezwania do próby ugodowej - MS chce to zmienić

Wymiar sprawiedliwości

Do przerwania biegu terminu przedawnienia dochodzi obecnie m.in. na skutek złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej. Nadużywają tego jednak wierzyciele. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w takich sytuacjach bieg przedawnienia był zawieszeny i to na czas trwania postępowania pojednawczego bądź mediacyjnego. Projektem zajmie się Sejm.

08.07.2021

Z jednych sądów orzeczenie przez portal, z innych nie - trudny start e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Sądy różnie podchodzą do kwestii doręczania pism procesowych, a konkretnie orzeczeń przez portal informacyjny sądów. W części - przykładem są sądy krakowskie - zarządzono by sędziowie korzystali na razie z drogi tradycyjnej, z kolei w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu rozszerzono katalog pism doręczanych przez portal. Prawnicy uważają jednak, że potrzebna jest interwencja ministerstwa.

08.07.2021

Część krajów rezygnuje z liniowej stawki PIT

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

W 2021 roku opodatkowanie pracy nadal spada. Rzeczywisty poziom różni się jednak znacząco w zależności od regionu. Czechy zdecydowały się na powrót z opodatkowania liniowego do progresywnego. Podobnie - Austria, Niemcy, Słowenia, Chorwacja i Słowacja. Najwyższe stawki VAT obowiązują na Węgrzech, w Chorwacji i Polsce. Jednak same stawki to nie wszystko – takie wnioski wynikają z opublikowanego w czwartek raportu Mazars.

08.07.2021

Nie ma więcej pieniędzy dla ratowników medycznych, ale będzie ustawa o ich zawodzie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Od stycznia 2022 roku ma obowiązywać nowa ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Ma się w niej znaleźć prawo do sześciu dni urlopu szkoleniowego, zostanie też zwiększona wycena świadczeń, by pogotowia miały z czego utrzymać ratownikom na kontrakcie dotychczasowe wynagrodzenia. Mimo to wielu z nich będzie odchodzić z zawodu.

08.07.2021

Projekt ZUS: Zasiłek macierzyński i opiekuńczy po uzyskaniu uprawnień

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Wprowadzenie okresu wyczekiwania na prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego to element reformy, nad którą pracuje ZUS. Kobiety, które urodzą dziecko w okresie, w którym nie będą miały wymaganego okresu ubezpieczenia, by dostać zasiłek macierzyńskim, nie pozostaną jednak bez ochrony. ZUS chce wypłacać im 1 tys. zł netto do czasu, gdy nabędą prawo.

08.07.2021

Prawnicy: Nie ograniczajcie obywatelom prawa do sądu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik praw obywatelskich i organizacje zrzeszające prawników ogłosiły w środę memorandum, w którym domagają się uchylenia przepisów lub ich skutków oraz zaprzestania dalszych działań legislacyjnych ograniczających prawo do sądu i dostęp do sądu oraz ingerujących w niezależność, niezawisłość i samodzielność orzeczniczą sądów.

07.07.2021

MEiN przedstawiło programy wsparcia uczniów

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji zapowiedział cztery programy wsparcia dla dzieci i młodzieży po pandemii - w założeniu mają pomóc w poprawie kondycji fizycznej, w wyrównaniu zaległości oraz program zdrowia psychicznego i profilaktyki krótkowzroczności. Szkolenia nauczycieli już ruszyły.

07.07.2021

Polski Ład: Bon mieszkaniowy i mniej formalności

Budownictwo Polski Ład

Rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą mogły liczyć na bony mieszkaniowe. Mniej będzie formalności w przypadku budowy domów do 70 mkw. Lada dzień powinien zostać upubliczniony projekt w tej sprawie. Na razie informacja na jego temat ma pojawić się w wykazie założeń prac legislacyjnych Rady Ministrów

07.07.2021

Zdawalność egzaminów zawodowych na podobnym poziomie co przed pandemią

Szkoła i uczeń

Zdawalność egzaminów zawodowych wyniosła w sesji: lato 2020 - 93 proc., zima 2021 - także 93 proc., w części praktycznej: lato 2020 - 94 proc., zima 2021 - 77 proc. - nie odbiegała znacznie od tej przed pandemią. MEiN i CKE wskazują, że wyniki egzaminów zawodowych w sesjach lato 2020 oraz zima 2021 nie są w pełni porównywalne ze względu na niewielką liczbę zdających

07.07.2021

UOKiK: Kary za piramidy udające programy partnerskie

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że korzyści za namówienie znajomych do subskrypcji aplikacji motywującej do zdrowego stylu życia lub do zakupu pakietu szkoleniowego dotyczącego inwestycji na rynku Forex, to mogą być systemy promocyjne typu piramida. Kary finansowe – do 2 mln zł – grożą czterem firmom, ale też pięciu ich menedżerom.

07.07.2021

Handlujący walutami wirtualnymi będą rejestrować swoją działalność

Ordynacja Rachunkowość Finanse

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło w środę wzór wniosku o wpis do rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych. Dokument trzeba będzie składać elektronicznie od 31 października 2021 roku. Nowy obowiązek jest związany z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

07.07.2021