MZ: Testy możliwe, ale nauczyciele przede wszystkim muszą się szczepić

Zarządzanie oświatą

Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do Ministerstwa Zdrowia czy do rządu o bezpłatne testy, to ja apeluję o szczepienie nauczycieli – mówił w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że aż 30 proc. pedagogów wciąż nie przyjęło szczepienia. Dodał, że bezpłatne testy są możliwe, ale w tej chwili rozwiązaniem jest szczepienie.

26.11.2021

Senat poprawia ustawę o dodatkach dla ekspertów cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym

Administracja publiczna Finanse

Senat w piątek wniósł poprawki do ustawy, która przewiduje wprowadzenie dodatku do wynagrodzenia dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Ma to pozwolić na pozyskanie i utrzymanie specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym. Przyjęcie przez Senat poprawek do ustawy oznacza, że wraca ona do Sejmu.

26.11.2021

Senat poprawia ustawę o wyższych karach za łamanie przepisów drogowych

Prawo karne Policja

Senat zaproponował w piątek szereg poprawek do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Przewiduje ona m.in. podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny z 5 do 30 tys. zł, a za przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h minimalnej grzywny do 800 zł. Za naruszenie przepisów kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, nie będzie też szkoleń redukujących liczbę punktów karnych.

26.11.2021

Infolinia sosnowieckiego ZUS dla górników z okazji Barbórki

Domowe finanse Emerytury i renty

W dniach 2 i 3 grudnia Oddział ZUS w Sosnowcu organizuje dyżur telefoniczny dotyczący emerytur górniczych. Osoby zainteresowane mogą dzwonić w godz. od 9:00 do 11:00 pod numer telefonu 32 368 34 69. Udzielane będą porady w zakresie m.in. zasad przyznawania świadczeń z tytułu pracy górniczej, ich wysokości oraz wymaganych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o emeryturę.

26.11.2021

Senat przyjął własny projekt zmiany ustawy o OZE

Rynek i konsument

Senat przyjął w piątek własny projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zakłada on m.in. rozliczenia prosumentów ze sprzedawcą w stosunku jeden do jednego oraz określenie zasad i okresów rozliczeń w umowach. Senackim projektem zajmie się teraz Sejm. Tego samego dnia Senat odrzucił uchwaloną przez Sejm ustawę przewidującą mniej korzystne zasady w rozliczaniu prosumentów.

26.11.2021

PE za szybkim wprowadzeniem unijnej karty ubezpieczenia społecznego

Parlament Europejski zwrócił się do Komisji Europejskiej o przedstawienie wniosku w sprawie wprowadzenia unijnego dowodu zabezpieczenia społecznego w 2022 roku, aby zmniejszyć administracyjne obciążenia pracowników mobilnych. Rezolucja została przyjęta 598 głosami przy 59 głosach sprzeciwu i 38 wstrzymujących się od głosu.

26.11.2021

Koronawirus wydłużył procesy karne

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

O miesiąc średnio wydłużył się w czase pandemii średni czas trwania postępowania karnego. W sądach rejonowych z 4,8 miesiąca do 5,8 miesiąca, a w sądach okręgowych z 7,7 miesiąca do 8,7 miesiąca. Jednocześnie zmalała liczba osób przeywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Na początku pandemii było to 65 012, a w listopadzie 2020 roku - 58 278 osób.

26.11.2021

Pośpiech w postępowaniu prawdzie procesowej nie służy

Wymiar sprawiedliwości

W czasach kolejnych reform postępowania cywilnego na piedestał wynoszony jest tzw. pośpiech procesowy, coraz bardziej odległy od rzetelnej refleksji i ważenia wartości. Pod hasłem zmian w prawie tworzone są produkty legislacyjne, ozdabiane populizmem. To nie służy prawom obywateli i ustalaniu w procesie faktów zgodne z rzeczywistością - podkreślali uczestnicy konferencji „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”.

26.11.2021

Związkowcy krytykują podział subwencji na 2022 r. - jest już rozporządzenie

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Weszły w życie przepisy dotyczące naliczania subwencji oświatowej na 2022 roku. Zmiany obejmą m.in. finansowanie oddziałów przygotowania wojskowego i domów wczasów dziecięcych. Podział krytykowali związkowcy, wskazując m.in., że subwencja nie pokryje kosztów wynagrodzeń nauczycieli na urlopach oraz zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

26.11.2021

Black Friday także dla czytelników książek prawniczych

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Dobra wiadomość dla osób szukających wartościowych książek prawniczych. Księgarnia Profinfo.pl, należąca do Wolters Kluwer Polska, oferuje bogaty zbiór eksperckich publikacji z rabatem 30 proc. Wszystko oczywiście z okazji światowego dnia wyprzedaży, czyli Black Friday. Co ważne, ta promocja nie będzie dotyczyć tylko piątku - potrwa trzy dni, do niedzieli 28 listopada.

26.11.2021

Umowy z uczelniami zwalniają z części egzaminu na doradcę podatkowego

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

Dzięki umowom o współpracy zawieranym pomiędzy Państwową Komisją do Spraw Doradztwa Podatkowego a uczelniami wyższymi, absolwenci tych uczelni uzyskują przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu wystarczające jest zdanie wyłącznie części ustnej egzaminu. Komisja zawarła już 10 takich umów.

26.11.2021

Procedura cywilna pod lupą, czyli jak szukać prawdy w procesie cywilnym

Wymiar sprawiedliwości

Quid est veritas – Cóż to jest prawda? To tylko jedno z pytań, na które odpowiedzi będą poszukiwać prelegenci i uczestnicy konferencji naukowej „Poszukiwanie prawdy w procesie cywilnym – ideał czy rzeczywistość?”, która odbywa się w piątek 26 listopada w Radomiu. Przyczynkiem do dyskusji są m.in. dylematy, także sędziów Sądu Najwyższego w związku z rozpoznawaniem i rozstrzyganiem spraw cywilnych.

26.11.2021

Kwarantanna graniczna do zmiany. Łamie konstytucję i prawa człowieka

Koronawirus

Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.

26.11.2021

Opinie kuratora bywają wiążące, ale nie te o teatrze - wyjście z klasą na sztukę bez konsekwencji

Zarządzanie oświatą

Małopolska kurator stanowczo odradziła szkołom wyjście do krakowskiego teatru im. Słowackiego na „Dziady” w reżyserii Mai Kleczkowskiej, argumentując, że nie wpisują się w cele wskazane w Prawie oświatowym. Tymczasem zalecenia kuratora powinny skupiać się na kwestii realizacji podstawy programowej – a to w przypadku wyjścia na lekturę, trudno zakwestionować.

26.11.2021

Pismo trafiło do spamu, ale to nie usprawiedliwia zwłoki urzędnika

Administracja publiczna

Urzędnik powinien przeglądać wszystkie otrzymywane e-maile, także te, które trafiają do folderu ze spamem. To, że wniosek o udzielenie informacji publicznej przez przypadek tam trafił nie usprawiedliwia jego opieszałości - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Jednocześnie przesądził, że doszło do bezczynności, ale nie rażącej.

26.11.2021

Prokuratura zablokowana przez nowy system - wydajność spada, pracownicy mają dość

Prokuratura Nowe technologie RODO

Od sierpnia w prokuraturze wdrażany jest ogólnokrajowy system teleinformatyczny. Miało być nowocześnie, jednolicie i zdecydowanie szybciej, tymczasem pracownicy, prokuratorzy, ale też np. adwokaci skarżą się na coraz większy chaos. Brakuje sprzętu do digitalizacji akt czy drukowania kodów identyfikacyjnych, program jest nieczytelny, czasochłonny a instrukcja obsługi liczy ... tysiące stron.

26.11.2021

Dziennikarze złożyli zażalenia na brutalne zatrzymanie przez wojsko

Administracja publiczna Policja

Dwaj fotoreporterzy – Maciej Nabrdalik i Maciej Moskwa – którzy zostali brutalnie zatrzymani przez żołnierzy a potem policjantów podczas wykonywania swoich dziennikarskich obowiązków w okolicach wsi Wiejki pod Michałowem, złożyli żażalenia na te czynności. Według nich zatrzymanie i przeszukanie zostały przeprowadzone bez uzasadnienia, naruszone zostało też prawo prasowe.

25.11.2021

Pierwsza skarga do TSUE w sprawie wskaźnika SARON w kredytach frankowych

Kredyty frankowe Nieruchomości

Do Trybunału Sprawiedliwości UE wpłynęła pierwsza skarga na rozporządzenia Komisji Europejskiej wprowadzającego wskaźnik SARON w kredytach frankowych. Zarzuca się w niej, że rozporządzenie ingeruje nadmiernie w obowiązujące umowy. Od 1 stycznia 2022 r. oprocentowanie wszystkich kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego, będzie liczone na podstawie wskaźników SARON.

25.11.2021